Vox Varshe – Vocal Varshe w wersji 2.0

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 15:13
- Mamy teraz w grupie nowego członka. Tenora zastąpił baryton. W związku z tym zmieniliśmy ciut nazwę zespołu - mówiły w Dwójce Anna Woźnicka i Olga Wądołowska z Vox Varshe.
Audio
  • Anna Woźnicka i Olga Wądołowska z Vox Varshe i organista Jakub Stefek o wspólnym projekcie przygotowanym w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie" (Poranek Dwójki)
Zespół Vox Varshe
Zespół Vox Varshe Foto: materiały prom.

vocal varsche feat jacaszek nowa tradycja 2018 1200.jpg
Vocal Varshe feat. Jacaszek zwycięzcami konkursu "Nowa Tradycja" 2018

W maju rozstrzygnięty został 21. Konkurs Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja". Grand Prix trafiło do zespołu wokalnego Vocal Varshe i autora muzyki elektroakustycznej Michała Jacaszka, którzy wystąpili w czasie konkursu ze wspólnym projektem "Bramy Nieba" inspirowanym reliefami wybitnego amerykańskiego abstrakcjonisty Franka Stelli oraz przedwojennymi zdjęciami i rysunkami drewnianych synagog.

Mimo zmiany nazwy Anna Woźnicka i Olga Wądołowska deklarują, że styl zespołu wciąż pozostaje ten sam. - Stwierdziliśmy tylko, że chcemy troszkę rozszerzyć naszą działalność. Zainspirowało nas do tego wyróżnienie, jakie dostaliśmy na festiwalu Nowa Tradycja - tłumaczyły.

W audycji można było dowiedzieć się o nowym projekcie Vox Varshe, który powstał we współpracy z organistą Jakubem Stefkiem. Już 15 września w Szczecinie w ramach Dni Muzyki Żydowskiej oraz 22 września w Warszawie na Nocy Świątyń w Synagodze Nożyków usłyszeć będzie można prawykonanie utworu, nawiązującego do tradycji wokalno-organowej muzyki synagogalnej i poezji.

***

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Anna Woźnicka i Olga Wądołowska (Vox Varshe), Jakub Stefek (organista)

Data emisji: 8.09.2018

Godzina emisji: 9.25

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/abi

Czytaj także

Vocal Varshe: ludzie czują, że nasza muzyka to modlitwa

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 15:45
- Nawet, gdy ktoś nie rozumie tekstu ani nie zna kontekstu, to wyczuwa sakralny charakter tych pieśni - mówili w Dwójce muzycy grupy, która zdobyła Grand Prix 21. Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń