Ludowa emocjonalność i kobieca moc. Renata Przemyk i DAGADANA na wspólne urodziny RCKL i Trójki

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2024 09:00
W folkowym Poranku Dwójki przysłuchujemy się pieśniom barokowym, które zakorzeniły się w kulturze ludowej, by dziś na nowo wybrzmiewać wespół z elektroniką. Słuchamy opowieści biegnących z wilkami Renaty Przemyk i artystek z Dagadany. Zapraszamy do zanurzenia się w wyjątkowych brzmieniach podczas dwóch wyjątkowych koncertów... 
Audio
 • WoWaKin zaprasza na Lamentacje Ludowe 27 marca 2024 (Poranek Dwójki)
Dagadana i Renata Przemyk podczas koncertu urodzinowego RCKL i Trójki, 2024
Dagadana i Renata Przemyk podczas koncertu urodzinowego RCKL i Trójki, 2024Foto: Krzysztof Świeżak
„Vera jest kobietą ponadczasową, różnorodną, pełną emocji, jasną i wielobarwną. Z natury czerpie siłę i mądrość jak przetrwać w każdych warunkach, jak ochronić bliskich, jak kochać i żyć w pełni. Na przestrzeni wieków kobiety czerpały mądrość z natury i przekazywały ją córkom. Kto chce słuchać i otworzy się na wiedzę tych, co przed nami będzie bogatą mądrością pokoleń. Razem jesteśmy jeszcze silniejsze, a wspólny głos z samego serca niesie się pod niebiosa. Vera to ja i ty” mówi Renata Przemyk i wraz z Dagadaną otwiera kobiece uniwersum dla wszystkich… W Poranku Dwójki Daga Gregorowicz, Dana Vynnytska i Renata Przemyk zapraszały Słuchaczy na swój koncert 28 marca. Okazją jest 30. jubileusz RCKL-u i 62. urodziny Trójki.
Рената Пшемик і музикантки гурту Dagadana — Дана Винницька і Даґа Ґреґоровіч Рената Пшемик і музикантки гурту Dagadana — Дана Винницька і Даґа ҐреґоровічSpecyfika polskiej pieśni wielkopostnej, jej oryginalność, niezwykła emocjonalność, muzyka, która zachowuje cechy najstarszych tradycji muzycznych, niezmienionych od wieków, zasługują na poznanie i uznanie jako oryginalne zjawisko muzyczne. Wychodząc z tego założenia artyści zespołu WoWaKin, Justyna Piernik oraz Beata Oleszek prezentują publiczności „Lamentacje ludowe” – koncert dawnych pieśni pasyjnych i pieśni żałobnych we współczesnej interpretacji.

„Lamentacje ludowe” to próba przeniesienia starych ludowych pieśni, wykonywanych przeważnie a'capella w realia muzycznego koncertu z wykorzystaniem głosu i tradycyjnych instrumentów takich jak skrzypce, basy, cymbały oraz elektroniki te dźwięki przetwarzającej.

Pieśni pasyjne to niezwykłe przykłady literatury barokowej i starszej, które przeniknęły do żywej tradycji śpiewu i – o dziwo – pozostały w niej, w niektórych regionach, aż do dziś.

Artyści grupy WoWaKin wraz z Justyną Piernik i Beatą Oleszek stworzyli koncert oparty na zabytkowych przepięknych pieśniach pasyjnych, zebranych m.in. w Śpiewniku Pelplińskim, ale także przekazanych przez wybitne śpiewaczki i śpiewaków ludowych. Wśród nich były m.in. Maria Siwiec, Aniela Gmoch, Beata Oleszek. Wielu ludowych artystów nadal praktykuje wykonywanie najstarszych pieśni pasyjnych w okresie Wielkiego Postu.

Bartłomiej Woźniak - Odważyliśmy się pogłębić te pieśni elektronicznymi efektami, aby nadać im przestrzeni. Próbujemy tak przetwarzać dźwięki, żeby one tworzył ruchome masy dookoła słuchaczy, żeby dodać jeszcze więcej wymiarów i głębi tej muzyce - tłumaczył wizję artystów Bartłomiej Woźniak z WoWaKin. Wizja reinterpretacji pieśni pasyjnych zwykle musi być odważna, bo choć to repertuar piękny, to trudny do reinterpretacji, najlepiej sprawdza się in crudo, a capella.

- Dla mnie czas Wielkiego Postu i te pieśni to jest coś bardzo poruszającego. To wspaniałe doznanie duchowe i estetyczne, a do tego oryginalne, polskie. My nie chcemy tych pieśni zmieniać ani poprawiać, ale nadać im pewien inny kontekst i powiedzieć o tym coś od siebie. Nasze aranżacje są współczesne, ale mam nadzieję, że one tylko uwypuklają te pieśni - mówiła Paula Kinaszewska.

Koncert „Lamentacje Ludowe”, który odbędzie się 27 marca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Muzykom zależało na brzmieniowej jakości sali ze względu na binauralny charakter dźwięku. Dla chcących przekonać się, jak pieśni wielkopostne mogą wybrzmiewać w przestrzeni największej sali koncertowej Polskiego Radia, przygotowaliśmy zaproszenia na to wydarzenie.

