Komedia dell'arte!

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 04:58
Pantalone, Dottore, Arlekin i Kolombina - czy tradycja włoskiej komedii ludowej to już zamknięty rozdział historii europejskiego teatru?
Audio
Antoine Watteau, Pierrot, (Gilles)
Antoine Watteau, "Pierrot", ("Gilles") Foto: źr. Wikipedia/domena publiczna

W czwartkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o komedii dell'arte z okazji zbliżającego się (25 lutego) Międzynarodowego Dnia Komedii Dell’arte. Powstała ona we Włoszech w połowie XVI wieku, wywodzi się zaś z tradycji antycznego mimu, rzymskiej pantomimy i błazeńskich popisów średniowiecznych histrionów.  

Naszym gościem był Marek Kochan, autor sztuki "Szczęście Kolombiny", bodaj jedynego polskiego  tekstu napisanego konsekwentnie w tej tradycji (choć na wskroś współczesnego), który został on opublikowany w 2009 roku w "Dialogu".

Bogumiła Prządka i Ewa Stocka Kalinowska w rozmowie z Tomaszem Obertynem opowiadały o historii Dwójkowych słuchowisk.

Ponadto w "Poranku": "Słowo na dzień ", Kalendarium", przegląd prasy, informacje kulturalne i zaproszenia na imprezy oraz "Piosenka z rekomendacją". W tym tygodniu piosenki wybiera Ryszard Karczykowski.

Nie zabrakło też Płyty tygodnia, która wyjątkowo przez najbliższe dwa tygodnie pojawiać się będzie o 7.40. Tym razem to płyta, na której koncerty skrzypcowe Albana Berga i Ludwiga van Beethovena gra Isabelle Faust. Towarzyszy Orchestra Mozart pod dyrekcją Claudia Abbado.   

Audycję prowadził Piotr Kędziorek.

 

Czytaj także

Na czele "Dialogu", czyli opowieść o przerwanej pasji

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2010 06:35
Audycja wspomnieniowa o Adamie Tarnie – wybitnym redaktorze i teatrologu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O nas, czyli krótka historia Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 12:00
Teatr Polskiego Radia, teatr słowa mówionego i śpiewanego, wykorzystujący radiową technikę nadawczo-odbiorczą, wzbogacony muzyką i efektami akustycznymi; związany z początkami radiofonii publicznej (1925 r.), kontynuuje i rozwija wieloletnią tradycję radia artystycznego w Polsce.
rozwiń zwiń