Stefan Rachoń - legendarny dyrygent Orkiestry Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 13:00
- On miał absolutny słuch i grał jak anioł, a serdeczność ludzka kipiała z niego - mówi o Stefanie Rachoniu Irena Santor.
Audio
  • Anna Skulska rozmawia z Jerzym Górzyńskim o Stefanie Rachoniu - założycielu Orkiestry Polskiego Radia (Rozmowy o muzyce/Dwójka)
Stefan Rachoń (na zdjęciu) zadebiutował na antenie Polskiego Radia w roku 1930 wieku 24 lat w audycji Kącik młodych talentów.
Stefan Rachoń (na zdjęciu) zadebiutował na antenie Polskiego Radia w roku 1930 wieku 24 lat w audycji "Kącik młodych talentów".Foto: TVP/PAP/M. Stankiewicz

W cyklu "Ludzie Polskiego Radia" prezentowaliśmy postać wybitnego skrzypka i dyrygenta Stefana Rachonia, który w 1945 roku założył w Warszawie Orkiestrę Polskiego Radia. Wraz z nią dokonał tysięcy nagrań muzyki klasycznej oraz rozrywkowej i wystąpił na najważniejszych festiwalach polskiej piosenki.

Jeden z muzyków orkiestry, Jerzy Górzyński, wspominał o trudnościach stojących przed muzykami, którzy tuż po wojnie tworzyli Orkiestrę Polskiego Radia. Wszystkim towarzyszyło zmęczenie wojennymi przeżyciami, brakowało wówczas także akcesoriów do instrumentów, na przykład strun do skrzypiec. - Mimo to wszyscy wiedzieli, że będzie orkiestra i będziemy grali. Nie przypominam sobie, żeby którykolwiek z muzyków w którymś momencie zwątpił - mówił gość Dwójki.

W "Rozmowach o muzyce" usłyszeliśmy też wspomnienia Barbary Nieman, Ireny Santor, Wiesława Ochmana, Adama Sławińskiego oraz samego Stefana Rachonia. Mówił o radiowej audycji, która - jak przekonywał - uratowała mu życie.

***
Tytuł audycji:
Rozmowy o muzyce
Prowadziła:
Anna Skulska
Gość:
Jerzy Górzyński (muzyk w orkiestrze Stefana Rachonia)
Data emisji:
16.03.2015
Godzina emisji:
19.00

 

fbi/bch

Czytaj także

Piotr Orawski zmienił stereotyp "pana od muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 10:05
- Na jego radiowych "Lekcjach muzyki" wychowała się większość studentów muzykologii mojego pokolenia. Mówił językiem wyrafinowanym, ale zawsze dostosowanym do odbiorców. Także do dzieci - wspominała zmarłego Piotra Orawskiego Małgorzata Małaszko, dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Górecki wyśpiewał mi nazwisko Tansmana"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 17:00
- To było podczas rozmowy telefonicznej. Melodia oparta na literach imienia i nazwiska Tansmana stała się tematem IV Symfonii Góreckiego - wspominał inicjator dzieła Andrzej Wendland.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymanowski nauczył skrzypce wzdychać. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 17:00
- Wywróciły muzykę skrzypcową, znaną z utworów Paganiniego, do góry nogami. Fortepian i skrzypce stały się jednym organizmem - mówił o "Mitach" Karola Szymanowskiego muzykolog Marcin Krajewski.
rozwiń zwiń