Poszukując człowieka

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 18:28
O chrześcijańskich korzeniach nadziei będą rozprawiać myśliciele, którzy właśnie zjeżdżają do Lublina.
Audio
IV Kongres Kultury Chrześcijańskiej
IV Kongres Kultury ChrześcijańskiejFoto: materiały promocyjne

W czwartkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o IV Kongresie Kultury Chrześcijańskiej, którego hasłem jest: "W poszukiwaniu człowieka w człowieku. Chrześcijańskie korzenie nadziei".

Kongres odbędzie się w dniach 27-30 września na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W spotkaniu o charakterze międzynarodowym i międzyreligijnym, udział wezmą m.in. biograf papieski George Weigel, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, filozof i publicysta ks. Tomasz Halik, prof. Rocco Buttiglione, dziekan Wydziału Teologicznego w Insbrucku ks. prof. Józef Niewiadomski oraz filozof prof. Zygmunt Bauman.

Na kongresie podjęte będą m.in. takie kwestie jak: "Bł. Jan Paweł II i Kościół katolicki w debacie na temat praw człowieka", "Europa dwóch płuc. Chrześcijańska dusza kultury europejskiej", "Człowiek drogą Kościoła. A co drogą człowieka", "Bestia czy partner dialogu z Bogiem? Dramatyczne podejście do prawdy o człowieku", "Abp Józef Życiński w Kościele, w kulturze i w Polsce".

Obok wykładów i paneli dyskusyjnych kongresowi towarzyszyć będą spektakle teatralne, koncerty muzyki klasycznej i wystawy. Pierwszy kongres pod hasłem "Sacrum i kultura: chrześcijańskie korzenie przyszłości" odbył się w 2000 roku z inicjatywy abp. Józefa Życińskiego. Naszym gościem był metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik.

W dalszej części programu zaproponowaliśmy Państwu wycieczkę w przeszłość i spędzenie jednego dnia w PRL -u. Tak Maciej Drygas, reżyser filmowy i dokumentalista, prowokujący w swojej twórczości do refleksji nad prawdziwym obliczem PRL-u,  zatytułował zrealizowany w 2005 roku film będący archiwalną rekonstruującą jednego, przypadkowego dnia z dziejów Polski Ludowej – 27 września 1962 roku. 27 września 2012 roku minie 50 lat, od dnia w którym nic (dziś powiedzielibyśmy - medialnego) nie wydarzyło się.

Z okazji tej przewrotnej rocznicy Dom Spotkań z Historią przygotował cykl wydarzeń - spotkania, dyskusje, pokazy filmowe połączonych z akcją na portalu społecznościowym Facebook, mających sprowokować do dyskusji i skłonić do refleksji nad kształtowanym dzisiaj przez media i kulturę masową obrazem PRL oraz zachęcić wszystkich młodych ludzi do konfrontacji z własną historią. Jedna z propozycji jest  WARSZAWA '62. Spacer po mieście , który poprowadzi Juliusz Lichwa, historyk i przewodnik warszawski. I to właśnie on będzie naszym gościem.

Audycję prowadził Piotr Kędziorek.

Czytaj także

KUL: rusza IV Kongres Kultury Chrześcijańskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 15:38
"Godność czy sukces? Kulturowe dylematy współczesności" – to jego główne hasło. Odbędzie się 27-30 września na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
rozwiń zwiń