"Pianoforte". Jakub Piątek z kamerą na Konkursie Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 18:00
Gościem piątkowej audycji "O wszystkim z kulturą" był Jakub Piątek, reżyser filmu dokumentalnego "Pianoforte" opowiadającego o uczestnikach i uczestniczkach Konkursu Chopinowskiego z 2021 roku.
Jakub Piątek
Jakub PiątekFoto: Roman Koszowski/Gość Niedzielny/Forum

Czy żeby wygrać Konkurs Chopinowski trzeba być fizycznie podobnym do Chopina? Czy pieniądze z wygranej najlepiej będzie przeznaczyć na terapię? Jak radzić sobie ze stresem? A z porażką? I jak w tym wszystkim nie zapomnieć, że najważniejsza pozostaje muzyka?

Uczestnicy Konkursu Chopinowskiego mierzą się z ogromem emocji i masą wątpliwości. Podczas ostatniej odsłony tego wydarzenia – oprócz tysięcy melomanów z całego świata - ich zmagania śledził także reżyser Jakub Piątek.

Światowa premiera dokumentu "Pianoforte" miała miejsce podczas festiwalu w Sundance. Wkrótce – w ramach festiwalu Millenium Docs Against Gravity – po raz pierwszy zobaczy go także polska publiczność.

Bohaterami filmu jest sześcioro pianistów. To artyści w różnym wieku, o różnych temperamentach, pochodzący z różnych krajów. Niektórzy starają się zachować dystans wobec konkursowej atmosfery, inni nie ukrywają, że gra toczy się o najwyższą stawkę.

Kamera towarzyszy im nie tylko na estradzie, ale także podczas prób, tuż po występach, w momencie oczekiwania na wyniki i podczas wieczornych spotkań ze znajomymi. Z jakich wywodzą się światów? Czy mogą liczyć na wsparcie najbliższych? Czy wyobrażają sobie życie bez muzyki? Każda z tych opowieści jest inna.


Posłuchaj
28:51 2023_04_28 17_30_15_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Rozmowa z Jakubem Piątkiem, reżyserem filmu dokumentalnego "Pianoforte" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Monika Zając

Gość: Jakub Piątek (reżyser)

Data emisji: 28.04.2023

Godz. emisji: 17.30

pg

Czytaj także

David Bowie na ekranie. Adriana Prodeus: "Moonage Daydream" to pełne zanurzenie w świat artysty

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 16:56
- Czym jest ten film? Trudno powiedzieć. Mówi się, że jest to dokument, więc od razu wyobrażamy sobie, że to będzie biografia: David Bowie od dziecka do śmierci. Otóż zupełnie nie. Film jest esejem wizualnym, instalacją artystyczną, doświadczeniem imersyjnym - mówiła Adriana Prodeus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"W tym konkursie uczestniczą całe mikroekosystemy". "Pianoforte" z szansą na nagrodę w Sundance

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 17:00
- Staraliśmy się używać ludzkich obiektywów, być bardzo blisko, zarówno w ćwiczeniówkach, jak i w sytuacjach prywatnych, gdy idą na spacer z dziewczyną wieczorem albo rozmawiają z rodzicami, bo z tego składa się życie - mówił na antenie Dwójki Jakub Piątek - reżyser filmu "Pianoforte", który zawalczy o nagrodę w prestiżowym konkursie World Cinema Documentary Competition na Sundance Film Festival.
rozwiń zwiń