Marta Rebzda z BBC Audio Drama Awards. "Moje radiowe źródła to Studio Reportażu i Dokumentu"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 09:49
Marta Rebzda została wyróżniona nagrodą BBC Audio Drama Awards 2024 w kategorii "Best European Drama" za dokumentalne słuchowisko pt. "To słowo". - Jest to opowieść o wysiedleniach, o doświadczeniach tak naprawdę dziecięcych, bo mimo, że spotkałam się z bohaterami, którzy mieli po 80 lat, to pamiętali te wysiedlenia tak, jak mogą je zapamiętać dzieci, czyli w taki bardzo szczególny sposób - mówiła w Dwójce laureatka.
W ubiegłym roku za słuchowisko To słowo Marta Rebzda została uhonorowana pierwszą nagrodą podczas UK International Audio Drama w Canterbury.
W ubiegłym roku za słuchowisko "To słowo" Marta Rebzda została uhonorowana pierwszą nagrodą podczas UK International Audio Drama w Canterbury.Foto: Wojciech Kusiński/PR
  • Podczas BBC Audio Drama Awards przyznawane są wyróżnienia dla najlepszych aktorów, pisarzy, producentów i projektantów dźwięku, przybliżających formę słuchowisk – dramatów audio. 
  • Utwór Marty Rebzdy pt. "To słowo", zwycięzca w kategorii "Best European Drama", był jedyną produkcją, która w finale reprezentowała polską radiofonię.
  • Jest to historia o wysiedleniach dzieci z Zamojszczyzny, do których doszło w 1943 roku, w czasie niemieckiej okupacji.

"To słowo" w reżyserii Waldemara Modestowicza powstało w Teatrze Polskiego Radia. Produkcja ta reprezentuje stosunkowo rzadki gatunek, jakim jest słuchowisko dokumentalne.

"To słowo" - słuchowisko bliskie dokumentowi

- To utwory, które są blisko prawdy i które powstają na podstawie nagrań dokumentalnych, tak jak w przypadku słuchowiska "To słowo". Moje źródła, jeśli chodzi w ogóle o radio, to Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia - tłumaczyła Marta Rebzda.

Marta Rebzda: zastanawiałam się, jak ugryźć tę opowieść

Nagrodzone BBC Audio Drama Awards to historia o wysiedleniach dzieci z Zamojszczyzny, do których doszło w czasie okupacji niemieckiej. Opowieść o niezwykle ważnej roli, jaką odegrali Róża i Jan Zamoyscy, ratując dzieci. Marta Rebzda przedstawiła historię rodziny Mulawów, którzy w 1943 roku zostali wysiedleni z Tarnogrodu i trafili do Zwierzyńca.

- Pamiętam, jak zastanawiałam się, jak ugryźć tę opowieść. Można byłoby opowiedzieć ją głosami dzieci, ale to zawsze jest ogromne wyzwanie dla reżysera, bo jak znaleźć dzieci, które przez czas trwania słuchowiska, czyli 40-50 minut, byłyby wystarczająco wiarygodne? Stąd też powstał pomysł, że o tych wydarzeniach opowiedzą sami ich bohaterowie - wspominała laureatka prestiżowej nagrody.


Posłuchaj
07:30 Poranek Dwójki rebzda 28.03.mp3 Marta Rebzda o słuchowisku "To słowo", za które otrzymała BBC Audio Drama Awards 2024 (Poranek Dwójki) 

Premiera słuchowiska "To słowo" miała miejsce na antenie radiowej Jedynce w listopadzie 2022 roku. W czwartek (28.03) ponownie zostanie wyemitowane w PR1 - o godz. 21.00.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Marta Rebzda (laureatka BBC Audio Drama Awards 2024)

Data emisji: 28.03.2024

Godz. emisji: 8.35

pg

Czytaj także

Marta Rebzda: staram się być blisko bohatera, mówić, co go dotyka

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 10:00
W swoich tekstach opowiada o ludzkich historiach. Tych dziejących się w tle wydarzeń historycznych i tych z domowego zacisza. Dla niej zawsze najważniejszy jest człowiek i jego zmartwienia. - Staram się być blisko bohatera - przyznaje Marta Rebzda, kierownik literacki Teatru Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchowisko Marty Rebzdy z pierwszą nagrodą na UK International Audio Drama Festival

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2023 11:29
Słuchowisko Marty Rebzdy "To słowo", w reżyserii Waldemara Modestowicza, zdobyło pierwszą nagrodę na UK International Audio Drama Festival w Canterbury. Tematem jest wysiedlenie dzieci Zamojszczyzny w czasie okupacji niemieckiej i niezwykła rola małżeństwa Róży i Jana Zamoyskich, którzy z obozu w Zwierzyńcu uratowali 480 dzieci.
rozwiń zwiń