Steve Nash/Kacper Nowak: na samplerze perkusyjnym można grać własne utwory

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2023 10:00
- Zawsze pociągał mnie świat rozrywki, a muzykę elektroniczną zacząłem poznawać już podczas studiów pianistycznych na Akademii Muzycznej w Łodzi. Potem trafiłem do Torunia, prawdziwego centrum DJ-ów w naszym kraju, z najlepszymi specjalistami w tej dziedzinie udało się połączyć moje inspiracje klasyką i elektroniką. Tak powstała Steve Nash & Turntable Orchestra: ośmiu DJ-ów, orkiestra smyczkowa oraz ja na samplerach i fortepianie - mówił w Dwójce Steve Nash/Kacper Nowak.
Steve NashKacper Nowak
Steve Nash/Kacper NowakFoto: Cezary Piwowarski/PR

Czym jest finger drumming?

Gościem "Poranka Dwójki" był Steve Nash/Kacper Nowak, pianista, kompozytor, DJ i producent muzyczny. W sobotę 29 lipca artysta ten wygrał Finger Drumming World Championships, co może dopisać do swoich dotychczasowych sukcesów, jak trzykrotne mistrzostwo świata DJ-ów International DJ Association. - Finger drumming to technika gry na specyficznym instrumencie, jakim jest sampler perkusyjny. Został wynaleziony pod koniec lat 80. przez Rogera Linna, znamienitego projektanta instrumentów elektronicznych. Sampler ma 16 padów perkusyjnych, pod każdym z nich można zaprogramować dowolne brzmienie - opisywał rozmówca Rocha Sicińskiego. 

Można grać nie tylko jak na perkusji

Dodał, że jako technika finger drumming mocno się rozwinął. - Na tego typu maszynie można grać jak na perkusji. Jednak nie chodzi wyłącznie o to, gdyż można wykonywać własne produkcje muzyczne z wykorzystaniem tego typu instrumentu od początku do końca - powiedział.

Sukces dzięki solidnej pracy

Gość Dwójki opowiedział o wieloetapowym procesie przygotowań do występu na imprezie. - Żeby na samplerze zagrać, trzeba go odpowiednio zaprogramować. W studiu produkowałem utwory, które później wykonywałem podczas mistrzostw świata w Berlinie. Należało je zmiksować, aby zabrzmiało to odpowiednio. Wymyśliłem sobie dosyć skomplikowany show, a pracuję nad tym od 10 lat. Dwa tygodnie zajęły mi ćwiczenia w wolnych tempach, ogarnięcie całej koncepcji, a potem przyszedł czas na codzienną, ostrą pracę - podkreślił Steve Nash.


Posłuchaj
15:32 2023_08_04 09_29_52_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Steve Nash/Kacper Nowak: na samplerze perkusyjnym można wykonywać własne utwory (Poranek Dwójki)

 

Steve Nash & Turntable Orchestra

Na scenie jazzowej jest znany przede wszystkim z projektu Rojazzvitch, który gościliśmy w Dwójce w cyklu "Jazz.PL". Zaczynał od klasycznej pianistyki, ale w trakcie edukacji poszerzał swój język muzyczny o jazz, hip-hop i elektronikę. - Zawsze pociągał mnie świat rozrywki, a muzykę elektroniczną zacząłem poznawać już podczas studiów pianistycznych na Akademii Muzycznej w Łodzi. Potem trafiłem do Torunia, prawdziwego centrum DJ-ów w naszym kraju, z najlepszymi specjalistami w tej dziedzinie udało się połączyć moje inspiracje muzyką klasyczną i elektroniczną. Tak powstała Steve Nash & Turntable Orchestra: ośmiu DJ-ów, orkiestra smyczkowa oraz ja na samplerach i fortepianie - mówił artysta. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Steve Nash/Kacper Nowak (pianista, kompozytor, DJ i producent muzyczny)

Data emisji: 4.08.2023

Godzina emisji: 9.30

pg/mo

Czytaj także

"Ascetic". Mateusz Rybicki: od początku miałem wielką miłość do tradycji jazzu

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 10:40
- Kilka lat temu mieszkałem przez rok w Berlinie. Eksplorowałem tamtejszą scenę muzyki improwizowanej, będąc samemu jej aktywnym członkiem. Pod koniec tego pobytu pozmieniały się u mnie duchowo pewne sprawy i miałem potrzebę pójścia trochę w drugą stronę; tworzenia muzyki, która będzie dawała pewne ukojenie, będzie formą kontemplacji - mówił w Dwójce Mateusz Rybicki, lider grupy Ascetic, która wydała właśnie debiutancką płytę pt. "Ascetic".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Szrom: te warsztaty to przede wszystkim kontakt młodego człowieka z mistrzem

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2023 10:00
- W ciągu tych ponad 50 lat w Chodzieży pojawiło się bardzo wielu artystów. Grażyna Łobaszewska swego czasu przyjechała tutaj nie jako wokalistka, ale do klasy fortepianu. Środowisko jazzowe wysoce ceni sobie te letnie spotkania. Większość uczestników to fani, nie wszyscy muszą wyjechać stąd jako muzycy - mówił w Dwójce Janusz Szrom, dyrektor artystyczny warsztatów jazzowych w Chodzieży.
rozwiń zwiń