Posłuchaj jak brzmi łyżka do zupy sprzed 220 lat!

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 18:10
Nagrania dokonał Krzysztof "Arszyn" Topolski, twórca projektu "Dźwiękowy mikroskop". W jego ramach artysta wraz z młodzieżą z krakowskich świetlic środowiskowych odtworzył odgłosy przedmiotów, które wyszły już z użytku.
Audio
  • Krzysztof Topolski o projekcie "Dźwiękowy Mikroskop"
  • Monika Małkowska i Michał Libera o muzyce w galeriach i muzeach
Posłuchaj jak brzmi łyżka do zupy sprzed 220 lat
Foto: materiał Galerii Rzemiosła Artystycznego Muzeum Narodowego w Krakowie

W niepamięć odchodzą muzea, w których panuje cisza. Okazuje się, że dźwięk może być tak samo ważnym eksponatem jak przedmiot. Kanadyjski kompozytor Raymond Murray Schafer zauważył, że pejzaż dźwięków nieustannie się zmienia. Stąd potrzeba stworzenia muzeum odchodzących dźwięków, o co pokusili opiekunowie ekspozycji znajdującej się w Galerii Rzemiosła Artystycznego Muzeum Narodowego w Krakowie. Dzięki projektowi "Dźwiękowy mikroskop" stare, zamknięte w gablotach eksponaty, zaczęły wydawać odgłosy.

- To co zrobiliśmy, jest najbliższe procesowi udźwiękawiania filmu - mówił w Dwójce Krzysztof "Arszyn" Topolski. - Stworzyłem ścieżki dźwiękowe do wybranych przedmiotów. Tak naprawdę tylko jeden dźwięk, który się tutaj znajduje, jest rzeczywistym dźwiękiem, a jest nim nagranie XIX wiecznej pozytywki - opowiadał artysta.

Wśród udźwiękowionych eksponatów znalazła się sarmacka łyżka do zupy.

- To nie było takie proste, gdyż oryginalne nagranie dźwięku sarmackiej łyżki, zrealizowane w XVII wieku nie istnieje. My też jej nie nagraliśmy, bo nie mogliśmy jej dotykać. Zrobiliśmy rodzaj symulacji - tłumaczył.

Nowe dźwiękowe życie dostało na razie 17 przedmiotów. Każdy z nich został oznaczony specjalnym kodem. Aby odtworzyć nagrania należy zainstalować w telefonie aplikację "Muzeum dźwięków", a następnie nakierować kamerę aparatu na znaczek. Widzowie mają możliwość nagrania własnych dźwięków do poszczególnych eksponatów, o czym więcej w nagraniu rozmowy z Krzysztofem Topolskim.

W audycji rozmawialiśmy również o Instalacji dźwiękowej towarzyszącej polskiemu pawilonowi na 13. Biennale Architektury w Wenecji, o czym w "Poranku Dwójki" opowiadali krytyk sztuki Monika Małkowska i Michał Libera, kurator tego pawilonu.
Poza tym w "Poranku": "Słowo na dzień", kalendarium, przegląd prasy, wiadomości kulturalne,  zaproszenia na imprezy kulturalne oraz cykl: "Piosenka z rekomendacją" (piosenki poleca tym razem Wojciech Malajkat). Jak zwykle zapraszaliśmy również do udziału w naszym konkursie "Płyta Tygodnia" – do wygrania płyta Simon Bolivar String Quartet.
Audycję poprowadził Piotr Matwiejczuk.

Zobacz więcej na temat: dzieje się MUZYKA
Czytaj także

Kazimierza Serockiego awangarda dla mas

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 15:00
Jako pierwszy udowodnił, że polska muzyka eksperymentalna może się równać z osiągnięciami zachodnich kompozytorów. W "Bitej godzinie" przybliżyliśmy nieco zapomniany dorobek Kazimierza Serockiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagajewski - komponuje na PCV

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 15:00
- W rurkach PCV fascynujące jest powietrze, które przez nie przechodzi. Tak jak w każdym instrumencie dętym tkwią w nich olbrzymie możliwości szumowe. Ale także multifoniczne, jeżeli się je odpowiednio poskłada - opowiada kompozytor Artur Zagajewski.
rozwiń zwiń