Podlaskie kolędowanie Dziczki

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2013 10:00
Warszawska grupa miłośniczek muzyki tradycyjnej nagrała płytę z noworocznymi pieśniami ze Wschodniej Polski. O albumie porozmawiamy w "Poranku Dwójki".
Audio
  • Ewa Winiarska o płycie z podlaskimi kolędami w wykonaniu zespołu Dziczka
  • Jarosław Ciszek o 19. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika
Dziczki
DziczkiFoto: materiały promocyjne

Gościem Piotra Kędziorka była Ewa Winiarska, która opowiedziała o nowej płycie zespołu "Dziczka"  - "Kolędy z Podlasia". Znalazł się na niej zimowy repertuar mieszkańców północnego Podlasia złożony z kolęd, noworocznych pieśni oraz "hohotuchy" (tak nazywają się noworoczne teatralne widowiska z Kozą, Koniem lub Żurawiem oraz pieśni, jakie im towarzyszą). Pieśni śpiewało się na Boże Narodzenie i Nowy Rok, chodząc od chaty do chaty, chwaląc i winszując gospodarzom, życząc im zdrowia i dobrobytu. U podstawy tych obchodów leżała dawna wiara w to, że życzenia wypowiedziane w okresie Noworocznym miały się spełnić.

W audycji rozmawialiśmy także z Jarosławem Ciszkiem, który opowiadał o 19. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, który odbędzie się w Będzinie.

Poza tym w "Poranku Dwójki": "Słowo na dzień", "Kalendarium", "Pięć minut nad Biblią", przegląd prasy,  wiadomości  kulturalne oraz do wygrania nasza płyta folkowa – tym razem album zespołu "Babooshki" – "Kolędy i szczedriwki".

Program prowadził Piotr Kędziorek

Czytaj także

Muzyczny pot, krew i łzy Macieja Szajkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 13:58
W najbliższą niedzielę w Fabryce Trzciny muzycy wraz z zaproszonymi gośćmy będą świętować 15. i pół urodziny Kapeli ze Wsi Warszawa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Folk jest prymitywny? Ludowe granie zagrożone? Muzycy dyskutują

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 13:00
- Na wsi nikogo to nie interesuje. Tworzymy sobie środowiskową polemikę. Nigdy się nie spotkałem z tym na wsi, żeby kogokolwiek oczerniono, bo odważył się dopisać autorski ciąg dalszy do zasłyszanego tematu. Muzykantom to jest zupełnie obce - mówi jeden z gości dyskutujący w studiu o złym wpływie folku na muzykę ludową.
rozwiń zwiń