Kurbasy, muzyczno-teatralne eksploracje folkloru Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 12:00
Zespół „KURBASY” to awangardowy zespół muzyczny wydzielony z renomowanego progresywnego Teatru Akademickiego Lesa Kurbasa we Lwowie. W swojej twórczości artystycznej „KURBASY” wykorzystuje bogactwo folkloru ukraińskiego. Trzy głosy żeńskie eksperymentują z brzmieniem talerzy, tamburynów, skrzypiec i kontrabasu. Dotychczasowe doświadczenia teatralne śpiewaczek znacznie zwiększają popularność „KURBASÓW” – wielu słuchaczy uważa, że ​​ich nastrojowe występy są pełne elementów niezwykłych transcendentalnych doznań.
Audio
Kurbasy
KurbasyFoto: Andrij Bomczyk/Андрій Бомчик

Lwów, stare centrum Karpat, jest kulturowym rdzeniem Ukrainy. Wokół tego jądra zderzają się sfery tradycji i innowacji. Idea kultury jako kosmicznego, żywego organizmu jest centralna dla Kurbasów. Ich oparte na folklorze multimedialne występy wibrują w ścisłej harmonii wokalnej, donośnych tekstach, unikalnych kulturowo instrumentach i fantasmagorycznych obrazach wizualnych.

Wymyślone i wyreżyserowane przez trzy aktorki-piosenkarki zespołu, dźwiękowo-teatralne eksploracje bogatej ukraińskiej tradycji to m.in. cykli pieśni kalendarzowych, kołysanek i legend. Kurbasy przywołują świat przyrody, wierzenia i rytuały, śledząc współczesne związki z archaiczną przeszłością. Jak obecnie wygląda sytuacja artystów w Ukrainie? Jakie plany ma zespół na najbliższą (niepewną?) przyszłość? 

- Powiem szczerze. Nie wiem, co się stało. I to nie tylko ze mną, ale też z moimi kolegami. Wcześniej bez śpiewu nie mogłam żyć. Śpiewałam codziennie bardzo dużo. A teraz w ciągu tych trzech tygodni nie zaśpiewałam ani jednej pieśni. Myśleliśmy, by 9 marca z okazji urodzin Tarasa Szewczenki zrobić jakiś koncert dla naszych ludzi, pomiędzy tymi łóżkami. Podświetlić wszystko teatralnym światłem, zrobić taką akcję. Ale serce nam podpowiadało, że nie… W środku jest cisza. Jest to czas pomagania ludziom. Jest to dosyć ascetyczny moment, kiedy po prostu pomagamy jak możemy. Tak jak mówię: tam jest front, a tu – tył. Front bez tyłu nic nie znaczy i odwrotnie. Teraz jest to taka praca. Jest trochę inna, niż sztuka, ale bardzo potrzebna - mówiła w audycji aktorka i śpiewaczka Natalia Rybka-Parchomenko z Kurbasów.

Zespół istnieje 11 lat, został założony w Teatrze im. Łesia Kurbasa przez aktorów tego teatru. Skład zespołu w ciągu tych lat kilka razy się zmieniał, obecnie ma bardziej elastyczną formę sztuki i nazywa się „Centrum Artystyczne Kurbasy”. Pod tą nazwą powstaje wiele ciekawych, twórczych projektów. Praktycznie wszyscy aktorzy potrafią śpiewać, wiele czasu poświęcają muzyce z różnych części świata, choć jest to ludowa muzyka związana ściśle z teatrem.  

- Bardzo chciałabym podziękować wszystkim Polakom. Wszystkim, którzy tak empatycznie rozumieją, co się dzieje u nas na Ukrainie. Rzeczywiście jesteście naszymi prawdziwymi przyjaciółmi. Przyjaciół poznaje się w biedzie. Zobaczyliśmy, jakimi jesteście dla nas przyjaciółmi, jak otworzyliście domy dla naszych ludzi. Jest to bardzo wzruszające i nie da się tego opisać słowami. Bardzo dziękujemy! - mówiła Natalia Rybka-Parchomenko.

