Muzyka trzech kompozytorów z radiowych archiwów

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 09:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o uruchomionym 2 grudnia serwisie www.trzejkompozytorzy.pl poświęconym Witoldowi Lutosławskiemu, Krzysztofowi Pendereckiemu i Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Podstawą portalu są archiwalne nagrania Polskiego Radia.
Audio
  • Dr Iwona Lindstedt, dr Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz i Waldemar Listowski opowiadają o serwisie www.trzejkompozytorzy.pl i archiwach Polskiego Radia (Poranek Dwójki)
  • Minister kultury Bogdan Zdrojewski o serwisie www.trzejkompozytorzy.pl (Poranek Dwójki)
  • Prof. Tomasz Tomaszewski mówi o koncercie "Verdi - Wagner w 200-lecie urodzin" (Poranek Dwójki)
Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki i Witold Lutosławski
Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki i Witold LutosławskiFoto: Akumiszcza, Lech Kowalski & Włodzimierz Pniewski, Karol Langner / Wikimedia / CC

Kolekcja www.trzejkompozytorzy.pl, udostępniona porzez Narodowy Instytut Audiowizualny z niemal wszystkimi utworami Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego, zawiera także bogaty zbiór informacji o twórczości i życiu trzech kompozytorów - po polsku i po angielsku.

Henryk Mikołaj Górecki w Polskim Radiu>>>

Serwis powstał w przeważającej części w oparciu o materiały archiwalne Polskiego Radia, zdigitalizowane na zlecenie Narodowego Instytutu Audiowizualnego w ramach Programu Wieloletniego Kultura+, priorytet Digitalizacja, którego NInA jest operatorem. W "Poranku Dwójki" gościliśmy dr Iwonę Lindstedt z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor naczelną portalu, dr Katarzynę Chałubińską-Jentkiewicz, zastępcę dyrektora NInA, oraz dyrektora Archiwum Polskiego Radia Waldemara Listowskiego. Wysłuchaliśmy także rozmowy Barbary Schabowskiej z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim.

Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu>>>

- Jesteśmy pierwszym państwem, które w takiej formie i takiej skali udostępnia całość dorobku trzech wielkich kompozytorów - mówił Bogdan Zdrojewski. - Cieszy mnie szczególnie uratowanie całego zasobu. Trzeba było zdigitalizować archiwa, a więc nagrać, oczyścić ścieżki dźwiękowe, czasem uzupełnić brakujące fragmenty. Ta pierwsza praca jest zazwyczaj niedoceniana, ale to praca, która ma ogromne znaczenie z punktu widzenia zachowywania dziedzictwa kulturowego powiedział.

Witold Lutosławski w Polskim Radiu>>>
Waldemar Listowski zaznaczył, że to, co znalazło się na portalu www.trzejkompozytorzy.pl, to tylko część bogatych zasobów Archiwum Polskiego Radia. - Jest więc szansa na pogłębienie tego obszaru, jak i na tworzenie kolejnych - mówił. - W tym roku jeszcze prawdopodobnie zamkniemy projekt dotyczący kolejnego kompozytora, Andrzeja Panufnika. Działamy zresztą wyprzedzająco. Dźwiękowe archiwa trzech wielkich kompozytorów, o których mówimy, digitalizowaliśmy już wcześniej, bowiem Polskie Radio również na swoich antenach potrzebuje nowoczesnych rozwiązań - zauważył.
- W postaci cyfrowej mamy dziś około 30 procent naszego archiwum, w którym jest od ośmiuset do dziewięciuset tysięcy nośników ogólnie mówiąc analogowych, zawierających ponad milion nagrań - opowiadał Waldemar Listowski. - Polskie Radio w ostatnich latach realizuje program cyfryzacji swoich zasobów bardzo intensywnie - dodał.

W serwisie www.trzejkompozytorzy.pl nagrania z Archiwum Polskiego Radia obudowano życiorysami kompozytorów oraz informacjami o ich twórczości. - Ciekawa jest oś czasu, na której wszystkie elementy dotyczące życia i twórczości tych trzech kompozytorów powiązane są z kontekstami o charakterze ogólnokulturowym, z wydarzeniami politycznymi, osiągnięciami cywilizacyjnymi - mówiła Dr Iwona Lindsted. - Ci twórcy to przecież sto lat historii, to dzieje XX w. opowiedziane muzyką - powiedziała.

***

Rozmawialiśmy także z prof. Tomaszem Tomaszewskim na temat koncertu "VERDI – WAGNER w 200-lecie urodzin" w Uniwersytecie im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Audycję prowadził Marcin Majchrowski.

4 grudnia (środa)

Czytaj także

Maksymiuk napisał dla nich "Fanfarę", Penderecki objął opieką artystyczną

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 11:00
W środowym "Poranku Dwójki" gościliśmy Andrzeja Sułka, pełnomocnika dyrektora Sinfonii Iuventus, który zapraszał na sobotni koncert galowy dla uczczenia 5-lecia Orkiestry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chłopom z Abu Haraz tłumaczyłem, że jestem ich pamięcią"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 15:55
- Słowo "filmować" po arabsku znaczy zarówno "kręcić film", jak i "kłamać". Dla sudańskich chłopów fakt, że przyjechałem do nich realizować film, brzmiał całkowicie abstrakcyjnie - tłumaczył w Dwójce Maciej Drygas, reżyser filmu "Abu Haraz".
rozwiń zwiń