Spojrzenia na sztukę okiem literatów

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 15:30
W piątkowym "Poranku Dwójki" porozmawiamy z Grzegorzem Jankowiczem - autorem drugiego tomu książki "Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami".
Spojrzenia na sztukę okiem literatów
Foto: materiały promocyjne

Książka Grzegorza Jankowicza jest opowieścią o związkach między dwiema sztukami. Tom wywiadów prezentuje poglądy na temat związku sztuki i literatury grupy najwybitniejszych polskich pisarzy (poetów i prozaików) młodego, średniego i starszego pokolenia (między innymi Marka Bieńczyka, Jacka Dehnela, Darka Foksa, Piotra Pazińskiego, Piotra Sommera, Andrzeja Sosnowskiego, Agnieszki Taborskiej, Magdaleny Tulli. Po co jest sztuka? I czy sztuka musi być po coś? To pytania, na które Grzegorz Jankowicz szukał odpowiedzi, prowadząc swój projekt badawczy. Dyskutując z pisarzami, zastanawiał się, czy sztuka to tylko przyjemność, czy aż narzędzie do rozumienia i zmieniania świata. Więcej o tym po godzinie 8.35.

O 7:50 odwiedzi nas Kalina Pietrucha ze Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, żeby opowiedzieć o drugiej edycji konkursu dla młodych teoretyków filmu – "Mistrzowski Kurs Krytyki Filmowej za recenzje”. Konkurs organizowany jest wspólnie z miesięcznikiem "Kino”. Zasady są proste – aby przystąpić do Konkursu, należy przesłać dwie recenzje dwóch różnych polskich filmów, które miały swoją premierę w latach 2012-2013. Finaliści konkursu wyjadą na Mistrzowski Kurs Krytyki Filmowej, czyli tygodniowy warsztat, który podczas 38. Gdynia – Festiwal Filmowy poprowadzi Andrzej Kołodyński, redaktor naczelny miesięcznika "Kino” i prorektor Warszawskiej Szkoły Filmowej. Zgłoszenia można przesyłać do końca lipca.

Oprócz tego w "Poranku Dwójki" konkurs "Płyta tygodnia", na której Marek Bracha gra utwory Fryderyka Chopina. Jest to pierwsza płyta z nowej serii "Debiuty" Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
W cyklu "Piosenka z rekomendacją" tym razem propozycje od Mirosława Bałki.

Na audycję zaprasza Marcin Pesta.

5 lipca (piątek) godz. 6.00.

Czytaj także

”Zaślepiona” – najlepszy debiut w Koszalinie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 18:00
- Interesuje mnie los osób "nielegalnych" ze względów emocjonalnych. Ludzie w takich sytuacjach zadają sobie pytanie, kim ja jestem, jeśli mam taki status. To bardzo dziwne doświadczenie - mówiła w Dwójce Katarzyna Klimkiewicz, reżyserka filmu "Zaślepiona".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grają klasykę jak za dawnych lat

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 12:41
- Granie z muzykami z zagranicy poszerza horyzonty - przekonywały członkinie Międzynarodowej Orkiestry Instrumentów Historycznych Musica Humana, w połowie złożonej z artystów spoza Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeglądamy programy letnich festiwali

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 10:05
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z organizatorami festiwalu Mazovia Goes Baroque, Ogrodów Muzycznych w Warszawie i Spoiw kultury w Szczecinie.
rozwiń zwiń