Trendy polskiego folku

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 15:00
Album „Dryf” zespołu Odpoczno został uznany za najlepszą płytę folkowa ubiegłego roku. Konkurs na Folkowy Fonogram Roku ukazuje szerokie spectrum muzyki folk na polskim rynku muzycznym, naświetla aktualne trendy w jej rozwoju. O czym mówi zwycięstwo Odpoczna? Jakie trendy wskazują pozostali laureaci konkursu?
Audio
  • Michał Wieczorek i Tomasz Janas o Folkowym Fonogramie Roku 2022 (Poranek Dwójki)
Odpoczno
Odpoczno Foto: mat. promocyjne

„To bezdyskusyjnie najlepsza płyta ubiegłego roku. Zachwyca formą, propozycją, oryginalnością, jakością wykonania. Folk w wydaniu Odpoczna to świeża, porywająca jakość. Uczta dla ucha”, ocenia dziennikarka RCKL Aleksandra Tykarska, krytyk muzyczny Tomasz Janas pisze: „Najlepsza płyta w tym bardzo wyrównanym – na wysokim poziomie artystycznym – gronie finalistów. Muzyka wprost i bezpośrednio czerpiąca z ludowego źródła, a jednocześnie będąca wyrazem bardzo osobistego, autorskiego do niej stosunku, dlatego przemawiająca własnym, nowoczesnym językiem. Odpoczno asymiluje elementy rozmaitych form muzycznych: od transowych i wręcz rockowych brzmień po taneczną niemal elektronikę. W żadnym momencie nie kieruje jednak swej twórczości w stronę brzmień komercyjnych. Raczej z wybranych przez siebie elementów układa własną całość – przejmującą, porywającą, o niekłamanej ekspresji i wiarygodności”.

W wywiadzie dla radiowej Jedynki sprzed kilku miesięcy jeden z muzyków Odpoczna, Marek Kądziela, sugerował, że droga do nagrania nowego materiały nie była usłana różami. Z początku artyści bardzo rzetelnie odtwarzali wyuczony u wiejskich mistrzów materiał, starając się powtórzyć i zachować swoisty oberkowy groove. Pojawienie się nowej wokalistki i producentki – Joanny Szczęsnowicz – popchnęło zespół na nowe, nieoczywiste tory.

„Termin folkowy pragniemy rozumieć jak najszerzej, pozostając jednak na stanowisku, że muzyka tak określana powinna zawierać odniesienia do muzyki tradycyjnej oraz stanowić jej twórczą interpretację" – podkreślali w regulaminie organizatorzy konkursu. Obok Odpoczna na podium stanęli: Wernyhora (reprezentująca dość tradycyjne podejście do muzyki ludowej), Naphta (w nieskrępowany sposób poddający tradycyjne dźwięki elektronicznemu szaleństwu, szukając nowych kontekstów i połączeń) oraz tria Bastarda i Sutari, które łącząc swoje siły wykreowały zupełnie nową jakość artystyczną.

Jaką drogę wyznacza polskiemu folkowi Odpoczno? Na co wskazują pozostali laureaci nagrody? Około 9.30 Folkowy Fonogram Roku podsumowali dla nas dziennikarze muzyczni (i jurorzy tegorocznego konkursu), Michał Wieczorek i Tomasz Janas.

 
Ponadto w folkowym Poranku Dwójki:

7.50 Relacja z gali konkursu „Korzenie i Skrzydła” Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. 6 kwietnia 2023 r. o godz. 12.00 w gmachu Instytutu, przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie. Podczas uroczystości poznaliśmy autorów najlepszych prac magisterskich na temat kultury i dziedzictwa obszarów wiejskich w Polsce, zgłoszonych na konkurs „Korzenie i skrzydła”, zorganizowany już po raz drugi przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło także członków komisji konkursowej, patronów, reprezentantów środowiska akademickiego, w tym promotorów zgłoszonych prac i oczywiście samych magistrantów. - Bo bez korzeni nie ma skrzydeł - mówiła Elżbieta Osińska-Kassa z NIKiDW. Wygrały ex aequo dwie prace:
mgr Lidia Biały, "Ludowe techniki skrzypcowej gry na Rzeszowszczyźnie na przełomie XX i XXI wieku. Studium wybranych przypadków”
mgr Aleksandra Dzik; "Edukacja muzealna. Analiza zjawiska na podstawie działań Muzeum w Bielsku Podlaskim".


Posłuchaj
06:18 PR2 2023_04_29-07-48-46 korzenie i skrzydła.mp3 Gala przyznania nagrody Korzenie i Skrzydła (Poranek Dwójki)

 

8.10 Premiera płyty poświęconej Annie Andruszkiewicz – śpiewaczce ludowej z Wiżajn i laureatce Nagrody „Muzyka Źródeł” z 2016 roku. Uznanie i szacunek słuchaczy solistka zaskarbiła sobie niecodzienną osobowością oraz pasją z jaką przekazuje wiedzę młodym – o płycie opowiada Damian Balcer, reprezentujący Świetlicę Gminną w Wiżajnach.


Posłuchaj
04:37 PR2 2023_04_29-08-11-04 andruszkiewicz.mp3 Nowa płyta poświęcona Annie Andruszkiewicz (Poranek Dwójki)

 

8:35 Wszystkie Mazurki Świata – dzisiaj kończy się wiosenna odsłona tej kultowej imprezy. Po Targowisku Instrumentów uczestnicy zbierają siły i przenoszą się na parkiet Nocy Tańca, która rozpoczyna się o 19, a trwa do świtu. Oto relacja z piątkowego koncertu „Pogranicza bez granic”.


Posłuchaj
07:50 PR2 2023_04_29-08-38-49 mazurki.mp3 Relacja z wiosennych Wszystkich Mazurków Świata 2023 (Poranek Dwójki)

 

8.50 W kolejnym odcinku cyklu Od Olzy do Sanu. Ludzie gór – opowiadaliśmy o góralach śląskich

9.10 Nowa płyta i trasa promocyjna Orkiestry św. Mikołaja "Muza - Muzyka Pogranicza". Płyta została nagrana wspólnie z ukraińskim zespołem Joryj Kłoc i zamyka kilkuletni wspólny projekt „Muza – muzyka Pogranicza” realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.


Posłuchaj
06:30 PR2 2023_04_29-09-14-04 muza.mp3

 

PLAYLISTA

  1. Antonio Vivaldi, Koncert C-dur na flet, smyczki i basso continuo, cz. I Allegro non molto Giovanni Antonini, Il Giardino Armonico
  2. Odpoczno, Polka wodna
  3. Philip Glas,s Morning Passages Lautten Compagney
  4. Wernyhora, Żurba
  5. Meredith Monk, Ellis Island, Bruce Brubaker, Ursula Oppens
  6. Alban Claudin, Sunken Dreams Esther Abrami, Alban Claudin
  7. François Couper,in Les barricades mystérieuses Jean-Philippe Viret, David Gaillard, Sébastien Surel, Eric-Maria Couturier
  8. Anna Andruszkiewicz, Ej pohulaj jeleniu
  9. Claude Debussy, Sonata wiolonczelowa d-moll L. 135, III. Finale. Anime. Leger et nerveux Jean-Guihen Queyras, Javier Perianes
  10. Franz Schubert, Śpiew na wodzie op. 72 D. 774 Rosemary Standley, Johan Farjot, Arnaud Thorette, Ensemble Contraste
  11. Odpoczno, Srebro ryb
  12. Vołosi, Uphill
  13. Wolfgang Amadeusz Mozart, Trio fortepianowe G-dur K. 564, III. Allegretto Daniel Barenboim, Kian Soltani, Michael Barenboim
  14. Hans Gal, Madrygał „True Love” z cyklu „Madrigals to Elizabethan Poems” op. 51 Borealis
  15. BASTARDA & SUTARI, Duno upe
  16. Odpoczno, W lecie
  17. Odpoczno, Kukułka
  18. Naphta, Z pomienionym tańcowanie
  19. Matthew Halsall, Positive Activity
 

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 29.04.2023

Godzina emisji: 9.30