"Monologue". Tomasz Daroch i jego pierwsza solowa płyta

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 11:37
- Kompozycja tej płyty powstawała przez pewien czas. Było to związane przede wszystkim z osobistą chęcią stworzenia płyty solowej, ponieważ nigdy wcześniej nie miałem takiej okazji. Dlatego chciałem przekazać odbiorcom jak najwięcej swoich oryginalnych emocji - mówił w "Poranku Dwójki" wilolonczelista Tomasz Daroch. Pod koniec minionego roku ukazał się jego solowy debiut - "Monologue - Polish Solo Cello Works".
Tomasz Daroch (na zdj.) urodził się 15 czerwca 1989 roku w Łodzi, w rodzinie o artystycznych tradycjach
Tomasz Daroch (na zdj.) urodził się 15 czerwca 1989 roku w Łodzi, w rodzinie o artystycznych tradycjachFoto: NOEMI BRUZAK/PAP/EPA
  • Tomasz Daroch na swej pierwszej solowej płycie sięgnął po polskie utwory na wiolonczelę solo.
  • "Monologue" przynosi słuchaczom aż cztery fonograficzne premiery. 

Tomasz Daroch (ur. 1989) to jeden z najzdolniejszych wiolonczelistów młodego pokolenia. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku siedmiu lat. Kształcił się pod kierunkiem wybitnych wiolonczelistów, prof. Michaela Flaksmana, prof. Juliusa Bergera, prof. Jeleny Ocic i prof. Stanisława Firleja.

W 2011 roku został laureatem I Nagrody i Grand Prix na VIII Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Z twórczością patrona wydarzenia Tomasz Daroch pozostaje związany do dziś. Po jeden z utworów Witolda Lutosławskiego, którego 109. rocznica urodzin mija we wtorek (25.01), wiolonczelista sięgnął również na płycie "Monologue". 

Muzyczna crème de la crème

Na solowym debiucie artysty znalazły się kompozycje na wiolonczelę solo polskich twórców. Oprócz Lutosławskiego są to również Jerzy Fitelberg, Grażyna Bacewicz, Piotr Mosa, Jan Krenz, Krzysztof Penderecki i Krzysztof Meyera. Od utworu tego ostatniego - "Monologue for solo cello" - tytuł wzięła cała płyta.

- Pomimo że mamy tutaj dzieła bardzo różne stylistycznie, to mam nadzieję, że kompozycyjnie stworzyłem samodzielną historię - wyznał Tomasz Daroch. Podkreślił również, że na płycie znalazły się aż cztery premiery fonograficzne: "Sonata for solo cello" J. Fitelberga, "Kaprys polski" G. Bacewicz, "Impromptu pour violoncelle" J. Krenza i "Récit for solo cello" P. Mossa.

Posłuchaj
11:28 Poranek Dwójki 25.01.2022 daroch.mp3 Tomasz Daroch o swojej płycie "Monologue - Polish Solo Cello Works" (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Tomasz Daroch (wiolonczelista)

Data emisji: 25.01.2022

Godzina emisji: 8.40

pg