Małgorzata Małaszko-Stasiewicz: Jan Krenz to postać wyjątkowa

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 10:00
- W 1995 roku po raz pierwszy Polskie Radio uhonorowało dwóch dyrygentów. Pierwszym, który otrzymał ten zaszczytny tytuł był Jan Krenz. Nieprzypadkowo więc w tym roku seria rozpoczyna się wydawnictwem dwupłytowym z wybranymi nagraniami, które Jan Krenz zrealizował dla Polskiego Radia - mówiła dyrektor Programu 2 Polskiego Radia o specjalnym albumie "Jan Krenz Diamentowe Batuty".
Paweł Siwek i Małgorzata Małaszko-Stasiewicz
Paweł Siwek i Małgorzata Małaszko-StasiewiczFoto: PR2/Paola Kadyszewska

Sklep Polskie Radio grafika do artykułów.jpg

sklep.polskieradio.pl


Posłuchaj
16:34 _PR2_AAC 2020_07_14-09-31-37.mp3 Małgorzata Małaszko-Stasiewicz o wydawnictwie płytowym Polskiego Radia z nagraniem koncertów pod batutą maestro Jana Krenza (Poranek Dwójki)

okazji 94. urodzin maestro Jana Krenza Polskie Radio wydało specjalny album poświęcony tej wielkiej postaci. Dwupłytowe wydawnictwo zawiera prowadzone przez dyrygenta dzieła - z repertuaru polskiego i zagranicznego. "Jan Krenz Diamentowe Batuty" jest pierwszym z serii 12 albumów polskich dyrygentów, laureatów Diamentowej Batuty.

- Pomysł, by pokazać wielkie postaci dla muzyki i kultury polskiej zrodził się dawno temu, ale różne sploty okoliczności spowodowały, że się to nie udało. Szczęśliwie ten moment nadszedł i cieszę się, że jest to w tygodniu, kiedy przypadają urodziny Jana Krenza - zdradziła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, inicjatorka tego fonograficznego wydarzenia. Dodała jednak, że wybór repertuaru był bardzo trudny.

- Właściwie można było przyjąć zasadę wyboru utworów, które byłyby zamaszyste, reprezentatywne dla Jana Krenza, ale również pokazujące jego świadome wybory i takie nieoczywiste kroczenie po ścieżkach muzycznych. Plejada osób, z którymi Jan Krenz występował i nagrywał jest niezwykle imponująca, więc był dylemat, czy pokazać np. koncert Chopina wykonywany przez Artura Rubinsteina, czy może Krystiana Zimermana. Czy pokazać go jako tego, który z Grupą '49 wspierał Tadeusza Berda dyrygując jego utworami. Jan Krenz w tych różnych konfiguracjach jest i będzie obecny, bo uwiecznił nie tylko swój talent, ale też pozwolił błyszczeć tym, z którymi występował.

Jak podkreśliła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, życie Jana Krenza było silnie związane z Polskim Radiem właściwie od pierwszych chwil, kiedy po wojnie odradzała się radiofonia. Przez lata m.in. kierował Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. - Ostatnie nagrania, które zrealizował dla Polskiego Radia to lata 2006-2008, więc jeśli sobie uświadomimy, że to idzie w dziesięciolecia, to jest postać wyjątkowa - stwierdziła.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor-redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia)

Data emisji: 14.07.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Muzyczne interpretacje Jana Krenza na wydawnictwie płytowym Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 09:18
- Ta płyta to początek serii, związanej z bardzo ważną nagrodą Diamentowych Batut, przekazywanych wielkim postaciom związanym z Polskim Radiem. Pierwszym laureatem był Jan Krenz, który rozpoczyna tę serię i dzięki któremu, mam nadzieję, przypomnimy wielkich muzyków - mówiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, Dyrektor Programu 2 Polskiego Radia oraz inicjatorka tego fonograficznego wydarzenia.
rozwiń zwiń