Fraki, suknie i Beethoven. Dlaczego warto przyjść na "Piegowaty koncert"?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 12:11
"Jajka w kropki, piegowate trele... zapraszamy na ptasie wesele" - to tytuł najbliższego wydarzenia z cyklu "Piegowatych koncertów". Orkiestra Polskiego Radia kolejny raz zagra dla najmłodszych repertuar klasyczny. Katarzyna Stoparczyk opowiedziała w "Poranku Dwójki" o szczegółach koncertu, swoich inspiracjach i powodach, dla których na scenie zobaczymy muzyków we frakach i sukniach.
Jajka w kropki, piegowate trele... zapraszamy na ptasie wesele - to tytuł najbliższego Piegowatego koncertu
"Jajka w kropki, piegowate trele... zapraszamy na ptasie wesele" - to tytuł najbliższego "Piegowatego koncertu"Foto: Polskie Radio/Cezary Piwowarski
  • Koncert pt. "Jajka w kropki, piegowate trele... zapraszamy na ptasie wesele" odbędzie się w sobotę, 11 maja, o godz. 12 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
  • Goście będą mogli usłyszeć m.in. repertuar Ludwiga van Beethovena czy Felixa Mendelssohna. Wystąpi Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy.
  • Każdy z gości otrzyma kropkę na policzku, która obliguje do dobrego uczynku po zakończeniu koncertu.

Orkiestra Polskiego Radia przygotowała dla najmłodszych imponujący repertuar. Goście koncertu usłyszą VI Symfonię Ludwiga van Beethovena, Gli Uccelli, czyli Ptaki Ottorino Respighiego, Małą suitę Witolda Lutosławskiego i Marsz weselny ze Snu nocy letniej Felixa Mendelssohna.

Piegowata historia i kropki

Katarzyna Stoparczyk zdradziła w audycji, że na gości koncertu czekają nie tylko muzyczne niespodzianki. - Piegowata historia wyrosła od kropek, które każda chętna osoba otrzymuje i dumnie nosi na swoim policzku. Chodzi o to, że potem każda osoba, która wychodzi ze studia im. Witolda Lutosławskiego, ma tę kropkę na policzku, musi zrobić coś dobrego, szlachetnego - powiedziała.

- Są to drobne rzeczy, ale myślę, że jeżeli można przy okazji zrobić coś społecznie dobrego i fajnego, to trzeba to zrobić. Oczywiście królową jest jednak muzyka i orkiestra - zaznaczyła.

Muzyka klasyczna w życiu dziecka

Katarzyna Stoparczyk opowiedziała także o swojej inspiracji do tworzenia takich koncertów. - Kiedy zorientowałam się, że dzieci odchodzą od muzyki i świat naturalny przestaje nim być, bo rodzice nie serwują im tego na co dzień. Muzyka klasyczna to najważniejsza muzyka świata, bo z niej wszystko wyrosło - zauważyła.

- Każdy inny gatunek ma swój matecznik właśnie tutaj. Pomyślałam, że pięknie byłoby móc trafiać do dzieci z tą najwspanialszą, najpotężniejszą i najmądrzejszą muzyką świata - dodała dziennikarka.

Repertuar, suknie i fraki

Katarzyna Stoparczyk powiedziała również, że najmłodsi na początku usłyszą hit w wykonaniu orkiestry. Będzie to wstęp do przygody z muzyką klasyczną. - Wymyśliłam, że będą to takie piegowate wędki. Będzie to hit zagrany krótko przez naszą wspaniałą Orkiestrę Polskiego Radia. Muzycy będą ubrani w suknie i fraki - powiedziała.

Poważne podejście do tego koncertu ma sprawić, że najmłodsi będą mogli czerpać z tego doświadczenia. - Na początku ktoś pytał mnie, po co taki ubiór, skoro to są dzieci. Właśnie dlatego, że są to dzieci i to, co im damy i jak ich poprowadzimy, zaowocuje w przyszłości - powiedziała Katarzyna Stoparczyk.

Zobacz także:


Posłuchaj
15:20 _PR2 (mp3) 2024_05_08-08-31-44.mp3 Katarzyna Stoparczyk o "Piegowatym koncercie" (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Katarzyna Stoparczyk

Data emisji: 8.05.2024

Godzina emisji: 8.30

dz/pg/kormp