"In te domine speravi". Wojtyła/Dębski i "Hiob"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 11:45
- Hiob zadaje mnóstwo pytań, ale w warstwie podskórnej czuje się pióro i mistycyzm Karola Wojtyły, który miał dopiero 20 lat. W tym młodym umyśle już się kłębiły pewne rzeczy, o których przekonaliśmy się podczas niezapomnianego pontyfikatu Jana Pawła II -  mówił w "Poranku Dwójki" baryton Adam Kruszewski, który wykona tytułową partię Hioba w operze skomponowanej przez Krzesimira Dębskiego. Premiera 25 kwietnia w mediach społecznościowych Polskiej Opery Królewskiej.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. prasowe

- Ja sam napisałem dramat nowy. Grecki formą, chrześcijański duchem, odwieczny treścią […]. Dramat o cierpieniu: "Hiob" - tak o swoim dziele napisał w 1940 roku dwudziestoletni Karol Wojtyła. Znamienne, że premiera opery "Hiob" Krzesimira Dębskiego do libretta na podstawie dramatu Wojtyły, planowana pierwotnie na maj 2020 roku, nie odbyła się ze względu na trwającą pandemię. 

Posłuchaj
12:03 Poranek Dwójki 20 kwiecień 2021 08_32_19.mp3 Baryton Adam Kruszewski zaprasza na operę "Hiob" skomponowaną przez Krzesimira Dębskiego do libretta Karola Wojtyły (Poranek Dwójki)

 

Przypomnijmy. Zeszłoroczne zamknięcie granic kraju zastało Krzesimira Dębskiego poza Polską. W związku z tym po powrocie trafił do kwarantanny, którą spędził samotnie i na ograniczonej przestrzeni. Nie mogąc podejmować innych aktywności, kompozytor oddał ten czas "Hiobowi". Spektakl pierwotnie miał zostać zaprezentowany w 100. rocznicę urodzin papieża. - Cały zespół już nie może się doczekać na wykonanie, bo premiera była już parokrotnie przekładana - podkreślił odtwórca głównej roli Adam Kruszewski. - Mamy nadzieję, że ten spektakl wreszcie się odbędzie. Normalne czasy dla teatrów, filharmonii i oper muszą powrócić.

Czytaj także:

Tymczasem, w związku z obowiązującymi ograniczeniami, opera zostanie zaprezentowana 25 kwietnia online, bez bezpośredniego udziału publiczności. - Jestem z dawnego pokolenia: mikrofony, kamery jest to narzędzie medialne XX, XXI wieku - stwierdził gość Dwójki. - Ja jednak wolę normalny teatr z widownią, kiedy jest interakcja.

Reżyserem spektaklu jest Tomasz Cyz, za scenografię odpowiada Natalia Kitamikado. - To się dzieje współcześnie. Niewielka scena Teatru Królewskiego w Łazienkach nie pozwala na rozmach inscenizacyjny i scenograficzny - relacjonował artysta. - W pewnych symbolicznych dokonaniach kostiumowych i dekoracyjnych jest to jednak bardzo ciekawy spektakl, a zwłaszcza moment cierpienia.

Źródło: FB Polska Opera Królewska/HIOB / Krzesimir Dębski - streaming LIVE

Być może jednak te wszystkie trudne okoliczności wzmocnią uniwersalny przekaz dzieła, zaznaczają organizatorzy, a Adam Kruszewski dodaje - W tym dramacie jest pokazana wierność wierze, przekonaniom. Są różne pokusy Hioba i sytuacja, która doprowadza go do wielkiej tragedii, ale wierność Panu doprowadza do tego, że dobro wraca.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Adam Kruszewski (baryton)

Data emisji: 20.04.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Z Karolem Wojtyłą wędrówka do miejsc świętych

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2011 12:00
Zapraszamy na słuchowisko poetycko-dokumentalne Wacława Tkaczuka. Reżyseria radiowa Dobrosława Bałazy. Premiera w Teatrze PR!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzesimir Dębski: "To opera o człowieku strąconym w dół"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 08:00
- Ta opera mówi właśnie o losie człowieka, który wpadł w nieszczęścia, a potem wydobywa się z tego upadku. Po pandemii to będzie temat nośny i bardziej zrozumiały - mówił o swoim nowym utworze, który nie ujrzał jeszcze światła dziennego, kompozytor Krzesimir Dębski.
rozwiń zwiń