REKLAMA

Fotograf dawnej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 13:20
Album i wystawa poświęcone Karolowi Beyerowi, pierwszemu zawodowemu fotografowi warszawskiemu i twórcy polskiej fotografii profesjonalnej.
Audio
  • Rozmowa nt. albumu i wystawy fotografii Karola Beyera
  • Rozmowa nt. pierwszej pełnej edycji pamiętników Stanisława Augusta Poniatowskiego
Namioty wojska rosyjskiego na placu Zamkowym po wprowadzeniu przez Rosjan stanu wojennego 14 października 1861, Warszawa. Fotografia Karola Beyera
Namioty wojska rosyjskiego na placu Zamkowym po wprowadzeniu przez Rosjan stanu wojennego 14 października 1861, Warszawa. Fotografia Karola BeyeraFoto: www.dsh.waw.pl

We wtorkowym "Poranku Dwójki" zaproponowalismy wyprawę w przeszłość, a to za sprawą albumu "Karol Beyer 1818–1877" oraz wystawy "Karol Beyer – pierwsze fotografie Krakowskiego Przedmieścia".  

Karol Beyer otworzył w 1845 roku w Warszawie pierwsze stałe atelier i uprawiał nowy zawód, który traktował jako kulturową i społeczną misję. Jego zakład fotograficzny był nie tylko pracownią, ale również galerią, w której warszawiacy mogli oglądać najnowsze osiągnięcia europejskiej fotografii. Na przełomie lat 50. i 60. XIX wieku Karol Beyer był najlepszym fotografem nie tylko w stolicy, ale także w całym Królestwie Polskim. Naszym gośćmi byli: autorka albumu i scenariusza ekspozycji: Danuta Jackiewicz oraz redaktor prowadząca Katarzyna Madoń-Mitzner.

Mówiliśmy również o pierwszej pełnej edycji pamiętników Stanisława Augusta Poniatowskiego wydanej właśnie we Francji. Licząca blisko 900 stron, spisana po francusku ręką królewskich sekretarzy opowieść przedstawia okres od narodzin króla do 1778 r. Przeplata ją korespondencja władcy i oficjalne dokumenty państwowe. Wydana w Paryżu publikacja została opracowana przez badacza literatury francuskojęzycznej pisanej przez polskich autorów: prof. Dominique'a Triaire'a z Universite Paul-Valery Montpellier III i dr Annę Grześkowiak-Krwawicz, kierownik Pracowni Literatury Oświecenia Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, która jest autorką komentarza. Z autorami publikacji rozmawiała Ewa Prządka.

Audycję prowadził Piotr Kędziorek.

 

Czytaj także

Nieznane fotografie Zdzisława Beksińskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 17:15
Słynny malarz mrocznych, niepokojących obrazów był, jak się okazuje, również bardzo interesującym fotografikiem. Właśnie się ukazał album ze zdjęciami jego autorstwa.
rozwiń zwiń