Film "Pianoforte" z prestiżową Golden Reel Award. Polskie Radio ma swój udział w tym sukcesie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 09:00
- Jest to oczywiście ogromne wyróżnienie, tym bardziej, że konkurenci w naszej kategorii to filmy produkowane przez duże domy produkcyjne: Netflix, Apple TV. Sukces filmu o Konkursie Chopinowskim jest bezsporny - mówiła w Dwójce reżyserka dźwięku Joanna Popowicz, która odebrała w Stanach Zjednoczonych Golden Reel Award dla filmu "Pianoforte". Dokument ten opowiada o uczestnikach XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Kadr z filmu Pianoforte
Kadr z filmu "Pianoforte"Foto: mat. pras./Against Gravity
  • Polski film dokumentalny "Pianoforte" otrzymał Golden Reel Award w kategorii najlepszy montaż muzyczny.
  • To opowieść o uczestnikach ostatniego Konkursu Chopinowskiego, a patronem medialnym filmu jest Program 2 Polskiego Radia.
  • Za montaż muzyczny filmu odpowiedzialni byli Michał Fojcik i Joanna Popowicz.

Nagrody Golden Reel przyznawane są przez amerykańskie stowarzyszenie Motion Picture Sound Editors. W "Poranku Dwójki" połączyliśmy się z Los Angeles, gdzie Joanna Popowicz właśnie odebrała prestiżowe wyróżnienie.

- To jest druga nagroda po Oscarach w branży reżyserów dźwięku w filmie. Motion Picture Sound Editors jest jedną z dwóch gildii reżyserów dźwięku w Stanach Zjednoczonych - wyjaśniała Joanna Popowicz. - Jest to oczywiście ogromne wyróżnienie, tym bardziej, że konkurenci w naszej kategorii to filmy produkowane przez duże domy produkcyjne: Netflix, Apple TV. Sukces filmu o Konkursie Chopinowskim jest bezsporny - dodała.

"Pianoforte" - Dwójka współautorem sukcesu

Wyróżnienie to jest jednocześnie sukcesem Programu 2 Polskiego Radia, który był współorganizatorem XVIII Konkursu Chopinowskiego i odpowiadał za transmisje wszystkich przesłuchań.

 - W filmie część materiałów była rzeczywiście nagrywana w czasie Konkursu Chopinowskiego przez Polskie Radio - przyznała Joanna Popowicz.

Czytaj także:

Do polskich twórców płyną gratulacje

Reżyserka dźwięku stwierdziła, że wyróżnienie było dla polskiej ekipy ogromnym zaskoczeniem.

- Przyznam, że nie spodziewaliśmy się nagrody, było to olbrzymie zaskoczenie, tym bardziej czujemy więc wielką radość, wzruszenie, brak mi słów - powiedziała. - Dużo osób składa gratulacje, mamy możliwość rozmawiać z najważniejszymi ludźmi zajmującymi się dźwiękiem w filmie.

Muzyka bohaterem filmu

Film "Pianoforte" opowiada o uczestnikach XVIII Konkursu Chopinowskiego, pokazując ich marzenia, ciężką pracę, rywalizację, ogromne emocje.

Joanna Popowicz stwierdziła, że muzyka również jest bohaterem tej produkcji. - Ona towarzyszy uczestnikom konkursu podczas ćwiczeń właściwie cały czas w ich życiu. W filmie przedstawiliśmy surowy dźwięk z reżyserki, który jest nagrywany na mikrofony na planach filmowych, a po drugiej stronie jest piękne nagranie z Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. Tutaj była taka gradacja, taki był zamysł naszej pracy z reżyserem - wyjaśniła.

Film "Pianoforte" w reżyserii Jakuba Piątka można aktualnie oglądać w kinach. Jego patronem medialnym jest Program 2 Polskiego Radia.


Posłuchaj
08:21 Dwojka_Poranek_Dwojki_Pianoforte_2024_03_04-07-43-29.mp3 Film "Pianoforte" otrzymał prestiżową Golden Reel Award w kategorii najlepszy montaż muzyczny (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: "Poranek Dwójki"

Prowadził: Paweł Siwek

Gość audycji: Joanna Popowicz (reżyserka dźwięku)

Data emisji: 4.03.2024

Godzina emisji: 7.40

mgc


Czytaj także

Polskie Nagrody Filmowe "Orły". Dariusz Jabłoński: widać zainteresowanie historią [LISTA NOMINACJI]

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 13:00
- Moim zdaniem ważne są zabawa, żart przykryty kostiumem, a jednak ciągle opowiadający o współczesności. Mówię tutaj oczywiście o filmie "Kos", który został obsypany nominacjami, i o serialu "1670", który też zwrócił uwagę Akademii - powiedział pomysłodawca i prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński podczas ogłoszenia nominacji do Polskich Nagród Filmowych "Orły".
rozwiń zwiń