Berlinale. Wyjątkowa rozmowa Helen Mirren z dziennikarką Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 09:11
- Dawniej o swojej filmowej drodze zawodowej myślałam jedynie w kontekście kina europejskiego. Filmy francuskie, włoskie czy polskie były dla mnie dużo bardziej wartościowe niż jakiekolwiek produkcje anglojęzyczne. Z polskiej kinematografii cenię Andrzeja Wajdę. To niesamowite filmy, które były dla mnie inspirujące - mówiła na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie specjalnie dla Programu 2 Polskiego Radia słynna Brytyjka.
Audio
  • Brytyjska aktorka Helen Mirren o ważnych momentach w swojej karierze (Poranek Dwójki)
Beata Kwiatkowska (L) i Helen Mirren (P)
Beata Kwiatkowska (L) i Helen Mirren (P)Foto: PR

berlinale 1200.jpg
Berlinale. Nowy impuls na 70-lecie festiwalu

Helen Mirren ma na koncie 38 najważniejszych nagród filmowych i niemal 60 nominacji. Czterokrotnie była nominowana do Oscara za filmy "Szaleństwa Króla Jerzego", "Gosford Park", "Ostatnia stacja" i "Królowa". Ta ostatnia kreacja przyniosła jej złotą statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Na trwającym obecnie jubileuszowym 70. Festiwalu Filmowym w Berlinie Helen Mirren otrzyma honorowego Złotego Niedźwiedzia za osiągnięcia życia. Przed zaplanowaną na czwartek (27.02) uroczystością brytyjska aktorka udzieliła jedynego wywiadu polskim mediom. Opowiedziała m.in. o przełomowym momencie, jakim był dla niej "Hamlet" obejrzany w teatrze w swoim rodzinnym mieście, gdy miała 14 lat.

- To nie była dobra inscenizacja, również pozbawiona dobrego aktorstwa, ale to dla mnie nie miało znaczenia, bo nigdy dotąd nie widziałam "Hamleta" ani nie przeczytałam tego dramatu Szekspira. Po raz pierwszy więc miałam z nim kontakt na scenie. Czy mogą sobie to Państwo wyobrazić? Oglądać "Hamleta" bez wiedzy o przebiegu wydarzeń, o tym, że "Hamlet" umrze. To był moment, który spowodował we mnie zmianę. Poszłam do tego niewielkiego teatru jako jedna osoba, a wyszłam stamtąd jako ktoś inny - wspominała Helen Mirren.

W wywiadzie dla Dwójki mówiła ona także m.in. o przełomowej w jej karierze roli w serialu "Główny podejrzany".

***

Rozmawiała: Beata Kwiatkowska

Gość: Helen Mirren (aktorka)

Data emisji: 27.02.2020

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/kh

Czytaj także

Dawid Ogrodnik: w wielu scenach grałem z zamkniętymi oczami

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 11:00
- Partnerująca mi w tym filmie Wiktoria Gorodeckaja przyzwyczaiła się do tego, że jestem niewidomy. Prosiła, żebym nie otwierał oczu - ceniony aktor młodego pokolenia opowiadał w Dwójce o roli jazzmana Mieczysława Kosza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kirk Douglas. Więcej niż aktor

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 17:30
- Niebywała kariera i jego los pokazują, że był uosobieniem amerykańskiego losu – mówił w Programie 2 Polskiego Radia krytyk i filmoznawca Łukasz Maciejewski, który razem z reżyserem Januszem Majewskim wspominał legendarnego gwiazdora Hollywood, zmarłego 5 lutego br. w wieku 103 lat.
rozwiń zwiń