"Musica Sacromontana" - festiwal nawiązujący do muzycznych tradycji Świętej Góry

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 10:04
- Pierwsze wzmianki o kapeli świętogórskiej złożonej z muzyków oraz śpiewaków i powołanej m.in. do oprawy liturgii pochodzą z XVII-XVIII wieku. Z tego okresu pochodzą również najstarsze rękopisy i partytury - mówił w Dwójce Wojciech Czemplik, dyrektor artystyczny XVIII Festiwalu Muzyki Oratoryjnej "Musica Sacromontana".
Kościół wzniesiony został w drugiej połowie XVII wieku według planów Baldassara Longheny  architekta weneckiej bazyliki Santa Maria della Salute, do której świątynia na Świętej Górze nawiązuje
Kościół wzniesiony został w drugiej połowie XVII wieku według planów Baldassara Longheny – architekta weneckiej bazyliki Santa Maria della Salute, do której świątynia na Świętej Górze nawiązujeFoto: PAP/Afa Pixx/Zenon Żyburtowicz
  • Tegoroczna odsłona wydarzenia rozpocznie się 30 września i potrwa do 8 października.
  • We wnętrzu barokowej bazyliki świętogórskiej w Gostyniu odbędą się 4 koncerty.
  • Patronem medialnym XVIII Festiwalu Muzyki Oratoryjnej "Musica Sacromontana" jest Program 2 Polskiego Radia.

Ideą festiwalu - odbywającego się we wnętrzu barokowej bazyliki świętogórskiej - są odkrycia muzyki odnalezionej w bibliotece klasztoru księży filipinów.

- Od 18 lat prowadzimy to dzieło na Świętej Górze w Gostyniu. Od 18 lat próbujemy odkrywać zapomnianą muzykę z zakamarków klasztornej biblioteki - oświadczył Wojciech Czemplik, dyrektor artystyczny XVIII Festiwalu Muzyki Oratoryjnej "Musica Sacromontana".

Józef Zeidler, czyli "polski Mozart"

Każdy rok to kolejna odsłona dzieł "polskiego Mozarta", czyli Józefa Zeidlera. Także w tym roku publiczność przekona się, że coraz bardziej znany kompozytor z Gostynia zaskakuje stylem i muzycznym kunsztem. Inauguracyjny koncert, zaplanowany na 30 września, zatytułowany będzie "Nieznany Józef Zeidler – skarby Biblioteki Świętogórskiej".

- Celowo użyliśmy słowa "skarby", ponieważ te ostatnie zachowane rękopisy muzyki Józefa Zeidlera to są prawdziwe skarby muzyki, o czym świadczą powstające liczne prace naukowe, opinie artystów, że ta muzyka jest piękna i warta odkrywania - przekonywał gość "Poranka Dwójki". 


Posłuchaj
15:04 Poranek Dwójki czemplik 25.09.2023.mp3 Wojciech Czemplik o programie XVIII Festiwalu Muzyki Oratoryjnej "Musica Sacromontana" (Poranek Dwójki) 

Koncert "Nieznany Józef Zeidler – skarby Biblioteki Świętogórskiej" poświęcony będzie śp. prof. Jarosławowi Brękowi, który był związany z Festiwalem i uczestniczył we wszystkich jego edycjach.

Recital fortepianowy Julii Kociuban

1 października recital fortepianowy dobrze znanej gostyńskiej publiczności Julii Kociuban śladami polskich mazurków poprowadzi nas drogami wielkiej historii Polski, wspaniałych i wzniosłych patriotycznych uczuć. 

Wybrane utwory czterech Mozartów

7 października w unikalnym i wyjątkowym koncercie wybrane utwory czterech Mozartów. Usłyszymy dzieła najsłynniejszego Wolfganga, ale także jego ojca, Leopolda, skrzypka i kompozytora oraz syna Xavera, który ćwierć wieku spędził we Lwowie jako nauczyciel muzyki, kompozytor i dyrygent. Wraz z czwartym z nich, "gostyńskim Mozartem", Józefem Zeidlerem, jako wybitnym i nawiązującym stylem do nich kompozytorem, stworzą w czasie koncertu jedną muzyczną rodzinę.

Capella Cracoviensis i arcydzieła muzyki klasycznej

8 października wystąpi Capella Cracoviensis. Wysłuchamy arcydzieł muzyki klasycznej w wykonaniu mistrzów z królewskiego miasta Kraków. 

XVIII Festiwal Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA odbędzie się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Wojciech Czemplik (dyrektor artystyczny XVIII Festiwalu Muzyki Oratoryjnej "Musica Sacromontana")

Data emisji: 18.09.2023

Godz. emisji: 8.30

mo/pg

Czytaj także

"Muzyka w Raju". Cezary Zych: staramy się podążać za nowymi pomysłami i ideami

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2023 17:50
- Nie jest to w dzisiejszych czasach łatwa rzecz, by wyłuskiwać to, co jest naprawdę nowe, a nie jedynie promowane i reklamowane. To, co gdzieś niknie w szumie informacyjnym, który tworzą firmy płytowe sprzedając muzykę dawną - mówił w Dwójce Cezary Zych, dyrektor artystyczny XXI Festiwalu "Muzyka w Raju". Wydarzenie rusza już w najbliższy piątek (4.08).
rozwiń zwiń
Czytaj także

16. Międzynarodowy Festiwal All’Improvviso - Theresia Orchestra i Sulamita Ślubowska na inaugurację

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 17:00
- Zapraszamy zagranicznych artystów, ale wplatamy w tę współpracę wątki polskie, łączymy te zespoły z naszymi artystami. Podczas inauguracyjnego koncertu szesnastej edycji festiwalu All’Improvviso w Gliwicach zabrzmi symfonia Karola Lipińskiego, a obok Theresia Orchestra wystąpi Sulamita Ślubowska, znakomita skrzypaczka młodego pokolenia - mówił w Dwójce Artur Malke.
rozwiń zwiń