Szczepkowska i jej "Czarnobylska modlitwa"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2013 15:00
Poniedziałkowy "Poranek Dwójki" odwiedziła Joanna Szczepkowska, a tematem rozmowy była zbliżająca się premiera w Teatrze Studio "Czarnobylskiej modlitwy" Swietłany Aleksjijewicz, w reżyserii naszego gościa.
Audio
  • Joanna Szczepkowska o spektaklu "Czarnobylska modlitwa"
  • Jacek Purchla i Łukasz Galuska o słowackim numerze kwartalnika "Herito"
  • Wojciech Malajkat o piosence Grzegorza Turnaua
fragment plakatu do spektaklu Czarnobylska modlitwa
fragment plakatu do spektaklu "Czarnobylska modlitwa"Foto: mat. promocyjne

"Modlitwa czarnobylska" to reportaż Swietłany Aleksijewicz na temat katastrofy w Czarnobylu. Autorka — mieszkanka Białorusi, przeprowadziła szereg rozmów z ofiarami, decydentami, ratownikami i innymi świadkami tamtych dni.

Czarnobylska rzeczywistość stworzyła obraz nowego świata i nowego człowieka. Jednak ten obraz jest nie tylko katastroficzny. Świat po Czarnobylu dokonał przewrotu w naturze i w filozofii życia. Zaczyna się ujawniać siła intuicji wielkich i drobnych stworzeń. Ludzie dostrzegają wyraźniej swoją przynależność do natury. Jeśli z wybuchu tamtego reaktora można wyciągnąć jakiekolwiek pozytywny wniosek, to jest nim wola życia, która podpowiada jak pojąć, przetrwać i jak oswoić świat, który stał się karykaturą. Jak wygrać z apokaliptycznym doznaniem. Oglądając przedstawienie Joanny Szczepkowskiej nie unikniemy potworności i tragizmu skutków katastrofy.

Najbliższe spektakle "Czarnobylskiej modlitwy" w Teatrze Studio 8 i 9 marca.

próby
próby do "Czarnobylskiej modlitwy" w Teatrze Studio, fot. Marta Ankiersztejn

W poniedziałkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy także o cyklu spotkań promujących nowy numer kwartalnika "Herito", który przybliża Słowację dzisiejszą. Koncentruje się on wokół historii i współczesności Słowaków odzwierciedlonych w kulturze i w tożsamości. Redakcji kwartalnika przy tworzeniu tego numeru towarzyszyła intencja, aby pośród swoich bliższych i dalszych sąsiadów Słowacja i jej kultura były nie tylko lepiej widoczne, ale i lepiej rozumiane.
Spotkania będą miały miejsce w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Opolu. O dziedzictwie, kulturze, historii, postrzeganiu, (auto)stereotypach i tożsamości Słowacji rozmawiać będą Magda Vášáryová, Łukasz Galusek, Jacek Purchla i Michał Burdziński.  Na temat pisma rozmawialiśmy z prof. Jacekiem Purchlą i red. Łukaszem Galuskiem.

A poza tym w audycji: "Słowo na dzień", kalendarium", przegląd prasy, wiadomości kulturalne,  zaproszenia na imprezy kulturalne oraz  cykl: "Piosenki z rekomendacją"  wybrane tym razem przez  Wojciecha Malajkata.

Jak zwykle zapraszaliśmy również  do udziału w naszym konkursie  "Płyta Tygodnia". Tym razem będzie to płyta Simon Bolivar String Quartet.

Audycję prowadził Marcin Pesta.

4 marca (poniedziałek)

Czytaj także

Joanna Szczepkowska: Moje życie było przeciętne do bólu

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 10:56
Popularna aktorka wspominała w Dwójce swój dom rodzinny, opowiadała o teatrze telewizji, swoich aktorskich mistrzach oraz o nieobecności w mediach, która może być czasem znacząca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczepkowska szczerze o ADHD. Swoim i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 17:17
- Przez deficyt uwagi w jednej sekundzie, w głowie, można znaleźć się na greckiej plaży – tłumaczy popularna aktorka. Żeby przybliżyć problem ADHD u dorosłych Joanna Szczepkowska napisała i wyreżyserowała spektakl.
rozwiń zwiń