Polskie Radio
Section05
Martyna Podolska

"Matka" Witkacego w Teatrze Ateneum. Agata Kulesza: weszłam w to dosyć odważnie

- Wielkie diwy teatralne grały tę rolę. Teraz kolej na mnie i początkowo byłam przerażona, bo dla mnie  Śląska, Mikołajska i Lassek to są pomniki. A później powiedziałam: "co ty się przejmujesz, Agata, już masz tyle lat, takie doświadczenie w tym zawodzie, że możesz śmiało w to wejść", i weszłam. Wydaje mi się, że dosyć odważnie. Jak spadać, to z wysokiego konia - mówi w "Kulturalnej Jedynce" Agata Kulesza o swojej roli w jednej z najsłynniejszych sztuk Witkacego pt. "Matka", którą można zobaczyć w Teatrze Ateneum w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Agata Kulesza Teatr Ateneum SZTUKA TEATR Stanisław Ignacy Witkiewicz Anna Augustynowicz

Artur Barciś na scenie i ekranie. "W sensie zawodowym robię tylko to, na co mam ochotę"

- Bardzo wcześnie rozpoznałem w sobie ten dar, z którym się urodziłem i który pozwalał mi wychodzić na scenę. (...) Zauważyłem, jak mi jest dobrze z tym, kiedy jestem malutki, drobniutki, a potem wychodzę na scenę i wszyscy zwracają na mnie swoją uwagę - przyznaje Artur Barciś. Aktor i reżyser wkrótce zaprezentuje spektakl "Barabuum!"; o sztuce, a także produkcjach filmowych i serialowych z jego udziałem, artysta opowiedział w "Spotkaniu z...".
Zobacz więcej na temat:  aktor Martyna Podolska aktorstwo Artur Barciś spektakl

Festiwal w Cannes. Polski film powalczy o Złotą Palmę

O Złotą Palmę podczas 77. Festiwalu w Cannes powalczy 19 filmów, a wśród nich najnowszy obraz Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą", czyli koprodukcja duńsko-szwedzko-polska. - To kolejny dowód na to, że polskie kino jest naprawdę w dobrej kondycji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Artur Zaborski, dziennikarz filmowy, recenzent i krytyk filmowy.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska FILM kino film polski Złota Palma Festiwal w Cannes Dziewczyna z igłą Magnus van Horn Cannes Sebastian Smoliński

Szymon Piotr Warszawski: film "Czerwone maki" jest dla mnie bardzo ważny, osobisty

- Kiedy dwa i pół roku temu Krzysztof Łukaszewicz wysłał mi scenariusz "Czerwonych maków", a ja wyraziłem zainteresowanie, to jeszcze nie zdawałem sobie sprawy, że ten film okaże się dla mnie tak ważny - powiedział w audycji "Po drugiej stronie lustra" aktor Szymon Piotr Warszawski.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Szymon Piotr Warszawski aktorstwo Monte Cassino armia Andersa FILM kino KULTURA

Historia naszych przodków. Czy jesteśmy w stanie udźwignąć prawdę?

Ocalenie od zapomnienia i przekazywanie opowieści kolejnym pokoleniom. Taka narracja towarzyszy kultywowaniu pamięci o przodkach w wielu rodzinach. Niekiedy jednak przywołanie przeszłości, szczególnie tej głęboko skrywanej, może przynieść nieodwracalne skutki, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z wieloletnią zmową milczenia. Odkrywanie prawdy o naszych bliskich może być traumatyczne, ale i oczyszczające. Niezależnie od tego, czy jesteśmy rodziną ofiar czy rodziną katów.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska rodzina pamiątki historia Polski wspomnienie

Mateusz Banasiuk: za każdym razem staram się, żeby moje role były inne

- Nie wyobrażam sobie, żeby kolejna rola była powtórzeniem czegoś, co wcześniej zrobiłem; takim pójściem na łatwiznę. (...) Za każdym razem staram się, żeby te role były inne - podkreśla Mateusz Banasiuk. Aktora możemy obecnie zobaczyć w pierwszym filmie fabularnym opowiadającym o Bitwie o Monte Cassino, "Czerwone maki", a wkrótce zagra jedną z głównych ról w spektaklu "Wypiór" w Teatrze IMKA w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Mateusz Banasiuk Monte Cassino aktorzy spektakl kino film polski

"Czerwone maki" - pierwszy polski film fabularny poświęcony bitwie o Monte Cassino

