Przeglądamy programy letnich festiwali

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 10:05
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z organizatorami festiwalu Mazovia Goes Baroque, Ogrodów Muzycznych w Warszawie i Spoiw kultury w Szczecinie.
Audio
  • Dyrektor festiwalu Ryszard Kubiak i organizatorzy o Ogrodach Muzycznych w Warszawie (Poranek Dwójki)
  • Aneta Nowak o trzeciej odsłonie festiwalu Mazovia Goes Baroque (Poranek Dwójki)
  • Dariusz Mikuła o festiwalu Spoiwa kultury (Poranek Dwójki)
  • Mirosław Bałka o "What's the ugliest part of your body?" Franka Zappy i zespołu The Mothers of Invention (Poranek Dwójki)
Plaża, zdjęcie z 1905 roku
Plaża, zdjęcie z 1905 rokuFoto: flickr/lic.cc/George Eastman House Collection

Ogrody Muzyczne są realizowane w Warszawie od 2001 roku. Każdy festiwal to rokrocznie ponad 30 wydarzeń artystycznych: koncertów, projekcji filmów, oper i widowisk baletowych. Od pierwszej edycji Festiwal odbywa się na terenie Dziedzińca Wielkiego Zamku Królewskiego.
Festiwal z roku na rok realizowany jest pod różnymi hasłami: od kilku lat inspiracją dla kolejnych edycji jest kultura i sztuka krajów, obejmujących Prezydencję w Unii Europejskiej w danym roku. Obecnie "Ogrody Muzyczne" nawiązują do prezydencji Litwy.
- Nasz publiczność towarzyszy nam od początku. Powstało nawet Stowarzyszenie Przyjaciół Festiwalu Ogrody Muzyczne. To wyjątkowa sprawa, oni nam bardzo pomagają - mówił w programie Ryszard Kubiak - dyrektor festiwalu. W studiu rozmawialiśmy również z Barbarą Pietkiewicz, Andrzejem Bauerem i Zygmuntem Krauze - dyrektorem muzycznym Ogrodów Muzycznych.
W "Poranku Dwójki" gościem była również Aneta Nowak z Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, która opowie o zbliżającej się trzeciej odsłonie festiwalu Mazovia Goes Baroque.
- Niewątpliwym bohaterem lipcowych koncertów będzie niemiecki skrzypek Daniel Sepec - mówiła w Dwójce Aneta Nowak. - Muzyką dawną zainteresował się już jako mający na koncie niezliczoną liczbę sukcesów solista i kameralista. Stała się ona równoległą drogą artystyczną.
Rozmawialiśmy także z Dariuszem Mikułą - dyrektorem Ośrodka Teatralnego Kana na temat festiwalu Spoiwa kultury.
W ramach festiwalu co roku prezentowane są widowiska plenerowe, spektakle uliczne, koncerty, wystawy, warsztaty, projekcje filmów.
Ponadto realizowane są także produkcje festiwalowe wpisujące się w długofalowy projekt Ośrodka Teatralnego Kana: W poszukiwaniu tożsamości miejsca. Promują one "zapomniane", naznaczone historycznie przestrzenie Szczecina.
- Przewodzi nam pojęcie heterotopii, czyli indywidualnej, osobistej, emocjonalnej mapy miasta - opowiadał Dariusz Mikuła. - W tym roku najciekawszym odwiedzanym miejscem będzie stara drukarnia, czyli przedwojenny dom towarowy Leopolda Judy. Teraz to budynek zapomniany, ale przez to "pięknie zniszczony".

Stara
Stara Drukarnia w Szczecinie, fot.wikipedia commons/użytkownik Kapitel

Oprócz tego w "Poranku Dwójki", w cyklu "Piosenka z rekomendacją" zachęcał do słuchania muzyki Mirosław Bałka.
Audycję prowadził Tomasz Szachowski.

Czytaj także

Aby robić dobry teatr, trzeba słuchać publiczności

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 19:00
- Jesteśmy teatrem, który ma małą scenę, liczną widownię i próbuje z nią rozmawiać językiem współczesnym - mówił Maciej Englert, dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie. Jak to dobrze robić? Z dyrektorami teatrów i obserwatorką ich działalności rozmawialiśmy w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktorzy z Iranu pracują inaczej, niż ci z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 10:14
- Staramy się tak wybierać spektakle, by zderzyć ze sobą różne kultury i różne systemy teatralne - mówił Cezary Morawski. W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF, który rozpoczyna się w piątek w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie styczniowe w stylistyce horroru

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 10:10
Na deski Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy wchodzi spektakl opowiadający o powstaniu styczniowym w konwencji horroru.
rozwiń zwiń