Ferie na ludowo!

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 10:00
W całym kraju trwają ferie zimowe. Dzieci z konieczności spędzą je inaczej niż zazwyczaj - bez wyjazdów, spotkań z rówieśnikami, swobodnej zabawy na świeżym powietrzu. Zarówno im, jak i rodzicom z pomocą przychodzi kultura ludowa...
Audio
Dzieci przed ośnieżoną chatą
Dzieci przed ośnieżoną chatąFoto: NAC/bd

Zima 100-150 lat temu nie zawsze była beztroska. Obecne ferie są pokłosiem czasów, gdy naukę przerywano z powodów praktycznych – brakowało opału do ogrzania szkoły, uczniowie nie mieli ciepłych ubrań. Przez pogodę byli zmuszeni do siedzenia w domu z pozostałymi członkami rodziny.

- Izba była wielofunkcyjnym centrum życia. Miejscem pracy, zabawy, przygotowywania posiłków. Podobnie jak salony z aneksem kuchennym w XXI! Te analogie nasuwają się same. Chcieliśmy pójść w tym kierunku i sprawdzić czy w dawnej, radykalnej rzeczywistości, nie czają się pomysły, które dla nas, teraz mogłyby być wzmacniające – mówiła Urszula Sobczak.

Plusy zamknięcia

- Muzeum wreszcie otwiera się na osoby z mniejszych miejscowości, ba, na całą Polskę! Co więcej, zanikają granice pokoleniowe – do tej pory warsztaty dla dzieci były jedynie dla najmłodszych, teraz mogą brać w nich udział również dorośli – mówiła Olga Budzan, ciesząc się większą dostępnością zajęć.

- Uczestnicy warsztatów on-line mogą odkrywać potencjał, siłę tradycji i zabaw z dawnych czasów, w oparciu o przedmioty, które znajdują się w ich własnych domach. Różne szpargały, na które nie zwracali uwagi do tego czasu. Takiego efektu nie ma w Muzeum, gdzie my musimy zapewnić uczestnikom zapasy guzików, monet do cymbergaja i jeszcze odpowiadać na pytania, czemu takich gadżetów nie ma w naszym muzealnym sklepiku – mówiła Urszula Sobczak.

Jakie warsztaty nas czekają? 

„Wesoły pajac” – to warsztat robienia ruchomej zabawki, pomysł na „małą inżynierię” dla dzieci. Ponadto: „Gwiazda dla kolędnika”, „Kodra – wycinanka o wielu twarzach” – zajęcia czekające na uczestników w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Z Krakowskim Muzeum można dowiedzieć się o mocy masek – tych karnawałowych, ale i tych chroniących przed zakażeniem. Można również nauczyć się… składania życzeń! MEK poświęcił temu zagadnieniu projekt badawczy, sprawdzając, jaki potencjał kryje się w dawnych życzeniach i czy mają one przełożenie na czasy współczesne. Muzeum Etnograficzne proponuje warsztaty rodzinne oraz grupowe. Transmituje je z muzealnej wystawy stałej, która pomaga w wielozmysłowym odbiorze świata, uczestnicy warsztatów mają też szansę zajrzeć do zamkniętego teraz muzeum.

O tym, co takiego kultura ludowa może zaoferować dzieciom, dlaczego jest to interesująca forma spędzania nie tylko ferii, ale wolnego czasu w ogóle, w sobotnim "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z edukatorką Olgą Budzan (wrocławskie Muzeum Etnograficzne) oraz antropolożką Urszulą Sobczak z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

***

Tytuł Audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Olga Budzan (wrocławskie Muzeum Etnograficzne) Urszula Sobczak (Muzeum Etnograficzne w Krakowie) 

Data emisji: 9.01.2021

Godzina emisji: 9.25


Czytaj także

Pająki i ozdoby ze słomy - warsztaty Olgi Budzan

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 13:00
„Zanim ubrało się choinkę, trzeba było nie tylko zrobić nowe ozdoby, ale i przejrzeć stare, ewentualnie je ponaprawiać. Był to jeden z elementów przygotowań do Świąt” – mówiła Olga Budzan. Wrocławska artystka-plastyk, przygotowała rodzinne warsztaty plastyczne z robienia tradycyjnych zabawek i ozdób świątecznych ze słomy. Odbędą się online, jest szansa dołączyć z każdego zakątka Internetu!
rozwiń zwiń