Joanna Szczepkowska: Moje życie było przeciętne do bólu

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 10:56
Popularna aktorka wspominała w Dwójce swój dom rodzinny, opowiadała o teatrze telewizji, swoich aktorskich mistrzach oraz o nieobecności w mediach, która może być czasem znacząca.
Audio
  • Joanna Szczepkowska: Moje życie było przeciętne do bólu
Joanna Szczepkowska, Warszawa 2009 r.
Joanna Szczepkowska, Warszawa 2009 r.Foto: Paweł Supernak/PAP

Joanna Szczepkowska – jako córka Andrzeja Szczepkowskiego (cenionego aktora, profesora warszawskiej Akademii Teatralnej, działacza Związku Artystów Scen Polskich) i wnuczka Jana Parandowskiego (pisarza, znawcy kultury antycznej) – wywodzi się z aktorsko-literackiej rodziny. Daleka jest jednak od mitologizowania miejsca, które ją ukształtowało. – Jeśli możemy sobie wyobrazić maleńkie szare podwórko, które ograniczają trzy brzydkie odrapane kamienice, maleńki trawnik i trzepak blisko śmietnika – to ja się tam wychowałam – mówiła w rozmowie z Magdaleną Juszczyk. – Moje życie było przeciętne do bólu, mieszkaliśmy w bardzo skromnych warunkach.

Autorzy audycji przypomnieli kilka ważnych dla naszego gościa nagrań z archiwów Polskiego Radia. Wysłuchaliśmy fragmentu wywiadu z 1974 roku, w którym debiutująca wówczas w Teatrze Telewizji Joanna Szczepkowska opowiada o swoich wrażeniach ("Trudno to sobie wyobrazić, jaka to była dla nas radość i zaskoczenie. To jest to, o czym nie mogliśmy nawet marzyć"). Interesujące jest to, co dziś, z perspektywy czasu, aktorka mówi o swojej współpracy z telewizyjną sceną i o tym teatrze jako takim. – Nie wiedziałam, że spędzę tyle lat w studiu telewizyjnym, choć teraz teatr ten jest bliższy filmowi – przyznała, dodając, że bieżący repertuar Teatru Telewizji nie jest zbyt wymagający. Nie stanowi zbyt dużego wyzwania.

Inne archiwalne nagrania – głosy Aleksandra Bardiniego i Andrzeja Szczepkowskiego – były punktem wyjścia do refleksji naszego gościa na temat obecności w życiu mistrzów i autorytetów, ich braku w dzisiejszym świecie. Joanna Szczepkowska mówiła również o swojej nieobecności w mediach, oceniła również, po dwóch latach, swoje głośne rozstanie z Krystianem Lupą.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joanna Szczepkowska czyta "Zagrać Marię"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2011 22:00
Zapraszamy do posłuchania fragmentów niezwykłej powieści poświęconej niezwykłej kobiecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skłodowska według Szczepkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2011 16:00
Nowo wydana książka "Zagrać Marię" oraz wirtualny album historii polskiego filmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedstawia Joanna Szczepkowska

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 09:28
W tym tygodniu o swoich ulubionych piosenkach opowiada popularna aktorka teatralna i telewizyjna, pisarka i felietonistka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Szczepkowski - aktor poszukujący

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 10:13
- Często powtarzał dewizę: "Aktorem się jest, artystą się bywa". To był zimny prysznic na nasze rozpalone studenckie głowy – wspomina prof. Barbara Osterloff. Właśnie minęło 15 lat od śmierci Andrzeja Szczepkowskiego.
rozwiń zwiń