Dramat "Bezkrólewie". Lekko o sprawach ważkich

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 12:52
W "Poranku Dwójki" porozmawiamy o jednym z najgłośniejszych dramatów współczesnych - sztuki napisanej w 2011 i metaforycznie opisującej sytuację funkcjonowania państwa w okresie bezkrólewia. 
Wojciech Tomczyk
Wojciech TomczykFoto: Grzegorz Śledź/PR2

O godz. 8.30 gościć będziemy Wojciecha Tomczyka - dramatopisarza, scenarzystę, laureata wielu nagród, w tym m.in. Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru, Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala i Festiwalu Dwa Teatry.

W poniedziałek wieczorem w Teatrze Telewizji pokazany zostanie spektakl "Bezkrólewie" - dramat Wojciecha Tomczyka w reżyserii Jerzego Machowskiego. Dramaturg wyznał, że od lat chciał zmierzyć się z utworem nawiązującym do tradycji teatru staropolskiego, dzięki której o najbardziej istotnych dla Polski sprawach mógłby opowiedzieć w lekkiej formie. W sztuce tej można rozpoznać siebie, usłyszeć ze sceny, co wspólnocie narodowej przytrafiło się w ostatnich kilku dekadach. Tomczyk miesza romantyczny patos z farsą i tworzy w ten sposób obraz obecnego świata - czytamy na stronie Teatru TV.

Wcześniej  spróbujemy zachęcić Państwa do włączenia się w tworzenie unikatowej wystawy w ramach akcji społecznej #MojaPamiatka. Fotografia, list, zegarek na dewizce – w każdym z tych przedmiotów zaklęta jest opowieść. Ta osobista i ta zbiorowa. Właśnie z nich Muzeum Historii Polski chce stworzyć tę unikatową ekspozycję. Zajrzyjcie do szuflad – poszukajcie fotografii z dzieciństwa, młodości i dorosłego życia, przejrzyjcie zachowane pamiątki, dokumenty – odkryjcie wspomnienia. Każdy z nas ma swoją opowieść, w której osobista i rodzinna historia spotyka się z historią zbiorową - narodu, państwa czy wspólnoty lokalnej (…). W tle naszego życia nieustannie dzieje się wielka historia - czytamy na stronie Muzeum Historii Polski.

O szczegóły tuż po godz. 8 zapytamy Roberta Kostro - dyrektora instytucji. ​

Po godz. 9.30 przypomnimy ważną rocznicę - w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz uciekł Witold Pilecki wraz dwoma współpracownikami: Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim. - Rotmistrz Witold Pilecki, jak sam wspominał, był w piekle obozu koncentracyjnego Auschwitz 947 dni i nocy - mówi prof. Witold Stankowski, naukowiec z Instytutu Pileckiego. W Auschwitz stworzył sprawnie działającą konspirację wojskową, polegającą na wzajemnej pomocy więźniów oraz komunikacji ze światem zewnętrznym. Wysyłał szczegółowe raporty, m.in. o masowym mordowaniu Żydów w komorach gazowych. Oficer miał też zbadać możliwość uwolnienia więźniów, a na końcu uciec i osobiście złożyć raport władzom wojskowym.
Więcej o tym ważnym wydarzeniu z naszej historii w rozmowie z prof. Witoldem Stankowskim.

W audycji opowiemy też o pierwszych w Polsce rekomendacjach i wytycznych dotyczących zabezpieczeń dzieł sztuki w czasach pandemii i koniecznych dezynfekcji pomieszczeń, w których znajdują się cenne obiekty. Posłuchamy również francuskiego barda, który każdego dnia na swoim balkonie daje koncert życzeń z repertuarem, na który składają się m.in. klasyki chanson française.

Nie zabraknie także naszych konkursów: "Do 3 razy sztuka" i "Płyta tygodnia".

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w poniedziałek (27.04) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

Czytaj także

"Breakout". Teatralne historie każdego z nas

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 11:00
- To rozprawa ze złudzeniem, że człowiek decyduje o własnym losie – powiedział o sztuce "Breakout" Wojciech Tomczyk, jej autor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pisanie dla radia nie ma ograniczeń". Festiwal Dwa Teatry 2018

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 13:34
- Można wejść do głowy człowieka. Można umieścić akcję w Buenos Aires w 1919 i zrobić to realistycznie. Wspaniałe możliwości daje radio - podkreślał Wojciech Tomczyk w audycji poświęconej dramaturgii radiowej i telewizyjnej.
rozwiń zwiń