Co dalej z siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 14:00
O sytuacji Muzeum w świetle ostatnich decyzji władz stolicy oraz o sztuce współczesnej w Białymstoku.
Audio
Tak miało wyglądać Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad w Warszawie
Tak miało wyglądać Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad w WarszawieFoto: www.artmuseum.pl

W środowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o sytuacji i planach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W ubiegłym tygodniu władze Warszawy ogłosiły, że odstępują od umów zawartych z projektantem siedziby instytucji - Christianem Kerezem. W poniedziałek miasto stołeczne Warszawa podpisało z właścicielem pawilonu Emilia i Muzeum Sztuki Nowoczesnej trzyletnią umowę najmu na tymczasową siedzibą dla tej placówki. O związanych z tym planach opowiedział Marcel Andino-Velez, wicedyrektor MSN-u. Naszym gościem była również Magda Lipska - kuratorka wystawy "Stage and Twist". To wynik współpracy instytucjonalnej pomiędzy Tate Modern w Londynie i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, do której muzeum zostało zaproszone jako pierwsza instytucja z Europy Środkowo-Wschodniej. Wspólna ekspozycja dwojga młodych artystów - Anny Molskiej i Cipriana Mureşana - w przewrotny sposób odnosi się do przeszłości, szczególnie do tradycji awangardowej.

Zapowiedzieliśmy także 27. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. W programie ponad 20 koncertów, wystaw i przedstawień, w tym spektakl grany w samochodzie campingowym czy koncert na ścianie Pałacu Branickich. Program festiwalu przybliżyły Grażyna Dworakowska - dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury oraz Anna Łuszyńska - kierownik przedsięwzięcia.

Poza tym w "Poranku": Słowo na dzień - refleksje kard. Stefana Wyszyńskiego czyta Mirosław Guzowski, Kalendarium, piosenka z rekomendacją Jacka Dehnela, przegląd prasy oraz wiadomości i zaproszenia na imprezy kulturalne.

Program prowadził Marcin Pesta.

16 maja (środa)

Czytaj także

Polskie życie kulturalno-stowarzyszeniowe

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 11:00
Po 1989 roku fundacje i stowarzyszenia przejęły na siebie większość organizacyjnych aspektów polskiego życia kulturalnego. O tym będziemy mówić w piątkowe popołudnie z naszymi gośćmi.
rozwiń zwiń