Krzesimir Dębski: "To opera o człowieku strąconym w dół"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 08:00
- Ta opera mówi właśnie o losie człowieka, który wpadł w nieszczęścia, a potem wydobywa się z tego upadku. Po pandemii to będzie temat nośny i bardziej zrozumiały - mówił o swoim nowym utworze, który nie ujrzał jeszcze światła dziennego, kompozytor Krzesimir Dębski.
Krzesimir Dębski
Krzesimir DębskiFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Zamknięcie granic kraju zastało Krzesimira Dębskiego poza Polską, w związku z tym po powrocie trafił do kwarantanny. - To przeżycie dość nieoczekiwane, nie znałem siebie wcześniej w takich okolicznościach, a żeby nie narażać innych, spędzałem ją samotnie. Bez ruchu - przyznał kompozytor, który na co dzień aktywnie uprawia sport. - Natomiast starałem się pracować.

JP2_juwenilia_1200.jpg
Ewolucja i integralność. Twórczość Karola Wojtyły

Jednym ze zwieńczonych w czasie izolacji dzieł jest jubileuszowa opera. - Skończyłem moją operę "Hiob" do libretta Karola Wojtyły. Ta premiera zajmowała mnie bardzo, ale okazało się, że w 100. rocznicę urodzin papieża tej premiery nie będzie. Mam nadzieję, że odbędzie się w późniejszym terminie - tłumaczył muzyk. 

Czas odosobnienia ma jednak pozytywne strony. - Zaczynam pisać kolejne utwory. Kończę jeden i od razu zaczynam drugi - opowiadał Krzesimir Dębski. - Piszę teraz utwór na rocznicą września 1939 roku. Również pisze książkę, która obejmuje okres ostatnich lat. Jest troszkę polityczna, humorystyczna i obyczajowa, nawiązuje do "Dekameronu" Boccaccia. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Rozmowę prowadziła: Beata Stylińska

Gość: Krzesimir Dębski (kompozytor)

Data emisji: 8.04.2020

Godzina emisji: 8.00


Czytaj także

"Hrabina". Inauguracja sezonu Orkiestry Polskiego Radia w zgodzie z tradycją

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 12:13
- Kontynuując zapoczątkowaną przez dyrektor Dwójki Małgorzatę Małaszko-Stasiewicz tradycję inaugurowania sezonu Orkiestry Polskiego Radia utworem wokalno-instrumentalnym, w tym roku rozpoczęliśmy sezon koncertowym, aczkolwiek inscenizowanym, wykonaniem opery "Hrabina" Stanisława Moniuszki - mówił w Dwójce Michał Klauza, dyrektor orkiestry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Jarzyna: Ten czas tęsknoty bardzo dobrze pracuje dla ludzi teatru

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 11:53
- W teatrze więź istnieje w postaci pewnej energii, opartej na empatii, uczuciach. Jestem przekonany, że to co się teraz dzieje pogłębi naszą świadomość teatralną i pogłębi naszą refleksję o kondycji człowieka - mówił o nietypowej dla środowiska artystycznego sytuacji odizolowania od widzów, reżyser Grzegorz Jarzyna, zastępca dyrektora TR Warszawa ds. artystycznych.
rozwiń zwiń