Michał Bielawski: film o Andrzeju Munku jest bardzo potrzebny

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 14:02
- W jakimś sensie jego twórczość znalazła się trochę poza naszą orbitą. Być może z biegiem czasu gwiazda Wajdy trochę przesłoniła twórczość Andrzeja Munka - mówił w "Poranku Dwójki" reżyser Michał Bielawski, który pracuje nad filmem "Pasażer", o jednej z legend polskiej kinematografii.
Andrzej Munk
Andrzej MunkFoto: Rights Managed/Mary Evans Picture Librar /Forum

Na Srebrnym Globie (Zuławski) 1200 forum.jpg
Kuba Mikurda: to jest jak historia pierwszej miłości

Inicjatorem powstania dokumentu o Andrzeju Munku jest filmoznawca prof. Marek Hendrykowski. - Jakiś czas temu zgłosił się z tym pomysłem do Studia Munka. Wszyscy szybko zrozumieli, że bardzo brakuje takiego filmu. Dla Jerzego Kapuścińskiego, dyrektora artystycznego Studia Munka, było dość naturalne, że taki film powinien powstać - opowiadał Michał Bielawski.

Autor filmów dokumentalnych (takich jak obsypany nagrodami "Wiatr. Thriller dokumentalny") po raz pierwszy zetknął się z twórczością Munka jako nastolatek. - Było to w domu kultury na Ursynowie, gdzie mieszkałem. Myślę, że ta twórczość, ten rodzaj spojrzenia na świat zostaje w człowieku i daje dobry bagaż na przyszłość - podkreślał gość Dwójki.


Posłuchaj
13:47 Poranek Dwójki 3.11.2021 bielawski.mp3 Michał Bielawski o Andrzeju Munku i powstającym dokumencie "Pasażer" (Poranek Dwójki) 

Andrzej Munk jest bliski Michałowi Bielawskiemu także dzięki swojej twórczości dokumentalnej. - To, co udało się zrobić Munkowi, to pewna lekcja realizmu, którą odrobił. Myślę, że on po prostu miał wyjątkowy talent do przekładania własnych doświadczeń na swoją twórczość. Początkowo to się sublimowało właśnie w dokumenty, na przykład kolejarskie, ponieważ w czasie okupacji Munk, ukrywając się, pracował właśnie na kolei - tłumaczył reżyser.

Autorzy filmu "Pasażer" szykują się w tej chwili do rozpoczęcia zdjęć. - Jesteśmy na etapie weryfikowania scenariusza przez pogłębioną dokumentację. Przygotowujemy się do wywiadów i zdjęć dokumentalnych w miejscach, które są ważne dla tej historii - zdradził Michał Bielawski.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Michał Bielawski (autor filmów dokumentalnych)

Data emisji: 3.11.2021

Godzina emisji: 8.40

pg

Czytaj także

Ironiczne spojrzenie Andrzeja Munka

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 10:00
W "Rozmowach o kinie" prof. Tadeusz Lubelski opowiadał o twórczości znakomitego reżysera, autora m.in. "Eroiki" i "Zezowatego szczęścia".
rozwiń zwiń