"Korzyński Ultimate" - wyjątkowy koncert w Studiu im. W. Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 10:00
- Andrzej Korzyński jako kompozytor miał nieograniczony horyzont: od przepięknych melodii w piosenkach, przez wręcz hollywoodzką muzykę do "Srebrnego globu", aż do "Diabła", gdzie jest pełno hałasu i przesterowań. Dzieła Korzyńskiego wciąż mnie zaskakują, na tym koncercie chcemy pokazać ich szerokie spektrum - mówił w Dwójce Dominik Strycharski.
Akademia Pana Korzyńskiego
Akademia Pana KorzyńskiegoFoto: materiały promocyjne/Aleksandra Mleczko
  • W "Poranku Dwójki" zaprosiliśmy na wyjątkowy koncert poświęcony twórczości wybitnego kompozytora Andrzeja Korzyńskiego - "Korzyński Ultimate".
  • 12 września w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego wystąpi zespół Akademia Pana Korzyńskiego, powołany specjalnie na tę okazję przez Dominika Strycharskiego.

Zaczęło się od płyt Franka Kimono

Artysta podkreślił, że koncert będzie wielokierunkowym i międzypokoleniowym spojrzeniem na twórczość Andrzeja Korzyńskiego. - Teren działalności kompozytora był bardzo rozległy, a fascynacja jego dziełami przyszła u mnie dość późno. Nie miałem dużego kontaktu z polską muzyką rozrywkową, mocniej interesowała mnie muzyka anglosaska. Oczywiście w dzieciństwie z rodzicami słuchaliśmy płyt Franka Kimono. Jako dziecko bałem się filmu "Akademia Pana Kleksa", muzyka z tego dzieła we mnie żyje - przyznał Dominik Strycharski.

Nieograniczony horyzont 

Dodał, że Andrzej Korzyński jako kompozytor miał nieograniczony horyzont. - Od przepięknych melodii w piosenkach, przez wręcz hollywoodzką muzykę do "Srebrnego globu", aż do "Diabła", gdzie jest pełno hałasu i przesterowań. Dzieła Korzyńskiego wciąż mnie zaskakują - stwierdził gość Dwójki.

Jeden z najwszechstronniejszych polskich kompozytorów

Andrzej Korzyński był jednym z najwszechstronniejszych polskich kompozytorów. Jego twórczość obejmuje piosenki, muzykę filmową, elektroniczną oraz eksperymentalną. To jemu zawdzięczamy muzykę do filmów Andrzeja Wajdy i Andrzeja Żuławskiego, ścieżkę dźwiękową do przygód Pana Kleksa, wreszcie międzypokoleniowe przeboje Franka Kimono. A także "Mydełko Fa" - pastisz disco polo. Dla nas radiowców to także postać wyjątkowa: współzałożyciel, z Mateuszem Święcickim i Witoldem Pogranicznym, Młodzieżowego Studia "Rytm", które promowało polską muzykę bigbitową (młodzieżową) w Polskim Radiu.


Posłuchaj
12:53 2023_09_11 09_35_12_Dwojka_Poranek_Dwojkimp3 "Korzyński Ultimate" - wyjątkowy koncert w Studiu im. W. Lutosławskiego (Poranek Dwójki)

 

Akademia Pana Korzyńskiego

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego wystąpi wyjątkowy zespół - Akademia Pana Korzyńskiego. W składzie: Joanna Halszka Sokołowska (głos, który pokochał ostatnio Wojtek Mazolewski), Maja Laura Jaryczewska (wspaniała debiutantka, która odziedziczyła muzykę w genach), Kamila Drabek (pierwsza kontrabasistka III RP), Grzegorz Tarwid (pianista, który wszechstronnością dorównuje już Marcinowi Maseckiemu), Igor Wiśniewski (fantastycznie uzdolniony gitarzysta grający w Ekuz) oraz Jan Pieniążek (czyli przyszłość rodzimego bębnienia, jak twierdzi Janek Młynarski, a my mu wierzymy). I Dominik Strycharski, którego z Korzyńskim łączy to, że trudno za nim nadążyć. Tym razem musimy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Dominik Strycharski (kompozytor, aranżer, improwizator, flecista), Jan Pieniążek (perkusista), Igor Wiśniewski (gitarzysta)

Data emisji: 11.09.2023

Godzina emisji: 9.35

mgc/mo