Mikołaj Grabowski: zanim sięgnąłem po "Don Juana", musiałem pokonać własny lęk

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 11:33
- Myślałem, że bardziej znam się na sprawach polskich, więc o nich będę mówił. Mało się znam na Francji czy Anglii, no ale tak nieśmiało próbowałem zrobić "Króla Leara", w końcu "Tartuffe'a", a teraz przyszło do "Don Juana". Mówiąc szczerze, marzyłem o nim przez długie lata - powiedział w "Poranku Dwójki" reżyser spektaklu "Don Juan albo kamienna uczta".
Mikołaj Grabowski
Mikołaj GrabowskiFoto: Grzegorz Kozakiewicz/Forum

Posłuchaj
19:31 Poranek Dwójki 7.06.2021 grabowski.mp3 Mikołaj Granowski o reżyserowanym przez siebie spektaklu "Don Juan albo kamienna uczta" (Poranek Dwójki) 
Molier_663.jpg
Molier. "W jego sztukach możemy przeglądać się jak w lustrze"

Premiera sztuki Moliera w warszawskim Teatrze Ateneum odbędzie się 11 czerwca. To dopiero druga realizacja wielkiego francuskiego komediopisarza w dorobku Mikołaja Grabowskiego. Pierwszą był "Tartuffe" w Starym Teatrze w Krakowie (2006).

- Przez dłuższy czas zajmowałem się polską historią. Od czasu "Pamiątek Soplicy", poprzez "Transatlantyk", potem kilka adaptacji "Opisu obyczajów" Kitowicza. Sprawa polska była dla mnie bardzo ważna. Co do literatury europejskiej, miałem do niej stosunek trochę nabożny. Myślałem, że ja chyba nie dojrzałem do tego, żeby zabierać się za takie liczmany literatury. Mówiąc szczerze, miałem pewien niepokój jeżeli o to chodzi - przyznał gość Dwójki.

Między Bogiem a arytmetyką

"Don Juanie", dziele z 1665 roku, Mikołaj Grabowski odkrył coś, co może być bliskie także dla współczesnego Polaka. - W XVII wieku francuska scena polityczna była areną zaciekłego sporu między różnej maści katolikami, protestantami i libertynami. Spierano się o Boga, o rozum. Kartezjusz mówił swoje, Pascal swoje itd. Stąd mamy tę podstawową sytuację pewnego sporu, który Sganarel toczy z Don Juanem. Sganarel uznaje istnienie Boga, stwórcy wszystkiego. Religią Don Juana jest zaś arytmetyka. Wydaje mi się, że podobny spór zaczyna się pojawiać i w Polsce - tłumaczył reżyser.

Mikołaj Grabowski opowiadał w audycji m.in. również o tym, co według niego jest kluczem do zrozumienia postaci głównego bohatera komedii Moliera - Don Juana.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Mikołaj Grabowski (reżyser teatralny, aktor, pedagog, dyrektor teatrów)

Data emisji: 7.06.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Luterski kryminał, czyli demony Pilcha w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 10:30
– Thriller jest kanwą opowieści, ale mamy tu też narracje społeczną, obyczajową, przygodową i metafizyczną – mówił Mikołaj Grabowski o spektaklu "Wiele demonów" na podstawie książki Jerzego Pilcha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reżyser "Cesarza": Kapuściński oddał ducha absurdu czasów Gierka

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 11:35
- Obserwował i teatr absurdu, i rzeczywistość absurdalną w Polsce lat siedemdziesiątych. Stąd w 1978 roku ta książka kojarzyła się nam jednak z upadającym systemem gierkowskiej propagandy - mówił w Dwójce Mikołaj Grabowski. 
rozwiń zwiń