Dziennikarz Dwójki Wacław Holewiński odznaczony brązowym medalem Gloria Artis

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 11:00
- Kiedy prezydent Polski dekorował mnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, było to dla mnie podsumowanie mojej działalności opozycyjnej, zamknięcie pewnego etapu w moim życiu. Mam nadzieję, że Gloria Artis nie jest zamknięciem mojej działalności pisarskiej - mówił Wacław Holewiński tuż po uroczystości wręczenia odznaczeń.
Wacław Holewiński
Wacław HolewińskiFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Wacław Holewiński to autor książek historycznych, wydawca, były działacz opozycji demokratycznej i więzień polityczny w PRL, a także dziennikarz Dwójki prowadzący audycje o tematyce literackiej. Swoją pierwszą powieść, "Lament nad Babilonem", wydał w 2003, w wieku 47 lat.

Zaskakująca kariera

- To jest kariera, której pewnie bym nie przewidywała, bo znałam Wacka Holewińskiego jako redaktora, współwłaściciela, współorganizatora wydawnictwa podziemnego Przedświt. Potem próbował swoich sił jako wydawca na wolnym rynku, a dopiero później przeszedł do pisania powieści historycznych i okazało się, że ma bardzo wiele do powiedzenia - komentowała Anna Nasiłowska, prezeska Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. - On przywraca pamięci postacie, które były długo pomijane, o których niewiele wiadomo. Właściwie na nowo napisał w swojej trylogii historię rewolucji 1905 roku w Polsce.

Czytaj także:

Wacław Holewiński przyznał, że choć swoje powieści zaczął pisać już w dojrzałym wieku, to praktycznie od zawsze pasjonował się historią. - Często mam tak, że znajduję jakiś fakt i zapisuję go, nie wiedząc, kiedy go wykorzystam. A później nagle odnajduję i wiem, że to jest właśnie w to miejsce - opowiadał.

Przypomnieć tych, którzy zniknęli

Pisarz podkreślił, że jego zdaniem zbyt łatwo tracimy z oczu postacie, które są niezwykle ważne dla naszej historii. - Edukacja z pomijaniem takich postaci, redukowaniem do tych najważniejszych, najwybitniejszych, to historia niepełna, to edukacja niepełna. Ja w swoich książkach staram się przypominać tych, którzy zniknęli, często nie wiadomo dlaczego, i pewnie będę to robił dalej - stwierdził.

Wręczenie medali Zasłużony Kulturze Gloria Artis miało miejsce podczas Biesiady Literackiej w warszawskim Domu Literatury we wtorek 28 czerwca. Obok Wacława Holewińskiego odznaczenia otrzymali też pisarz Jerzy Binkowski i poetka Alicja Patey-Grabowska.

- Całą trójkę łączy to, że udzielają się również w dziedzinie edukacyjnej, popularyzatorskiej – podsumowała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka. Medale przyznał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.


Posłuchaj
06:24 Poranek Dwójki 29.06.2022 holewiński.mp3 Wacław Holewiński odznaczony brązowym medalem Gloria Artis (Poranek Dwójki)

***

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 29.06.2022

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

Czytaj także

Wacław Holewiński: przed tą rewolucją Warszawa stawała się rosyjska

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 11:32
- Powstanie styczniowe i właśnie ten czas rewolucji 1905-1907 to są kamienie milowe. Bez nich, w moim odczuciu, Polska w 1918 roku by nie powstała. Proces rusyfikacji był ogromny. Warszawa powoli stawała się rosyjskim miastem. Tak naprawdę tylko jednostki były zdeterminowane i chciały walczyć - mówił autor książki "Pogrom 1907".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Aurelia Wyleżyńska była kobietą odważną i zdeterminowaną"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 22:00
- Aurelia Wyleżyńska napisała setki artykułów prasowych na bardzo ważne tematy kultury i edukacji. Przez całe życie docierała do swych odbiorców, we Lwowie, w rosyjskim Saratowie, w Paryżu, wszędzie gdzie się znalazła. Była nosicielką wiedzy o polskiej kulturze, pisała też powieści - mówił na antenie Dwójki dr Marcin Urynowicz z Biura Badań Historycznych IPN.
rozwiń zwiń