Ponadto w Poranku Dwójki:

  • Zapowiedź kolejnego wydarzenia z cyklu Miejski Rok Obrzędowy w Domu Kultury Świt: Jare Gody. Słońce rozlewa się nad Polską coraz chętniej. Nadchodzi czas pożegnania zimy. Dawniej Słowianie kultywowali ten okres poprzez obrzędy nazywane Jarymi Godami. Już dziś w Domu Kultury Świt będziemy mieli okazję choć trochę cofnąć się w czasie. Na warszawskim Targówku zorganizowany zostanie koncert i warsztaty w ramach cyklu Miejski Rok Obrzędowy, o których więcej opowiedzą Maciej Szajkowski z zespołu Lelek oraz Kristina Przybyła-Kowalska.
   Posłuchaj
   05:10 _PR2_AAC 2022_03_19-07-51-46 olga.mp3 Miejski Rok Obrzędowy w Domu Kultury „Świt”: Jare Gody (Poranek Dwójki)
    
  • Relacja Kuby Borysiaka z 9. Festiwalu Muzyki Ludowej i Tradycyjnej Ethniesy w Bydgoszczy
   Posłuchaj
   05:56 _PR2_AAC 2022_03_19-08-39-35 borysiak.mp3 Zaproszenie na festiwal Ethniesy 2022 (Poranek Dwójki)
    
  • Rozmowa Oleksego Doroszenki na temat sytuacji ukraińskich artystów, którzy zmieniają mikrofony i instrumenty na karabiny…
  • Kolejny odcinek cyklu Źródłosłów, w którym przybliżamy znaczenie pojęcia brama
  • Rozmowa z Laurel Premo - amerykańską gitarzystką, wokalistką i kompozytorką - o krajobrazach inspirujących muzykę, eksperymentach z czasem i przestrzenią, możliwościach gitary elektrycznej i o tym, jak to jest, gdy melodie wędrują za nami po całym świecie

Posłuchaj
07:46 _PR2_AAC 2022_03_19-09-16-25 Laurel primo.mp3

 

PLAYLISTA

 1. Antonio Vivaldi Koncert na dwie mandoliny G-dur, RV 532, II. Andante Artemandoline
 2. Laurel Premo Jericho
 3. Julian Kytasty The Song Of Truth And Falsehood
 4. Baptiste Trotignon, Christian-Pierre La Marca, Michel Portal Celtic Valse
 5. John Dowland Flow My Tears (Lachrimae) Attacca Quartet
 6. Dziczka Szczasływaja taja put’
 7. Gustav Holst In The Bleak Midwinter Sheku Kanneh-Mason, Isata Kanneh-Mason
 8. Arie z oper Mozarta, m.in "Cosi fan tutte", "Don Giovanni", "La clemenza di Tito" i "Le nozze di Figaro" śpiewa Elsa Dreisig
 9. W.A.Mozart, Aria Contessy "Dove sono i bei momenti" z III aktu opery Wesele Figara Elsa Dreisig
 10. Werchowyna Oj, zza hir, zza hri
 11. Krajka Jak leciały gęsi z dalekiego kraju
 12. Charlie Chaplin Now That It’s Ended Philippe Quint, Marta Aznavoorian
 13. Laurel Premo On My Way To See Nancy
 14. Z lasu Powiń, powiń, bujnyj wietior
 15. Nick Drake From the Morning Demian Dorelli
 16. Laurel Premo Hop High
 17. Laurel Premo Father Made of River Mud
 18. Myroslav Skoryk Melodia Olga Pasiecznik - sopran, Christian Svarfvar - skrzypce, Natalia Pasiecznik – fortepian
 19. Kurbasy The master has a new chamber
 20. Kurbasy Hear the horses
 21. Svitlana Nianio W koronie przejrzystych chmur

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 19.03.2022

Godzina emisji: 9.30