Witold Szabłowski: Turcja jest jak prom między Europą a Azją

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 11:55
-  Dobija do jednego brzegu, pojawiają się nowi pasażerowie, zawraca. Dla mnie Turcja jest właśnie niczym prom, który mieści w sobie tak wiele skrajności, że czasami sam już nie wie, w którą stronę zmierza - mówił Witold Szabłowski, autor nowo wydanej książki "Merhaba".
Audio
  • Witold Szabłowski o swojej książce "Merhaba" (Poranek Dwójki)

stambul1200.jpg
Europeizacja Turcji. "Atatürk zaczytywał się w koncepcjach Polaka"

W "Merhabie" znalazły się w teksty Witolda Szabłowskiego z tomu "Zabójca z miasta moreli" poszerzone o osobisty "słownik turecko-polski". - Pomyślałem, że moja wcześniejsza książka jest cały czas aktualna. I warto byłoby ją przypomnieć. Wszystkie reportaże starałem się choć trochę uaktualnić, dopisałem też tę część, która jest trochę jak przewodnik, trochę jak poradnik - tłumaczył Wiold Szabłowski.

A poradnik ten dotyczy m.in. tego, co w Turcji robić, co jeść, jak unikać tłumów czy naciągaczy. - Opisuję również, jak udało mi się złapać złodzieja, który mnie okradł - opowiadał gość Dwójki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której również m.in. o turecko-polskich kliszach we wzajemnym postrzeganiu się czy o przełomowym "turoarianizmie" wymyślonym przez słynnego w Turcji Polaka.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Witold Szabłowski (reportażysta)

Data emisji: 11.06.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/mko

Czytaj także

Stambuł. Miasto zdetronizowane przez Atatürka

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 19:45
- To miasto, które zmienia się z imperialnej stolicy w nowoczesną metropolię - tak o tle książki "O północy w Pera Palace. Narodziny współczesnego Stambułu" opowiadała Paulina Dominik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tarlabaşi. Dzielnica Stambułu jako pretekst do opowieści o współczesnej Turcji

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 16:55
- Przed pierwszą podróżą do Turcji nie miałem pojęcia o istnieniu takiej dzielnicy. Dopiero przechadzając się po Stambule, trafiłem do niej i wydała mi się fascynująca - mówił w Dwójce Thomas Orchowski, autor książki "Rzeź na Tarlabaşi. Opowieść o nowej Turcji".
rozwiń zwiń