Szef Izby Wydawców Prasy: to zrównanie naszych praw z pozostałymi producentami

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 11:07
- Gdy powstaje publikacja prasowa, autorowi należy się honorarium. Żeby jednak to dzieło dotarło do czytelników, wydawca musi ponieść określone nakłady. Z tego tytułu wszystkim producentom przysługuje pewien zwrot nakładów, zwrot części zysków tych, którzy zarabiają na dalszej publikacji tego dzieła; wszystkim z wyjątkiem wydawców prasowych - mówił w Dwójce Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy i jeden z organizatorów kampanii "NaUczciwychWarunkach.pl".
Dyrektywa DMS  ma pomóc osiągnąć sprawiedliwą równowagę między prawami i interesami twórców a prawami i interesami użytkowników
Dyrektywa DMS ma pomóc osiągnąć sprawiedliwą równowagę między prawami i interesami twórców a prawami i interesami użytkownikówFoto: GaudiLab/Shutterstock

Ludzie mediów się jednoczą

"NaUczciwychWarunkach.pl" to wspólna akcja Stowarzyszenia Dziennikarzy i Wydawców Repropol, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS i Izby Wydawców Prasy. Celem kampanii jest wprowadzenia do polskiego prawa unijnej dyrektywy DMS (Digital Single Market) o prawie autorskim i prawach pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym. Ma ona pomóc osiągnąć sprawiedliwą równowagę między prawami i interesami twórców a prawami i interesami użytkowników (czyli platform).

Dyskryminująca luka w przepisach

Wprowadzone przepisy są odpowiedzią na zaistniałe wypaczenia rynku, m.in. wykorzystywanie redakcyjnych treści przez wielkie platformy cyfrowe bez zgody dziennikarzy i wydawców oraz bez proporcjonalnego wynagrodzenia dla autorów. 

- Dyrektywa DMS ma przyznać wydawcom prasy i dziennikarzom takie same prawa, jakie posiadają wszyscy inni producenci: filmu, muzyki, nawet gier komputerowych. Do tej pory ich nie posiadaliśmy, przez co nie otrzymywaliśmy należnego zwrotu przynajmniej części zysków wielkich platform cyfrowych. Podobnie jak zatrudnieni przez wydawców dziennikarze - podkreślał Marek Frąckowiak.

Posłuchaj
14:00 Poranek Dwójki frąckowiak 6.06.2023.mp3 Prezes Izby Wydawców Prasy Marek Frąckowiak o kampanii "NaUczciwychWarunkach.pl" (Poranek Dwójki) 

Kampania NaUczciwychWarunkach.pl" popiera walkę o szybkie wprowadzenie do polskiego prawa zapisów unijnej dyrektywy DMS.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marek Frąckowiak (prezes Izby Wydawców Prasy)

Data emisji: 6.06.2023

Godz. emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Większość artystów nie otrzymuje wynagrodzenia ze streamingu. Czas na zmiany

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 11:04
- Ze streamingu korzysta ponad 65 procent Polaków. Jest to główne źródło korzystania z muzyki. Jednocześnie obecnie nie wszyscy artyści są z tego tytułu wynagradzani. W badaniu przeprowadzonym w 2020 roku okazało się, że 52 proc. artystów nie otrzymuje wynagrodzenia ze streamingu, a 26 proc. otrzymuje poniżej 100 euro rocznie - mówiła w Dwójce Agnieszka Parzuchowska-Janczarska, dyrektor Związku Artystów Wykonawców STOART.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przeciwdziałać wymuszaniu wykupu praw autorskich?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 17:00
Co to jest buy-out? To typ umowy, która wymusza na autorach częściowe lub pełne zrzeczenie się praw do muzyki, filmów lub innych dzieł. Takie praktyki, coraz częściej stosowane przez platformy streamingowe i dużych nadawców, wykluczają możliwość otrzymywania przez twórców tantiem, również za największe hity.
rozwiń zwiń