Świat rozpisany na siedem głosów. Mozaika Michniewicza

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 12:17
- Chciałem pokazać nasze czasy z perspektywy ludzi żyjących w różnych zakątkach globu - mówił w Dwójce autor książki "Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata".
Audio
  • Tomasz Michniewicz o książce "Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata" (Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/saranya33

Gość "Poranka Dwójki" w swojej nowej książce próbował porównać codzienność doświadczeń ludzi formowanych przez różne kultury. -  To zapis wspomnień siedmiorga osób, które dorastały w tym samym czasie, ale w krajach opartych na różnych wartościach. Z jednej strony są tu reprezentanci indywidualistycznych kultur ze Stanów Zjednoczonych i Kolumbii, z drugiej osoby z kultur kolektywnych jak Japonia czy Uganda - mówił dziennikarz i podróżnik.

Tomasz Michniewicz opowiadał, że przez pierwszy rok rozmawiał ze swoimi bohaterami, by zebrać najważniejsze dla nich wydarzenia. - Nie pytałem ich o szkołę czy pierwszy pocałunek, by nie sugerować kierunku narracji, moim jedynym pytaniem było "i co było dalej". Dopiero jak zebrałem ich opowieści zacząłem pytać o wątki, które pominęli, a które pojawiły się u innych osób.

Podróżnik mówił w audycji m.in. o swoim zaskoczeniu, jakim był stosunek jego bohaterów do wydarzeń z 11 września 2001 roku.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Tomasz Michniewicz (podróżnik)

Data emisji: 18.10.2018

Godzina emisji: 9.30

Materiały zostały wyemitowane w audycji "Poranek Dwójki".

x 

bch/kul


Czytaj także

Witold Szabłowski: Turcja jest jak prom między Europą a Azją

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 11:55
-  Dobija do jednego brzegu, pojawiają się nowi pasażerowie, zawraca. Dla mnie Turcja jest właśnie niczym prom, który mieści w sobie tak wiele skrajności, że czasami sam już nie wie, w którą stronę zmierza - mówił Witold Szabłowski, autor nowo wydanej książki "Merhaba".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Czeczott: Petersburg powstał jako zaprzeczenie Rosji

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 10:00
- Można traktować Petersburg, jako realizację snu jego założyciela cara Piotra I, który chciał stworzyć miasto będące w kontrze do tego, co zacofane - mówiła w Dwójce tegoroczna laureatka Nagrody Kościelskich, uhonorowana za książkę "Petersburg. Miasto snu".
rozwiń zwiń