"Nie chciałem być artystą". Opowieści Sławomira Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 12:00
Przypominamy nagrane w 2005 roku gawędy Sławomira Mrożka. Dramaturg opowiadał w Dwójce o sobie i - nakładającej się na plan życia - najnowszej historii Polski.
Audio
  • Sławomir Mrożek opowiada o pisaniu felietonów dla prasy. Mówi o tym, co znaczy być pisarzem (Głosy z przeszłości/Dwójka 2005)
  • Sławomir Mrożek opowiada o robieniu filmów ((Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Sławomir Mrożek o emigracji, Witoldzie Gombrowiczu i o tym, że od mówienia woli słuchanie (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Sławomir Mrożek o najbliższym otoczeniu, o powrocie do Polski i o tym, czemu nie chciał być artystą (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Sławomir Mrożek o zagranicznych podróżach i zmaganiach z chorobą (Głosy z przeszłości/Dwójka 2005)
Sławomir Mrożek, Warszawa 2010
Sławomir Mrożek, Warszawa 2010 Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

"Mrożek żyje dla pisania. I to jest chyba powód, dla którego nie mógł jednego dnia przeżyć bez zapisania chociaż paru słów." - mówił niegdyś w Dwójce Tadeusz Nyczek przy okazji wydania dziennika pisarza. - "I myślę, że między wymyślaniem nowych sztuk, czy pisaniem opowiadań po prostu miał duże dziury. Dni, tygodnie, miesiące upływały, nim nawiedził go jakiś pomysł i siadał do literatury. A drugi powód..". - dodawał krytyk. - "Myślę, że go ciekawił on sam." Zobacz więcej

Zapraszamy do wysłuchania gawęd nagranych w 2005 roku przez Magdalenę Smęder.

Zobacz więcej na temat: Sławomir Mrożek
Czytaj także

Mrożek wyprowadza się przez okno. Literacki Kraków

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 15:39
– Sławomir Mrożek był jedną z najbarwniejszych postaci życia literackiego Krakowa – mówił historyk literatury Jacek Olczyk o swojej monumentalnej publikacji "Życie literackie w Krakowie w latach 1893-2013".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"U Haydna znajduję wszystko". Radiowe opowieści Julii Hartwig

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 12:00
"Joseph Haydn to mój ulubiony kompozytor. Płyty z jego muzyką mam zawsze pod ręką. W jego twórczości znajduję wszystko, co pomaga żyć" - mówiła kiedyś w Dwójce wybitna poetka. W audycji przypomnieliśmy najciekawsze radiowe wypowiedzi zmarłej 14 lipca Julii Hartwig.
rozwiń zwiń