"Mania" i Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 18:00
Pokaz filmu "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" z 1918 roku z legendarną polską gwiazdą kina niemego – Polą Negri! W Filharmonii Narodowej, z muzyką na żywo.
Audio
  • Elżbieta Chrzanowska opowiada o filmie "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów"
  • Z Julianną Awdiejewą - gościem Festiwalu Chopin i jego Europa rozmawia Klaudia Baranowska

W środowym "Poranku Dwójki" zapraszaliśmy do Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie 4 września odbędzie się pokaz filmu "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" z 1918 roku. Projekcji będzie towarzyszyć muzyka skomponowana przez Jerzego Maksymiuka, którą wykona na żywo Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum.

Film "Mania", przez lata uznawany za zaginiony, w 2006 roku został włączony do zbiorów Filmoteki Narodowej. Jego jedyna zachowana na świecie kopia poddana została kompleksowej rekonstrukcji w ramach projektu "Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu "Kultura i dziedzictwo kulturowe" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Warszawski pokaz filmu "Mania" został włączony do Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej i rozpocznie jego międzynarodowe tournée w pięciu stolicach Europy: Paryżu (12 września), Madrycie (29 września), Londynie (13 października), Kijowie (29 października) i Berlinie (8 listopada). Naszym gościem była pani Elżbieta Chrzanowska, specjalista ds. promocji i marketingu z zespółu projektowego "Nitro" z Filmoteki Narodowej.

W audycji także rozmowa z Julianną Awdiejewą - gościem Festiwalu Chopin i jego Europa.

Program prowadził Marcin Pesta.
Czytaj także

Awdiejewa powalczy z Chopinem. Start dziś o 21!

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2011 19:00
Kontrowersyjna zwyciężczyni zeszłorocznego Konkursu Chopinowskiego wystąpi z solowym recitalem w radiowym Studiu im. Witolda Lutosławskiego. Środowego recitalu wysłuchać można będzie na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń