Polskie Radio
Section05
Martyna Podolska

Andrzej Chyra: sztuka jest po to, żeby pozwolić nam lepiej zobaczyć świat

Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" był aktor i reżyser Andrzej Chyra. Pretekstem do spotkania i rozmowy o istocie aktorstwa oraz pasji do sztuki są premiera spektaklu "Elizabeth Costello" z Nowego Teatru w Warszawie w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego oraz premiera "Filmu dla kosmitów". 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Chyra Martyna Podolska aktorstwo TEATR spektakl premiera film polski Maja Ostaszewska Magdalena Popławska Jan Peszek

"Wanda Rutkiewicz jest tajemnicą". Reżyserka filmu "Ostatnia wyprawa" o zaginionej alpinistce

- Ten film jest odbierany bardzo emocjonalnie (…). To jest fenomen Wandy Rutkiewicz. Jeżeli ona dzisiaj, po 32 latach, budzi te same emocje, to boję się myśleć, co było, jak ona tu po prostu była - mówi w Programie 1 Polskiego Radia reżyserka i alpinistka Eliza Kubarska, autorka filmu "Ostatnia wyprawa".
Zobacz więcej na temat:  FILM Wanda Rutkiewicz Millennium Docs Against Gravity Eliza Kubarska Małgorzata Borychowska Marcin Radomski Martyna Podolska

Monodram pt. "Mój boski rozwód". Aneta Todorczuk: jest ważną opowieścią o współczesnej kobiecie

Monodram "Mój boski rozwód" w wykonaniu aktorki Anety Todorczuk to słodko-gorzka opowieść ze świetnymi kawałkami muzyczno-wokalnymi o nadziei, rozpaczy, walki o siebie, radości i miłości. - Ten spektakl jest ważną opowieścią o współczesnej kobiecie. Ja to trochę nazywam tak, że jest to polska wersja Bridget Jones - mówi w radiowej Jedynce Aneta Todorczuk.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Aneta Todorczuk Michał Lamża piosenka aktorstwo TEATR zespół spektakl

"Supersiostry" w kinach. Polskie science fiction o niezwykłych siostrach [ZWIASTUN]

Obdarzone nadprzyrodzonymi mocami siostry mogą stać się superbronią albo superbohaterkami. Co wybiorą? "Supersiostry" w reżyserii Macieja Barczewskiego to wciągająca, pełna zwrotów akcji i efektów specjalnych opowieść science fiction. Na ekranie m.in. Katarzyna Gałązka, Karolina Bruchnicka, Mateusz Kościukiewicz, Marek Kalita, Grzegorz Damięcki i Tymek Frączek.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska FILM kino KULTURA Mateusz Kościukiewicz Grzegorz Damięcki Maciej Barczewski

Janusz Chabior: chciałbym teraz grać rzeczy, które powodują uśmiech

- Żyjemy w takich czasach, że otaczająca rzeczywistość jest ciężka. Chciałbym teraz grać rzeczy, które powodują uśmiech u człowieka - podkreśla Janusz Chabior. Aktor opowiedział w "Spotkaniu z..." m.in. o swoich artystycznych wyborach i niełatwej, ale ciekawej drodze do aktorstwa, ale także o pasjach, nowym spektaklu z jego udziałem "Najdroższy" i miłości do żony - aktorki Agaty Wątróbskiej.
Zobacz więcej na temat:  aktorzy aktorstwo janusz chabior Martyna Podolska spektakl

Seriale kiedyś i dziś. Lubimy wracać do kultowych produkcji czy oglądamy premiery?

W "Magazynie bardzo filmowym" mówiliśmy o serialach - kultowych, wielbionych od lat, ale i tych nowych, premierowych, proponowanych w telewizjach i na platformach streamingowych. Jakie seriale oglądamy? Czy wracamy do starych produkcji? Jak zmienia się rynek serialowy?
Zobacz więcej na temat:  serial streaming Martyna Podolska Marcin Radomski Czterdziestolatek Jerzy Gruza Andrzej Kopiczyński Anna Seniuk 1670 Bartłomiej Topa Rafał Dajbor

Najlepszy wynik czytelnictwa w Polsce od 10 lat. Dr Makowski: czytanie stało się modne wśród młodych ludzi

Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej, w ubiegłym roku czytelnictwo książek wzrosło w Polsce aż o 9 punktów procentowych w porównaniu z ostatnimi latami. - Czytanie stało się bardzo modne wśród młodych ludzi. To ta grupa, która po pandemii zaczęła szczególnie intensywnie czytać - mówi na antenie Jedynki dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury czytelnictwo Biblioteka Narodowa Tomasz Makowski literatura konstytucja 3 maja Gaude Polonia film polski KULTURA Martyna Podolska internet media społecznościowe

Millenium Docs Against Gravity już po raz 21. "To największy festiwal filmowy w Polsce"

Millenium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce, odbywający się w siedmiu miastach. Tegoroczna edycja to ponad 180 projekcji, 16 sekcji festiwalowych i 11 sekcji konkursowych. Wydarzenie odbędzie się w wersji stacjonarnej (10-19.05) oraz online (21.05-3.06). Patronem medialnym jest Polskie Radio. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Millennium Docs Against Gravity Wojciech Diduszko film dokumentalny Wanda Rutkiewicz Millennium Docs Against Gravity 2024

"Przysięga Ireny". Roman Haller został uratowany przez młodą pielęgniarkę przed śmiercią

Młoda pielęgniarka uratowała i ukrywała kilkunastu Żydów uciekających przed likwidacją tarnopolskiego getta. Roman Haller, gość Programu 1 Polskiego Radia, był wtedy w brzuchu matki i również przeżył dzięki tej nieznanej szerokiej publiczności bohaterce. W kinach wyświetlany jest właśnie film "Przysięga Ireny".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Przysięga Ireny Roman Haller Żydzi Niemcy II wojna światowa Irena Gut-Opdyke

"Przysięga Ireny". Historia Polki, która z narażeniem życia ratowała Żydów

W rocznicę powstania w getcie warszawskim do polskich kin wchodzi "Przysięga Ireny". To oparta na faktach historia polskiej pielęgniarki Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała kilkanaścioro Żydów ukrywających się po likwidacji getta. Dwudziestoletnia Irena Gut, gdy okazało się, że jedna z ukrywających się kobiet jest w ciąży, odmówiła pomocy w aborcji i pomogła całej grupie w ucieczce.
Zobacz więcej na temat:  film polski reżyser kino Quentin Tarantino literatura Andrzej Seweryn Rafał Mohr Krzysztof Szczepaniak aktorzy Martyna Podolska

"Matka" Witkacego w Teatrze Ateneum. Agata Kulesza: weszłam w to dosyć odważnie

- Wielkie diwy teatralne grały tę rolę. Teraz kolej na mnie i początkowo byłam przerażona, bo dla mnie  Śląska, Mikołajska i Lassek to są pomniki. A później powiedziałam: "co ty się przejmujesz, Agata, już masz tyle lat, takie doświadczenie w tym zawodzie, że możesz śmiało w to wejść", i weszłam. Wydaje mi się, że dosyć odważnie. Jak spadać, to z wysokiego konia - mówi w "Kulturalnej Jedynce" Agata Kulesza o swojej roli w jednej z najsłynniejszych sztuk Witkacego pt. "Matka", którą można zobaczyć w Teatrze Ateneum w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Agata Kulesza Teatr Ateneum SZTUKA TEATR Stanisław Ignacy Witkiewicz Anna Augustynowicz

Artur Barciś na scenie i ekranie. "W sensie zawodowym robię tylko to, na co mam ochotę"

- Bardzo wcześnie rozpoznałem w sobie ten dar, z którym się urodziłem i który pozwalał mi wychodzić na scenę. (...) Zauważyłem, jak mi jest dobrze z tym, kiedy jestem malutki, drobniutki, a potem wychodzę na scenę i wszyscy zwracają na mnie swoją uwagę - przyznaje Artur Barciś. Aktor i reżyser wkrótce zaprezentuje spektakl "Barabuum!"; o sztuce, a także produkcjach filmowych i serialowych z jego udziałem, artysta opowiedział w "Spotkaniu z...".
Zobacz więcej na temat:  aktor Martyna Podolska aktorstwo Artur Barciś spektakl