W Poznaniu przekonują, że muzyka współczesna nie gryzie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 09:00
- Chcemy pokazać publiczności, że muzyka współczesna jest piękna, że warto zaryzykować i się w nią wgłębić - mówiła w Dwójce dyrygentka, Anna Mróz, która zapraszała na 42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna".
Audio
  • Anna Mróz i Artur Kroschel zapraszają na 42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna" (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Rafał Jacek Delekta o wykonaniu "War Requiem" Benjamina Brittena Kościele św. Katarzyny w Krakowie (Poranek Dwójki/Dwójka)
Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus rozpocznie w środę w Poznaniu 42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna.
Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus rozpocznie w środę w Poznaniu 42. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna.

Podczas 11 koncertów usłyszymy 9 światowych prawykonań nowych utworów, wiele innych kompozycji wykonanych będzie pierwszy raz w Polsce. Wystąpią znakomici artyści - Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Anny Mróz z Andrzejem Tatarskim jako solistą, Lutosławski Piano Duo, flecista Erik Drescher z Niemiec, Ensemble Aleph z Francji i wielu innych.

Kontynuowany będzie cykl "Wiosna Młodych", którego słuchaczami lub wykonawcami jest młode pokolenie. Festiwal w swoim profilu programowym pielęgnuje wspaniałe tradycje i przypomina dzieła, które stanowią kanon polskiej muzyki XX wieku (Lutosławski, Górecki, Penderecki, Szeligowski), prezentuje nowe kompozycje młodszych kompozytorów oraz przedstawia interesujące zjawiska w muzyce i twórców zagranicznych - Kagel, Xenakis, Pagh-Paan, Lucier, Roth i wielu innych. Przed nami cztery dni spotkań z muzyką współczesną w Poznaniu. O festiwalu opowiadali w audycji dyrygentka Anna Mróz i Artur Kroschel - dyrektor artystyczny festiwalu.

W "Poranku Dwójki" zapraszaliśmy też do Krakowa gdzie11 kwietnia 2013 roku o godzinie 19:00 w Kościele św. Katarzyny w Krakowie odbędzie się wyjątkowy koncert. W setną rocznicę urodzin Benjamina Brittena - jednego z najwybitniejszych kompozytorów brytyjskich XX wieku, połączone w ramach projektu K12 znamienite zespoły muzyczne z Polski i Wielkiej Brytanii, wykonają "War Requiem", dzieło-protest kompozytora przeciwko wojnie, agresji przemocy i bezsensownej śmierci, dedykowane pamięci czterech żołnierzy poległych na froncie II wojny światowej.

Koncert jest efektem współpracy pomiędzy Akademią Muzyczną w Krakowie a grupą brytyjskich dyrygentów, zapoczątkowanej w 2007 roku. O skali przedsięwzięcia świadczy fakt, iż bierze w nim udział aż 250 wykonawców. Artyści wystąpią pod batutą dwóch znakomitych dyrygentów: Collina Mettersa oraz Rafała Jacka Delekty. Na ten koncert zapraszał prof. Rafał Jacek Delekta.

A poza tym w audycji: "Słowo na dzień", kalendarium, przegląd prasy, zaproszenia na imprezy kulturalne oraz cykl: "Piosenki z rekomendacją" wybrane tym razem przez Leszka Mądzika. Jak zwykle zapraszaliśmy również państwa do udziału w naszym konkursie "Płyta Tygodnia". Jest nią  "Magnificat" Jana Sebastiana Bacha w nagraniu Angielskich Solistów Barokowych i Chóru im. Monteverdiego pod dyrekcją Johna Eliota Gardinera, obchodzącego w tym miesiącu jubileusz 70. urodzin, oraz motety Bacha w wykonaniu Holenderskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Tona Koopmana.

Audycję poprowadził Marcin Majchrowski.

10 kwietnia (środa)

Zobacz więcej na temat: dzieje się MUZYKA
Czytaj także

Posłuchaj jak brzmi łyżka do zupy sprzed 220 lat!

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 18:10
Nagrania dokonał Krzysztof "Arszyn" Topolski, twórca projektu "Dźwiękowy mikroskop". W jego ramach artysta wraz z młodzieżą z krakowskich świetlic środowiskowych odtworzył odgłosy przedmiotów, które wyszły już z użytku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

John Neumeier: moja odpowiedź na "Sen nocy letniej" Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 15:30
Twórca choreografii do nowego spektaklu Polskiego Baletu Narodowego mówił o swoim podejściu do sztuki baletowej, a czuwający nad muzyczną stroną przedstawienia Łukasz Borowicz - o włączonej do spektaklu muzyce Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Wydawnictwo Muzyczne rusza z nowymi seriami książkowymi

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 16:16
Mimo nie najlepszej sytuacji finansowej, wydawnictwo wkrótce wzbogaci się o nowe, "gorące" tytuły. - Chcemy odczarować markę PWM, jako oficyny skierowanej wyłącznie do profesjonalistów - mówił w "Poranku Dwójki" Daniel Cichy, redaktor naczelny wydawnictwa.
rozwiń zwiń