Teatr Telewizji na żywo. Anna Sroka-Hryń robi apetyt na "Apetyt na czereśnie" wg Agnieszki Osieckiej

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 12:00
- To nie jest żadne nagranie studyjne wykonane wcześniej, tylko wszystko, co państwo dzisiaj zobaczą, od samego początku do samego końca, będzie wydarzeniem na tę godzinę, na tę minutę, którą państwo będą oglądali - tak reżyserka Anna Sroka-Hryń zapowiada spektakl Teatru Telewizji "Apetyt na czereśnie" oparty na tekście Agnieszki Osieckiej.
Anna Sroka-Hryń zaprasza do TVP 1 na spektakl Apetyt na czereśnie według tekstu Agnieszki Osieckiej
Anna Sroka-Hryń zaprasza do TVP 1 na spektakl "Apetyt na czereśnie" według tekstu Agnieszki OsieckiejFoto: Luka Łukasiak / Forum
  • W Teatrze Telewizji obejrzeć będzie można muzyczny spektakl na żywo pt. "Apetyt na czereśnie" według tekstu Agnieszki Osieckiej. Widowisko reżyseruje Anna Sroka-Hryń.
  • W rolach głównych Katarzyna Dąbrowska i Arkadiusz Brykalski. Towarzyszyć im będą dwaj pianiści, którzy również zagrają na żywo.
  • Premiera spektaklu "Apetyt na czereśnie" - dziś, 2 października o godz. 21.10 na antenie TVP 1.

Kobieta i Mężczyzna, oboje po rozwodzie, spotykają się w przedziale pociągu i prowadzą liryczno-dramatyczny dialog na dwa głosy, przeplatany piosenkami z muzyką Macieja Małeckiego. Towarzyszą im utwory fortepianowe - również wykonywane na żywo.

To fabuła tekstu stworzonego przez Agnieszkę Osiecką, który stał się kanwą spektaklu Teatru Telewizji.

- Powstaje moim zdaniem coś bardzo unikatowego, coś wyjątkowego, coś doświadczanego tak bardzo naskórkowo i głęboko. Ten świat kreowany przez godzinę i 20 minut przez aktorów jest tak intensywny, tak bogaty wewnętrznie. Pani Agnieszka stworzyła koronkową wręcz konstrukcję tego dzieła - podkreśla Anna Sroka-Hryń.

"Apetyt na czereśnie" z lat 70. Sienkiewicz i Fronczewski

Obecna realizacja "Apetytu na czereśnie" jest już drugą w historii Teatru Telewizji. Wcześniejszy spektakl powstał w połowie lat 70., a zagrali w nim Krystyna Sienkiewicz i Piotr Fronczewski.

- Obejrzałam tę realizację z 1975 roku. Mam do niej wielki szacunek, ale też właśnie wtedy zrozumiałam, że pewnie i nasz "Apetyt..." kiedyś przejdzie do lamusa. Zmienił się język opowiadania, pojawiły się telefony komórkowe, wcześniej nie było internetu, nie kontaktowaliśmy się tak szybko, nie mieliśmy tak teledyskowego, tak intensywnego życia. W związku z tym ten język opowiadania teatralnego, filmowego się uległ zmianie.

Współczesne aktorstwo

Anna Sroka-Hryń, która dotychczas pracowała głównie jako aktorka i piosenkarka, zauważyła także, że na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zmieniły się środki aktorskie.

- Zobaczyłam, jak na przestrzeni czasu ten nasz zawód - mówię o aktorstwie - te nasze środki wyrazu, poszukiwania komunikatywności ze współczesnym widzem, się zmieniają - stwierdziła.

Czytaj także:

Katarzyna Dąbrowska i Arkadiusz Brykalski w rolach głównych

W rolach głównych wystąpią Katarzyna Dąbrowska i Arkadiusz Brykalski. - To, czego Kasia z Arkiem dokonują na tej scenie - co się wydarza między nimi, pozwolę sobie powiedzieć - jest najczystszą poezją aktorską. Jest spełnieniem moich marzeń na temat tego, jak aktorzy powinni ze sobą pracować, o czym opowiadać, jakimi środkami, jak powinni być uczciwi, prawdziwi, autentyczni, oddani, kreatywni i profesjonalni - podkreśla nasz gość.

Premiera spektaklu "Apetyt na czereśnie" w reżyserii Anna Sroka-Hryń będzie miała miejsce dziś, 2 października, o godz. 21.10 na antenie TVP 1.


Posłuchaj
12:20 Dwojka_Poranek_Dwojki_Czeresnie_2023_10_02-08-35-41.mp3 Teatr Telewizji na żywo. Anna Sroka-Hryń robi apetyt na "Apetyt na czereśnie" wg Agnieszki Osieckiej (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Anna Sroka-Hryń (aktorka, piosenkarka, reżyserka)

Data emisji: 2.10.2023

Godzina emisji: 8.35

mgc

Czytaj także

"Znajduję cudowne wartości". Anna Sroka-Hryń odkrywa na nowo utwory Osieckiej

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 12:30
Aktorka, wokalistka oraz nauczycielka życia scenicznego i muzycznego dla wielu pokoleń aktorskich. To właśnie Anna Sroka-Hryń. - Ja chyba nie jestem wokalistką. Był kiedyś taki zawód jak pieśniarka i to było takie piękne - mówi o sobie w Programie 1 Polskiego Radia. W jaki sposób interpretuje na nowo twórczość Agnieszki Osieckiej?
rozwiń zwiń