REKLAMA

Włodek Pawlik: Moniuszko to wdzięczy temat dla jazzmanów

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 11:00
- Wiele jego pieśni to cudowne tematy z wyrafinowaną harmonią, co dla jazzowego podejścia jest rzeczą fundamentalną, bo nie trzeba wiele drążyć i szukać - mówił w Dwójce pianista, który wziął na warsztat najsłynniejsze pieśni i arie Stanisława Moniuszki.
Audio
  • Jolanta Pszczółkowska-Pawlik i Włodek Pawlik o twórczości Stanisława Moniuszki (Poranek Dwójki)

Moniuszko_Serwis_1200x660.jpg
Rok Moniuszki w Polskim Radiu

Na płycie "Pawlik/Moniuszko - Polish Jazz" znalazły się prawdziwe perły twórczości moniuszkowskiej. Pianista opowiadał, że praca nad tym repertuarem była przyjemnością. - Moniuszko to kompozytor o niesamowitej łatwości tworzenia wpadających w ucho melodii. Tak jak jazzmani na całym świecie od lat przerabiają na język jazzowej improwizacji tematy ze starych musicali i filmów, tak ja przetworzyłem pieśni Moniuszki.

Włodek Pawlik podkreślił, że pieśniami Moniuszki zainspirowała go żona Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, która od lat nagrywa ten repertuar na płytach. Pianistka mówiła o swojej fascynacji dziełami ojca polskiej opery narodowej. Pszczółkowska-Pawlik wskazała na inspiracje polskiego kompozytora twórczością Schuberta i Schumanna oraz zapowiedziała swój trzeci album z pieśniami Moniuszki. Kluczem doboru utworów była tematyka wiosenna.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Jolanta Pszczółkowska-Pawlik i Włodek Pawlik

Data emisji: 21.02.2019

Godzina emisji: 8.30

bch/pg

Czytaj także

Jolanta i Włodek Pawlikowie. Relacja muzyk-menedżer w małżeństwie

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 11:59
- Zaczęło się od porządkowania różnych dokumentów w domu, to zaczęło narastać, aż skończyło się na współpracy na polu artysta-menedżer. Znakomicie się tutaj uzupełniamy - mówiła w Dwójce Jolanta Pszczółkowska-Pawlik.
rozwiń zwiń