REKLAMA

„Ludowe Oskary” po raz 48.! Nagroda im. Oskara Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 08:00
Różnorodni artyści ludowi, animatorzy, dokumentaliści folkloru, naukowcy – wszyscy, którzy gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej mogą ubiegać się o to wyjątkowe wyróżnienie. Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, wyróżnienie nazywane „ludowym Oskarem”, zostanie rozdana po raz 48!
Audio
  • 48. odsłona Nagród Kolberga (Dwójka/Poranek Dwójki)
Nagroda im. O. Kolberga
Nagroda im. O. KolbergaFoto: mat. promocyjne

Nabór artystów do 48. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga trwa! Co więcej, poniekąd możemy wpłynąć na to, kto będzie się o nią ubiegał. Zgłoszenia kandydatur mogą nadsyłać instytucje kultury i nauki, organy administracji rządowej, jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe działające w sferze kultury. Po wszelkie szczegóły organizatorzy zapraszają na stronę: nagrodakolberg.pl

Co roku nagroda trafia do artystów tworzących w dziedzinach ludowych sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca oraz organizatorów przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, animatorów, naukowców, badaczy, dokumentalistów, którzy – wzorem patrona nagrody – gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej. [mat. organizatora]

Kilka lat temu powstała także kategoria „Mistrz tradycji”. Tu nagrodę otrzymuje Mistrz, który swoje umiejętności przekazuje uczniowi. Mistrz zaś przyznaje wyróżnienie specjalne swojemu uczniowi.

- Nabór odbywa się w muzeum im. Oskara Kolberga, nie mamy wglądu w to, ile kandydatur zostało zgłoszonych. – mówiła Alina Święs Kierownik działu projektów muzycznych w NIMiT – Niemniej, musze powiedzieć, że jedna z największych wartości dla nas jest, jako Instytutu, jeszcze z czasów pandemicznych, jest to, że mieliśmy możliwość odwiedzenia naszych laureatów przed galą. Już trzeci rok z rzędu będziemy jechali do nich przed galą, by przygotować materiały. To niezwykle cenne spotkania z autentyczną kulturą ludową!

Efekty wszystkich odwiedzin – felietony o każdym z laureatów – można obejrzeć m.in. na profilu YouTube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Gala odbędzie się w lipcu br. (organizatorzy ogłoszą konkretną datę niebawem), w Zamku Królewskim w Warszawie. „Chyba nie ma lepszego miejsca dla naszych fantastycznych, niezwykle barwnych postaci kultury ludowej” – przyznaje Alina Święs. Bezpośrednio po gali rozdania nagród odbędzie się także potańcówka, na której zagrają laureaci tegorocznej Nagrody im. Kolberga.

Uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Oskara Kolberga, w ramach 48. odsłony tego wydarzenia, już w lipcu. Tymczasem zachęcamy instytucje kultury do zgłaszania kandydatów! Szczegóły na stronie internetowej Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz portalu nagrodakolberga.pl. Wyróżnienie nazywane „ludowym Oskarem” jak co roku za organizację naboru wniosków i uroczystej gali odpowiada Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. 

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Materiał: Piotr Dorosz

Data emisji: 18.03.2023

Godzina emisji: 7.50