Jak pociąć arcydzieło? Maj o adaptacji "Lalki"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2015 10:50
- W arcydziele każde słowo, każda fraza i dialog są niezbędne. Ja musiałem wyrzucić z adaptacji "Lalki" 80 procent oryginalnego tekstu - opowiadał o przygotowaniach do akcji Narodowego Czytania Bronisław Maj.
Audio
  • Bronisław Maj o adaptacji "Lalki" na potrzeby akcji Narodowego Czytania 2015 (Poranek Dwójki)
Bronisław Maj jest autorem adaptacji powieści Lalka Bolesława Prusa, którą będzie można usłyszeć w całej Polsce, w ramach akcji Narodowe Czytanie
Bronisław Maj jest autorem adaptacji powieści "Lalka" Bolesława Prusa, którą będzie można usłyszeć w całej Polsce, w ramach akcji Narodowe CzytanieFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Ceniony poeta i literaturoznawca podkreślał, że wybór "Lalki" jako lektury prezentowanej podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania był dość oczywisty. - Ideą tej akcji jest prezentacja klasycznych dzieł polskiej literatury, a "Lalka" jest jedyną wielką powieścią napisaną po polsku. To nie tylko najpiękniesza polska powieść, ale też jedyna wytrzymująca porównania ze współczesnymi jej arcydziełami światowej literatury - podkreślał rozmówca Pawła Pawlicy.

Streaming wideo z czytania "Lalki" w Ogrodzie Saskim na stronie prus.polskieradio.pl w sobotę 5 września od godz.11.

Bronisław Maj wyjaśniał w Dwójce według jakich kryteriów dokonał wyboru 11 fragmentów powieści czytanych podczas publicznych prezentacji, ale też zwracał uwagę na potrzebę takich akcji jak Narodowe Czytanie, w kontekście narodowej zapaści czytelnictwa.

Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa w Polskim Radiu>>>

***

Rozmawiał: Paweł Pawlica

Gość: Bronisław Maj (poeta i literaturoznawca)

Data emisji: 5.09.2015

Godzina emisji: 8.20

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

bch/pg

Czytaj także

Bolesław Prus. "Kiedy pisał, nie wychodził w ogóle ze swojego pokoju"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 05:50
– Prus robił wszystko, żeby przed nami swą biografię zataić – mówiła prof. Ewa Paczoska w audycji Hanny Szof z 2007 roku. – On był zagadką już dla swoich współczesnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lalka" dziś. Co kryje się w powieści Prusa?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 15:50
- Znajdziemy tu misterną konstrukcję różnych wątków, które układają się w spójną i uniwersalną całość - przekonują pasjonatki literatury z Bibliocreatio. - "Lalka" to jedna z niewielu lektur, które się nie zestarzały.
rozwiń zwiń