To on zastąpił Milesowi Johna Coltrane’a

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 11:18
- Nawet fachowcy nie są w stanie ocenić, gdzie w jego utworach kończy się temat, a zaczyna improwizacja - tak koncert Wayne'a Shortera, który odbędzie się 18 lipca na festiwalu Warsaw Summer Jazz Days, rekomendował w Dwójce Piotr Baron.
Audio
  • Koncert znakomitego saksofonisty jazzowego Wayne Shortera/Prowadził Tomasz Szachowski/Poranek Dwójki
  • Rozmowa z Radosławem Brzózką z TVP na temat Karuzeli Cooltury/Tomasz Szachowski/Poranek Dwójki
Bielsko Biała, 19.02.2008. Amerykański muzyk i kompozytor jazzowy, Wayne Shorter został wyróżniony 19 bm. statuetką Anioła Jazzowego 2008 podczas koncertu ze swoim kwartetem w ramach Lotos Jazz Festiwal - Bielskiej Zadymki Jazzowej.
Bielsko Biała, 19.02.2008. Amerykański muzyk i kompozytor jazzowy, Wayne Shorter został wyróżniony 19 bm. statuetką Anioła Jazzowego 2008 podczas koncertu ze swoim kwartetem w ramach Lotos Jazz Festiwal - Bielskiej Zadymki Jazzowej. Foto: PAP/Andrzej Grygiel ZDJĘCIE ARCHIWALNE

Wayne Shorter nagrał dziesiątki albumów jako lider. Pojawił się gościnnie w dziesiątkach kolejnych. Wiele z jego kompozycji stało się standardami. Poza legendarnym Waynem Shorterem, który 25 sierpnia skończy 80 lat, na Warsaw Summer Jazz Days wystąpią też Maciej Obara International Quartet i Piotr Wojtasik Quartet. Gośćmi Tomasza Szachowskiego byli saksofoniści Maciej Obara i Piotr Baron, a także publicysta jazzowy Tomasz Tłuczkiewicz.
Piotr Baron oceniał, że Shorter ma wprost niewiarygodne "swoje prywatne” brzmienie, bez względu na to, czy używa saksofonu tenorowego, czy sopranowego. Zwracał uwagę, że muzyk ten jest nie tylko świetnym wykonawcą, ale też twórcą wspaniałych kompozycji, które, jego zdaniem, "ocierają się o geniusz”. Mają bowiem zaskakujące zwroty harmoniczne - "takie, że nie za bardzo wiadomo skąd się to wzięło”. Baron zwracał uwagę na ewolucję stylu kompozytorskiego Shortera: od pierwszego poważnego zespołu Jazz Messengers do czasów współczesnych. - Nawet fachowcy nie są w stanie ocenić, gdzie w jego utworach kończy się temat, a zaczyna improwizacja - podkreślał.
Saksofonista Maciej Obara, którego zespół będzie grał po występie Shortera, mówił, że miał przyjemność słuchania na żywo jego muzyki tylko dwa razy w życiu, ale koncerty te zrobiły na nim wielkie wrażenie. Teraz nie martwi się, że wystąpi po wielkim amerykańskim saksofoniście. Cieszy się bowiem na myśl o tym, że posłucha go na żywo.
W dalszej części programu rozmawialiśmy z Radosławem Brzózką z TVP na temat Karuzeli Cooltury. Ponad 80 gości ze świata nauki, kultury, polityki i gospodarki przyjedzie w dniach 19-21 lipca 2013 roku do Świnoujścia na V Karuzelę Cooltury. Na 11 scenach odbędzie 150 wydarzeń. Tegoroczna odsłona festiwalu organizowana jest wspólnie ze stroną niemiecką. Jak poinformowali organizatorzy z Fundacji Centrum Twórczości Narodowej, w programie festiwalu zaplanowano spotkania z gośćmi, warsztaty, spektakle oraz koncert pod hasłem "Miłość i działanie". Wśród gości Karuzeli znajdą się m.in. Jerzy Stuhr, Jan Krzysztof Bielecki, Jerzy Owsiak, Leszek Balcerowicz, Krystyna Janda, Aleksandra Kwaśniewska, Henryka Krzywonos oraz osobistości i publiczność z Niemiec.
Audycję prowadził Tomasz Szachowski.

Zobacz więcej na temat: dzieje się Jazz MUZYKA

Czytaj także

Rusza Warsaw Summer Jazz Days 2013

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 07:22
Na tydzień Warszawa stanie się stolicą muzycznego świata jazzu. W poniedziałek rusza Warsaw Summer Jazz Days 2013.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sun Ra Arkestra wystąpi w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 09:42
Orkiestra wykonująca "muzykę kosmosu", łączącą swing, jazz, rock and roll, muzykę afrykańską i "kosmiczne" stroje, zagra 17 lipca w stołecznej Soho Factory. Koncert odbędzie się w ramach festiwalu Warsaw Summer Jazz Days.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa płyta trębacza Terence'a Blancharda w sklepach

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 14:21
Najnowszy album "Magnetic" to 14. płyta w dorobku amerykańskiego muzyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiromi Trio Project zagra na Jazzie Na Starówce

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 10:30
Hiromi Trio Project, dowodzone przez japońską pianistkę Hiromi Ueharę, wystąpi 20 lipca na Rynku Starego Miasta w Warszawie.
rozwiń zwiń