Claudia Rankine, Radmila Petrović i nowe głosy poezji. Festiwal Miłosza 2026

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2026 12:05
"Przeciwko nim" – to hasło tegorocznej odsłony Festiwalu Miłosza, czyli jednej z najważniejszych imprez literackich w Polsce. Festiwal odbędzie się w Krakowie na przełomie czerwca i lipca, a wśród zaproszonych gości – najwybitniejsi poeci: Claudia Rankine, Radmila Petrović czy Alicia Es. Martínez Juan. - Wybrzmią głosy różne, często odbiegające od poetyki samego patrona festiwalu - mówiła w Dwójce dyrektorka wykonawcza Maria Świątkowska.
Pod tym niebem, w XX wieku  życie trudne i prawda niełatwa  tymi wersami kończy się wiersz Przeciwko nim, którego tytuł stanowi motyw przewodni Festiwalu Miłosza 2026
"Pod tym niebem, w XX wieku / życie trudne i prawda niełatwa" – tymi wersami kończy się wiersz "Przeciwko nim", którego tytuł stanowi motyw przewodni Festiwalu Miłosza 2026Foto: materiały prom.

Posłuchaj audycji "Poranek Dwójki" >>>

Hasło tegorocznej odsłony Festiwalu Miłosza – "Przeciwko nim" – zostało zainspirowane tytułem wiersza pochodzącego z "Poematu o czasie zastygłym", czyli debiutanckiego tomu Czesława Miłosza. Co ciekawe, poprzedniej edycji towarzyszył jego późny tom z 2000 roku, czyli "To". Jak jednak zapewniają organizatorzy, jedyne, co różni od siebie te wiersze, jest okres ich powstania.

"Przeciwko nim" - Festiwal Miłosza 2026

- Te wiersze, wbrew pozorom, są do siebie podobne. Oba są społecznie zaangażowane, krzyczące i dość stanowcze w swoim wydźwięku. Wiadomo, że ich temperatura się różni – tego poczucia beznadziei w "To" jest więcej. Ale oba zostały podyktowane tym, co się dzieje na świecie i spędza nam sen z powiek - podkreślił w rozmowie Szymon Kloska, kurator wydarzenia.

Czytaj też:

Program festiwalu – jak zapowiadają organizatorzy – obejmie spotkania autorskie, debaty, performanse, czytania poetyckie oraz wydarzenia poświęcone społecznemu i politycznemu wymiarowi poezji. Nie zabraknie również dyskusji poświęconych samemu Miłoszowi.

- To jest balans, który staramy się utrzymać. Aczkolwiek Festiwal Miłosza nie jest konferencją czy wydarzeniem poświęconym wyłącznie Miłoszowi jako postaci. Jego poezję traktujemy jako punkt wyjścia, inspirację. Chcemy pokazać, że jego twórczość jest takim repozytorium, z którego możemy czerpać. Ona wskazuje, że poezja może komentować rzeczywistość, wchodzić z nią w interakcję - wyjaśniła Maria Świątkowska. 

Festiwal Miłosza 2026 - program i goście z całego świata

Tegoroczna edycja Festiwalu Miłosza rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 5 lipca. W tym czasie miłośnicy poezji będą mogli spotkać najwybitniejszych twórców z całego świata - po raz trzeci wydarzenie jest organizowane we współpracy z europejską siecią festiwali poetyckich Versopolis, co oznacza, że przed polskimi czytelnikami zadebiutują mało znani, zagraniczni twórcy. 

- W programie wybrzmią głosy bardzo różne, często takie, które odbiegają od poetyki samego patrona festiwalu. Działamy też w przekonaniu, że Czesław Miłosz pozostaje jedną z najważniejszych postaci polskiej poezji i literatury – poetą, który inspirował kolejne pokolenia twórców. To właśnie do niego młodzi poeci kierowali swoje wiersze i z jego twórczością prowadzili dialog. Chcemy tę tradycję i to dziedzictwo nadal podtrzymywać - podkreśliła dyrektorka wykonawcza Festiwalu Miłosza.

W programie Festiwalu Miłosza 2026 znajdą się spotkania autorskie, czytania poetyckie i debaty poświęcone społecznemu wymiarowi poezji, a wśród najważniejszych gości zapowiedziano takich poetów, jak m.in. Claudia Rankine, Radmila Petrović oraz Alicia Es. Martínez Juan.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Maria Świątkowska (dyrektorka wykonawcza Festiwalu Miłosza), Szymon Kloska (kurator)

Data emisji: 31.03.2026

Godz. emisji: 8.30

am

Czytaj także

Co nam zostało z Miłosza? "Jego teksty stają się na nowo aktualne"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2024 13:02
Na Zachodzie wydawane są kolejne książki poświęcone Czesławowi Miłoszowi i jego twórczości. Także w Polsce coraz więcej osób wraca do jego poezji. Prof. Andrzej Franaszek ocenił w trakcie Debaty Dwójki, że jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest aktualność twórczości poety. Wraz z nim udział w dyskusji w Programie 2 Polskiego Radia wzięli: Jerzy Illg, prof. Ewa Kołodziejczyk i Natalia Malek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Czerkasow: jedyną formą obrony przed szaleństwem świata jest komizm

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2025 11:00
Gościem "Poranka Dwójki" był poeta Marcin Czerkasow, który otrzymał niedawno Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w kategorii książka roku. Jury doceniło poetę za tom "Belgijskie rozwiązania". - To zwrot, którym posługują się sami Belgowie dla określenia różnych ulicznych mikrowydarzeń, bardzo prowizorycznych i dosyć zabawnych - tłumaczy w Dwójce tytuł tomu jego autor.  
rozwiń zwiń