Kraków żegna Sławomira Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 10:00
- Sztuki Mrożka przedstawiają relacje ludzkie w czystej postaci, więc jest zrozumiały w każdym języku - mówiła w Dwójce Anna Zaremba-Michalska, prezes zarządu Wydawnictwa Literackiego, z którym pisarz był związany przez wiele lat.
Audio
  • Anna Zaremba-Michalska opowiada o Sławomirze Mrożku i jego twórczości (Dwójka/Poranek Dwójki)
Sławomir Mrożek
Sławomir Mrożek Foto: Mariusz Kubik/mariuszkubik.pl/Wikimedia Commons/CC

Pisarz pozostawił wiele listów, które przez lata wymieniał z najważniejszymi postaciami polskiej i światowej kultury. W październiku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się korespondencja Mrożka i Gunnara Brandella, szwedzkiego intelektualisty, profesora literatury z Uppsali. Do tej pory wydawnictwo opublikowało już kilka tomów listów Mrożka.

- Przygotowanie tak obszernych książek wymagało konsultacji z autorem - wspominała Anna Zaremba-Michalska. - Mieliśmy to szczęście, że Mrożek mieszkał w Krakowie, mógł więc przychodzić do wydawnictwa. Pisarz nie należał do osób wylewnych, dlatego podczas pierwszych spotkań byliśmy bardzo stremowani. Z czasem nasza relacja stawała się coraz bardziej bezpośrednia i w końcu przerodziła się w coś, co można nazwać przyjaźnią - dodała.

Niespotykana była wierność pisarza jednemu wydawnictwu. - Był to człowiek wielkiej skromności. Nie szukał zaszczytów ani korzyści materialnych, liczyła się dla niego wydawnicza rzetelność - mówiła Zaremba-Michalska. Opowiadała o kolejnych planach Wydawnictwa Literackiego związanych z dorobkiem Mrożka. Na pewno pojawi się jeszcze kilka tomów korespondencji, a za jakiś czas - być może - ukaże się czwarty tom dziennika, obejmujący lata po 1989 r.
Z Anną Zarembą-Michalską rozmawialiśmy o 8.35 w Krakowie. Pogrzeb Sławomira Mrożka odbędzie się 17 września w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła pw. św. Piotra i Pawła przy ulicy Grodzkiej. Od godz. 10.00 w Barbakanie wystawiona będzie urna z jego prochami i księga kondolencyjna. O godz. 12.30 urna zostanie przewieziona karawanem konnym do kościoła. Żałobną mszę świętą o godz. 13.00 będzie koncelebrował metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

Natomiast o 7:50 słuchaliśmy rozmowy na temat spektaklu muzycznego "Listy na wyczerpanym papierze" w reżyserii Leny Frankiewicz. Spektakl obejmuje dwa lata z życia Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory zapisane w listach, wierszach i piosenkach. Lena Frankiewicz stworzyła scenariusz spektaklu muzycznego inspirowanego opublikowaną w 2010 roku korespondencją dwojga nieprzeciętnych osobowości polskiej kultury lat sześćdziesiątych. Z reżyserką rozmawiała Beata Nawrocka.

W naszym konkursie "Płyta tygodnia" do zdobycia były późne sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena, które gra Igor Levit. To nowe wydawnictwo firmy Sony Classical. Codziennie do wygrania dwa podwójne albumy. A piosenki rekomendował słuchaczom reżyser Radosław Piwowarski.

Czytaj także

"Karnawał" Mrożka o trzech tajemnicach płci

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 15:30
Akcja nowej sztuki wybitego dramaturga – "Karnawał czyli pierwsza żona Adama" – rozgrywa się najprawdopodobniej w rajskim ogrodzie. Późny Mrożek jest gorzki w swojej wizji współczesności, choć znajduje też miejsce na nieoczekiwaną nadzieję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Englert: Mrożek był filozofem, który rozmawiał z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 13:13
Sławomira Mrożka, zmarłego dziś wybitnego dramaturga i pisarza, wspominali w Dwójce: prof. Barbara Osterloff, Maciej Englert, Antoni Libera, Janusz Majcherek i Józef Opalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seamus Heaney nad polską studnią

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 16:11
Bronisław Maj powiedział w Dwójce, że Heaney był poetą w każdej chwili swojego życia - tak samo autentyczny w swej twórczości, jak podczas zwykłej wycieczki za miasto. Irlandzkiego poetę wspominał również Jerzy Jarniewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie chciałem być artystą". Opowieści Sławomira Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 12:00
Przypominamy nagrane w 2005 roku gawędy Sławomira Mrożka. Dramaturg opowiadał w Dwójce o sobie i - nakładającej się na plan życia - najnowszej historii Polski.
rozwiń zwiń