 

Lamentacje ludowe Lamentacje ludowe

Ponadto w Poranku Dwójki:

7:50 Historia Polskiego Folku, czyli kolejna folkowa gawęda Wojciecha Ossowskiego. W niej kontynuujemy podróż śladami polskiego akordeonisty Krzosztofa Dobrka, który podbił najpierw Wiedeń, a potem sale koncertowe całego śwata.

8:20 -"Projekt Etnomozaika. Współczesne dziedzictwo kulturowe wsi" to projekt badawczy odwołujący się do prac Oskara Kolberga z XIX wieku. I tak, jak w wieku XIX było to dzieło oryginalne, obejmujące ogromny materiał badawczy z terenów przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, tak projekt Etnomozaika ma być rodzajem opracowania współczesnej kultury ludowej i tradycyjnej końca XX i początku XXI wieku na terenie Polski. Projekt jest realizowany przez Zespół Badań Etnograficznych powołany przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Z jego przedstawicielami rozmawia Marta Powałowska:


Posłuchaj
02:50 _PR2 (mp3) 2024_03_23-08-11-19 etnomozaika.mp3 Nowości w projekcie Etnomozaika (Poranek Dwójki)

 

8:35  Bydgoski festiwal Muzyki Etnicznej i Ludowej Ethniesy co roku wielu traktuje jako start folkowego sezonu koncertowego. W środę gościliśmy W magazynie Źródła szefową festiwalu, Dominikę Kiss-Orską, w czwartkowych natomiast o zombie folku opowiadali członkowie zespołu Puuluup, który niedzielnym koncertem zamknie wydarzenie. 


Posłuchaj
08:11 _PR2 (mp3) 2024_03_23-08-35-51 tejchma.mp3 Relacja Magdaleny Tejchmy z Fesiwalu Ethniesy 2024 (Poranek Dwójki)

 


8:50 W cyklu o ludowej sztuce religijnej – Pasja wg Łukasza – tym razem poznajemy przedstawienia motywu ukrzyżowania

Posłuchaj
14:16 _PR2 (mp3) 2024_03_23-09-16-06 dagadana.mp3 Daga Gregorowicz i Renata Przemy w studiu Dwójki (Poranek Dwójki)

 

- Od lat chodziły za mną brzmienia etniczne, poszukiwania źródeł z całego świata i różnorodność, ale i korzeni kobiecości. Bardzo chciałam znaleźć współbrzmienie kobiece, które wyrazi, skąd pochodzimy, w harmonii z przyrodą, naturą - mówiła Renata Przemyk, którą te poszukiwania przez lata doprowadzały do fado, flamenco, muzyki cygańskiej, klezmerskiej, białego śpiewu. - Fascynował mnie szeroko pojęty głos natury i przyszedł moment, żeby to skompilować, głosy Dagadany idealnie to dopełniają.

Wielkie święto życia i natur

- Wzięłyśmy pod lupę cykliczność, kobiece życie od momentu poczęcia po śmierć - to bardzo silnie jest zaszyte w piosenkach. Razem śpiewając, we trójkę, to wyraz wolności i doświadczeń - mówiła z kolei Daga Gregorowicz. - Idea kobiecego kręgu, i ta ludyczność powraca dzisiaj, kiedy kobiety zasiadają razem i zaczynają rozmawiać. Szczerość i kobiece kręgi - do tego chcemy panie namawiać, do wspólnego darcia pierza i wspólnoty przekazywania tradycji, takich treści, które tylko kobieta kobiecie może przekazać.

PLAYLISTA


 1. Piotr Damasiewicz & Dominik Wania Spring
 2. Odpoczno Srebro ryb
 3. Hajda Banda Siwy koń
 4. Basia Pospieszalska Michał Bąk Dobranoc Głowo Święta
 5. Marina Baranova The Canopy of Heaven
 6. Christopher Tin A Hundred Thousand Birds Voces8, Royal Philharmonic Orchestra
 7. Sutari Włosy
 8. Henryk Wieniawski, Koncert skrzypcowy nr 1 fis-moll cz III Rondo
 9. Adam Strug Nie chce Bóg
 10. Antonio Carlos Jobim O Grande Amor Airelle Besson, Nelson Veras
 11. Franciszek Liszt Consolation nr 3 Lento placido Des-dur Kim Bomsori, Rafał Blechacz
 12. Odpoczno W lecie
 13. 3MA Rania
 14. Hermanos Gutiérrez Hermosa Drive
 15. Renata Przemyk Dagadana Vera to ja
 16. Renata Przemyk Dagadana Dom
 17. Wowakin Justyna Piernik Lamentacje Ogromny głosie
 18. Wowakin Justyna Piernik Lamentacje Jezu w Ogrójcu
 19. Svitlana Nianio Kolor ziemi 

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 23.03.2024

Godzina emisji: 7.00