Polska Wielki Projekt 2022. Jak odnaleźć się w rzeczywistości czasów wojny?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 11:53
- Mamy do czynienia z największą wojną w Europie po 1945 roku; wojną, która nie wiadomo, jak długo potrwa. Z pewnością jednak, biorąc pod uwagę ogrom zniszczeń wojennych i reperkusje, jakie ta wojna wywoła na całym świecie, można powiedzieć, że będziemy w przyszłości tak liczyć czas: do roku 2022 i później. Ta wojna okaże się bardzo ważną cezurą w historii Europy - mówił w "Poranku Dwójki" Grzegorz Górny, prezes Fundacji Polska Wielki Projekt.
Grzegorz Górny, prezes Fundacji Polska Wielki Projekt
Grzegorz Górny, prezes Fundacji Polska Wielki ProjektFoto: PAP/Leszek Szymański

Nowa Europa

Od 10 do 12 czerwca w Arkadach Kubickiego w Warszawie toczyć się będą dyskusje na temat ważnych zagadnień dla Polski i Europy. "Nowa Europa" - to hasło tegorocznego, XII Kongresu Polska Wielki Projekt. Głównym tematem będzie wojna na Ukrainie.

- Trudno jeszcze oszacować skutki, jakie ta wojna za sobą pociągnie, tym bardziej że nie wiemy, jak długo to jeszcze potrwa. Tym niemniej staramy się już na tym etapie postawić jakąś diagnozę, być może też dać jakieś wskazanie, jakieś recepty, ponieważ znajdujemy się w tej chwili w sytuacji państwa przyfrontowego. Jeszcze niedawno dla wielu z nas było to nie do pomyślenia. Oznacza to także istotne zmiany dla funkcjonowania naszego państwa - podkreślał Grzegorz Górny.

Szukanie odpowiedzi na współczesne wyzwania

Uczestnicy wydarzenia będą rozmawiać m.in. o nowych wyzwaniach związanych ze zmienioną architekturą bezpieczeństwa na naszym kontynencie. - Widzimy, do czego może doprowadzić zerwanie łańcuchów dostaw np. z Ukrainy i Rosji, które produkują 30 proc. pszenicy w skali światowej. To wszystko grozi głodem w krajach Trzeciego Świata. Zerwanie łańcucha dostaw z Chin do Europy grozi tym, że właściwie przemysł farmaceutyczny i chemiczny zostaną odcięte od podstawowych komponentów. To sprawia, że musimy jakoś się w tym odnaleźć i to bezpieczeństwo sobie zapewnić - tłumaczył gość Dwójki.

Posłuchaj
16:36 Poranek Dwójki 7.06.2022 górny.mp3 Rozmowa z Grzegorzem Górnym, prezesem Fundacji Polska Wielki Projekt (Poranek Dwójki) 

XII Kongres Polska Wielki Projekt rozpocznie się w najbliższy piątek od panelu "Wojna przyszła do Europy – czy żyjemy w nowej erze?". Wydarzenie zakończy się w niedzielę wręczeniem Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Patronatem medialnym tegorocznego Kongresu Polska Wielki Projekt jest Program 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Grzegorz Górny (dziennikarz i publicysta, prezes Fundacji Polska Wielki Projekt)

Data emisji: 7.06.2022

Godzina emisji: 9.30 

pg

Czytaj także

"Potencjał naszej pracy jest ogromny". Tomasz Śliwiński o odzyskiwaniu dzieł utraconych w wyniku II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 17:13
- Od 2015 r. odzyskaliśmy ponad 500 dzieł sztuki, które zostały utracone w wyniku II wojny światowej z terenów obecnej Polski - powiedział Tomasz Śliwiński z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu podczas Kongresu Polska Wielki Projekt.
rozwiń zwiń