Święto kina i literatury

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 20:11
Poznańskie Spotkania Targowe - Książka dla Dzieci i Młodzieży oraz Polskie Nagrody Filmowe Orły 2011.
Audio

W czwartkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o rozpoczynających się jutro Poznańskich Spotkaniach Targowych - Książka dla Dzieci i Młodzieży. To pierwsza w Polsce i jak dotąd jedyna impreza targowa w całości poświęcona książce dla młodego czytelnika. Jej organizatorami są: obchodzące w tym roku swoje 90-lecie Polskie Towarzystwo Wydawców Książek i Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Centrum Kultury "Zamek". Wydarzenie skierowane jest w równym stopniu do specjalistów – pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy, środowisk naukowych, jak i szerokiej publiczności – dzieci, młodzieży, ich rodziców i opiekunów.

Polskie Radio jest patronem medialnym tego wydarzenia, a naszym gościem była przedstawicielka organizatorów imprezy - pani Olcha Sikorska, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Nasz gość zapewniał, że czytanie książek jest jak wielka inwestycja w rodzinę. - Głośno czyta się tylko dziecku, bo często my dorosli zapominamy o sztuce i potrzebie ładnego czytania. A ważna jest umiejętność przeżywania tego co piekne i ważne - mówiła Olcha Sikorska.

Przedstawiliśmy też relację ze spotkania z nominowanymi do Polskich Nagród Filmowych Orły 2011.Nagrody przyznawane są od 1999 roku, o tym, kto zostanie laureatem decyduje grono pięciuset członków Polskiej Akademii Filmowej. Znanym już dziś laureatem jest Tadeusz Chmielewski , który otrzymał Orła za Osiągnięcia Życia. jego wybór ogłoszono w środę na konferencji prasowej w Warszawie. Chmielewski jest twórca takich filmów jak Nie lubie poniedziałkku, Jak rozpetałem druga wojnę światową, Wierna rzeka. Wśród nominowanych znaleźli się m.in.: Roman Polański za film "Autor Widmo", Daniel Bloom za muzykę do "Wszystko, co kocham", Stanisława Celińska za rolę w filmie "Joanna"oraz Jerzy Skolimowski za film "Essential Killing".

Na miejscu Monika Pilch rozmawiała z nominowanym do nagrody Janem Kidawą Błońskim o jego kinie i o laureacie Orła za Osiągnięcia Życia. Magdalena Cielecka, opowiadała o roli matki, która zagrała w filmie  Wenecja J.J . Kolskiego. O całym wydarzeniu wypowiedział się też pomysłodawca Orłów, prezes Niezaleznej Fundacji Filmowej - Dariusz Jabłoński.

Audycję przygotował Marcin Pesta.

Czytaj także

Orły 2011. Chmielewski z nagrodą za Osiągnięcia Życia

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 14:45
Reżyser i producent filmowy Tadeusz Chmielewski to tegoroczny laureat Orła za Osiągnięcia Życia. Jest twórcą wielu popularnych filmów m.in. "Ewa chce spać" i "Nie lubię poniedziałku".
rozwiń zwiń