Reżyser filmu "Kos": za Kościuszką stoi dobra do opowiadania historia

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 08:41
- Jak już zacząłem poznawać historię Kościuszki, to poczułem żal do naszego systemu edukacji, że w ogóle nikt nawet nie spróbował przybliżyć tej postaci. A za Kościuszką stoi naprawdę fascynująca historia, taka przygodowa, dobra do opowiadania - mówił w Dwójce Paweł Maślona, reżyser filmu "Kos".
Reżyser Paweł Maślona podczas premiery filmu Kos. Warszawa, 23.01.2024
Reżyser Paweł Maślona podczas premiery filmu "Kos". Warszawa, 23.01.2024Foto: Artur Zawadzki/REPORTER
  • O swoim nowym filmie mówi: "anty-Potop" albo "western kościuszkowski".
  • Opowiadając o osiemnastowiecznej Polsce, nie boi się konwencji kina gatunkowego i nie obraża się za skojarzenia z Quentinem Tarantino.
  • Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" był Paweł Maślona, którego "Kos" został nagrodzony Złotymi Lwami na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Wcześniejszy dorobek reżysera nie wskazywał, że może ciągnąć go w stronę kina historycznego i osiemnastowiecznego kostiumu.

"Kos" - film, na jaki zasługuje Tadeusz Kościuszko?

- Nigdy nie byłem jakimś wielkim fascynatem historii, ale chyba też im jestem starszy, tym bardziej mnie to interesuje. Zawsze bardziej zanosiło mnie w stronę filozofii, filozofii polityki. O Kościuszce przed przystąpieniem do zdjęć wiedziałem mniej więcej tyle, co statystyczny uczeń szkoły czy absolwent naszego systemu edukacji. Same komunały, kilka wyrwanych informacji, że insurekcja kościuszkowska, że Racławice itp. - wyznał Paweł Maślona.

Idealista wyprzedzający swoją epokę - tak o polskim narodowym bohaterze mówi gość Dwójki. - To, co chyba było najbardziej fascynujące w tej postaci, to jest to, że do samego końca był bardzo wierny swoim ideałom. Temu, że był zagorzałym wrogiem niewolnictwa i pańszczyzny, którą też uważał za system urągający godności człowieka. Niewiele było takich osób, zwłaszcza w tamtym czasie, więc Kościuszko wyprzedzał swoją epokę - podkreślał reżyser filmu "Kos".

Tadeusz Kościuszko - jak pogodzić szlachtę i chłopów

Jest rok 1794. Z misją pogodzenia szlachty i chłopów pod wspólnym sztandarem powstania przeciw Rosjanom do Polski wraca Kos, czyli Tadeusz Kościuszko. Towarzyszy mu Domingo - wierny przyjaciel i były niewolnik, a ich tropem rusza rosyjski rotmistrz Dunin, który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.


Posłuchaj
26:40 2024_01_31 17_32_40_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Rozmowa z Pawłem Maśloną, reżyserem filmu "Kos" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Równolegle poznajemy historię Ignaca - chłopa, szlacheckiego bękarta, który marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego.

Czytaj też:

Jacek Braciak w roli głównej

W głównych rolach m.in. Jacek Braciak, Bartosz Bielenia, Agnieszka Grochowska, Piotr Pacek, Andrzej Seweryn i Jason Mitchell. Film "Kos" jest już na ekranach kin w całej Polsce. 

[źródło: KOS/Oficjalny zwiastun/YouTube Kos/Film]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Monika Zając

Gość: Paweł Maślona (reżyser filmu "Kos")

Data emisji: 31.01.2024

Godz. emisji: 17.30

mo/pg/wmkor

Czytaj także

"Kos" Pawła Maślony. Co jest prawdą, a co fikcją w nowym filmie o Tadeuszu Kościuszce? Odpowiadamy

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2024 06:00
Film "Kos" przedstawia historię Tadeusza Kościuszki w tarantinowsko-westernowej poetyce. To wariacja na temat chwil poprzedzających wybuch insurekcji, na tle której rozgrywa się dramat młodego chłopa, będącego jednocześnie szlacheckim bękartem. Jeśli podczas seansu zadawaliście sobie pytania "Czy to mogło się wydarzyć?", spieszymy z odpowiedzią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film "Kos" na ekranach kin. 5 mniej znanych faktów o życiu Tadeusza Kościuszki

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2024 05:58
Insurekcja i walka w amerykańskiej wojnie o niepodległość  - to dwa główne skojarzenia z postacią Tadeusza Kościuszki. Uczyniliśmy z Naczelnika pomnik (który mu się należy), ale jego życie było znacznie bardziej barwne od spiżu. 
rozwiń zwiń