Film "Czerwone maki" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza powstał z okazji 80. rocznicy zdobycia przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego doskonale ufortyfikowanego i zaciekle bronionego przez Niemców Monte Cassino i znajdującego się tam opactwa benedyktynów. To wydarzenie otworzyło Aliantom drogę na Rzym.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska FILM kino Leszek Lichota Michał Żurawski historia Polski Monte Cassino Władysław Anders film polski Melchior Wańkowicz

"Ba!". Konstanty Ildefons Gałczyński w monodramie Łukasza Borkowskiego

Konstanty Ildefons Gałczyński będzie bohaterem kameralnego monodramu, który w środę 10 kwietnia zostanie wystawiony w środku Puszczy Piskiej, w Praniu na Mazurach. Wystąpi Łukasz Borkowski, aktor, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, a całość została przygotowana na podstawie poematu Wojciecha Kassa "Ba!". 
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Borkowski monodram Konstanty Ildefons Gałczyński Martyna Podolska Leśniczówka Pranie

Wielkanoc dawniej i dziś. Co króluje na naszym stole?

Czego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole? Jak Wielkanoc wyglądała dawniej? Co jadano? Czym się zachwycano? A jak jest dzisiaj? U nas i w innych europejskich krajach? Czy wielkanocny jadłospis musi opierać się na mięsie? O tym w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Wielkanoc jedzenie Małgorzata Jasztołt Bogdan Gałązka Małgorzata Kozakiewicz David Gamtsemlidze Dominika Targosz Magdalena Kasprzyk-Cheviriaux Tomasz Prange-Barczyński

Robert Piaskowski: chciałbym bardziej umiędzynarodowić Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury ma czerpać z przeszłości, opierać się na teraźniejszości i przede wszystkim patrzeć na to, co przed nami. - Ważne jest to, jak opowiadamy kulturę w kraju i na zewnątrz. To umiędzynarodowienie traktuję jako obecność na najważniejszych forach kultury na świecie, gdzie nie ma kto odpowiadać o kulturze naszego kraju - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Piaskowski, dyrektor NCK.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury KULTURA Robert Piaskowski Martyna Podolska Magda Mikołajczuk

Wielkanoc w Polskim Radiu

Polskie Radio przygotowało na Święta Wielkanocne specjalne audycje, niecodzienne spotkania i wyjątkowe koncerty. 1 kwietnia to w Polskim Radiu także czas potrójnego świętowania: 62. urodziny radiowej Trójki, trzydzieste urodziny Radiowego Centrum Kultury Ludowej i dziewiąte urodziny Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Czesław Mozil Agnieszka Trzeciakiewicz Wiesław Molak Maciej Szajkowski muzyka świata etno Martyna Podolska Tomasz Prange-Barczyński Małgorzata Jaszczołt David Gamtsemlidze Magdalena Kasprzyk-Cheviriaux Misteria Paschalia Actus Humanus Aldona Łaniewska-Wołłk Aleksandra Łapkiewicz Michał Nowak Piotr Domeracki Jakub Jamrozek Tomasz Sobierajski Paweł Turski Krzysztof Miruć Dariusz Urbanowicz Andrzej Bargiel Dagadana Renata Przemyk Andrzej Brzoska Barbara Marcinik Damian Sikorski Bartek Koziczyński Ula Kaczyńska Norbert Borzym Tomasz Czajkowski Józef Naumowicz Jan Adamowski Wielkanoc

Wielkanoc dawniej i dziś. Co króluje na naszym stole?

Czego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole? Jak Wielkanoc wyglądała dawniej? Co jadano? Czym się zachwycano? A jak jest dzisiaj? U nas i w innych europejskich krajach? Czy wielkanocny jadłospis musi opierać się na mięsie? Jak może wyglądać Wielkanoc wegetariańska?
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Wielkanoc jedzenie Małgorzata Jasztołt Bogdan Gałązka Małgorzata Kozakiewicz David Gamtsemlidze Dominika Targosz Magdalena Kasprzyk-Cheviriaux Tomasz Prange-Barczyński

"Kobieta z…" - nowy film duetu Małgorzata Szumowska i Michał Englert

Film "Kobieta z..." opisuje podróż Anieli, urodzonej i wychowanej jako Andrzej. - Mieliśmy - wraz z Michałem Englertem - poczucie, że jest dużo do zrobienia w tym temacie, że to jest ważne, że jest szansa coś zmienić, albo chociaż wywołać dyskusję - powiedziała w "Magazynie bardzo filmowym" Małgorzata Szumowska.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska FILM kino KULTURA Małgorzata Szumowska michał englert Joanna Kulig transseksualizm